Pazar, Eylül 24, 2023
Ana SayfaKripto Para HaberleriOsmosis nedir? Bir günde tüm zamanların rekorunu kırdı!

Osmosis nedir? Bir günde tüm zamanların rekorunu kırdı!

Cosmos tabanlı DEX Osmosis, kilitli değerde 1 milyar doları aştı.

Osmosis, COSMOS
Cosmos tabanlı DEX Osmosis, kilitli değerde 1 milyar doları aştı

DeFi Llama’ya göre bugün, Cosmos (ATOM) ekosisteminin bir parçası olan merkezi olmayan borsa (DEX) Osmosis kilitli toplam değer açısından (TVL) 1 milyar doları aştı.

Bu, DEX’in son yedi gündür gördüğü hızlı büyümenin bir sonucu oldu. Yazımın hazırlandığı sırada, Osmosis’teki TVL 24 saatte  yüzde 7,77 ve hafta boyunca yüzde 33,74 büyüdü.

Elbette bu, Osmosis’in büyük bir yeni fon akışı gördüğü anlamına gelmez. TVL işleyişi iki şekilde artış gösterebilir: Bunlar, kullanıcılar tarafından platforma ek tokenler eklenmesi veya halihazırda kilitli bulunan varlıkların fiyatının yükselmesi.

Aynı zamanda, Osmosis günlük işlem hacmi açısından da yeni bir rekor kırdı ve 24 saatte 95,5 milyon dolara ulaştı. Yönetişim tokenı OSMO ise tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 7,84 dolara ulaştı.

Osmosis nedir?

Osmosis, Ethereum’un Uniswap’ına veya Binance Smart Chain’in PancakeSwap’ına benzer şekilde, kullanıcı tarafından sağlanan likidite havuzları aracılığıyla çeşitli tokenlerin trade’ini (takas edilmesini) sağlayan otomatik bir piyasa yapıcıdır. Başka bir deyişle, platform herhangi bir merkezi aracı olmadan trade etmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olur.

DEX, Cosmos ekosisteminin temel bir bileşeni olan Tendermint motoru kullanılarak geliştirilen kendi hisse kanıtı (PoS) blok zinciri protokolüne dayanmaktadır. Osmosis, diğer ağların Blok Zincirler Arası İletişim protokolü (IBC) aracılığıyla birbirine bağlanmasına da izin verir.

TVL ise herhangi bir platformda kilitli olan tüm tokenlerın mevcut birleşik fiyatını temsil eden bir ölçümdür. PoS DEX’ler söz konusu olduğunda, genellikle kullanıcıların ya stake etmeyi (ve ağın korunmasına yardımcı olmayı) ya da likidite havuzlarında kilitlemeyi (trade etmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olmak için) seçtikleri varlıklardan oluşur.

İlginizi çekebilir:  Dolandırıcılıkla suçlanan kripto borsası: 11 kişi tutuklandı

İlginizi çekebilir: ADALend cardanocube’da listelendi

Stakerler ve likidite sağlayıcıları, varlıkları üzerinden pasif getiriler alırlar ve genellikle bu iki seçenekten birini seçmek zorunda kalırlar – ancak Osmosis’te durum böyle değildir.

Bunun nedeni, DEX’in OSMO sahiplerinin aynı anda ve herhangi bir ağ değiş tokuşu olmadan stake etmesine ve likidite sağlamasına olanak tanıyan “süper akışkan staking” (superfluid staking) özelliğine öncülük etmesidir.

Özellikle, DEX’in hızlı büyümesi, Osmosis Foundation’ın 21 Ekim’de kapanan 21 milyon dolarlık token satışından hemen sonra geliyor.

Paradigm’in yatırım ortağı Charlie Noyes şöyle dedi;

 Osmosis, Ethereum ekosistemi dışındaki ilk AMM yatırımımızdır. Cosmos’un zincirler arası birlikte çalışabilirlik protokolü olan IBC’nin piyasaya sürülmesi, Cambrian’da bir geliştirici etkinliği ve deney patlaması başlattı. Osmosis, Cosmos’un gelişmekte olan DeFi ekosistemindeki likiditenin doğal ağırlık merkezidir.

Paradigma, Robot Ventures, Nascent, Ethereal, Figment ve Terraform Labs CEO’su Do Kwon’un katılımıyla Paradigm tarafından yönetildi.

(Visited 263 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Seren Barlakhttp://wwww.trendkoin.com
Adnan Menderes Üniversitesi mezunu olan Seren Barlak, 3 yıl çeşitli platformlarda content writer ve rewriter olarak çalışmış ayrıca çevirmenlik ve içerik editörlüğü görevlerinde de bulunmuştur. Uzun bir süredir kripto para sektörü ile ilgilenen Barlak, blockchain, gaming ve yurtdışı platformlarda yayınlanan diziler hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz