Perşembe, Eylül 28, 2023
Ana SayfaEditörün SeçimleriOptimism (OP) nedir? OP coin yorum ve geleceği

Optimism (OP) nedir? OP coin yorum ve geleceği

Optimism (OP) nedir OP coin yorum ve geleceği

Son bir haftada %78’den fazla kazanç sağlayan Optimism (OP) nedir, OP coin nedir, nasıl çalışır? 

Optimism nedir?

Optimism (OP) 2019 yılında Haziran ayında piyasaya çıktı. Ekim ayında test ağını yayımlayan proje, 2021 Ocak ayında alfa ana ağını kullanıma sundu. Ağın Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumlu sürümü ise Ekim 2021’de yayımlandı. Böylece protokolün ana ağı tam anlamıyla 2021 Aralık ayında piyasadaki yerini aldı.

Ek olarak proje, Mart ayında gerçekleştirdiği B2 finansman turunda 150 milyon dolarlık yatırım aldı. Böylelikle başlangıç değeri 1 milyar 650 milyon dolara yükseldi. Öte yandan küresel kripto borsası Binance de sistemine Optimism’i entegre etti.

Optimism, düşük maliyetli ve hızlı bir Ethereum ölçeklendirme çözümüdür. Protokol ‘optimistic rollups’ tekniğiyle Ethereum’daki problemleri çözmeyi amaçlar. Bu teknoloji sayesinde ağda gerçekleştirilen birçok işlem tek bir işlemde toplanır ve başka bir blok zincire aktarılır.

Proje, gelişmiş veri sıkıştırma teknikleri kullanarak yatırımcıların Ethereum’da karşılaştığı maliyet yükünü azaltır. Hatta öyle ki, Dune Analytics verilerine göre Optimism Coin, Ethereum’un işlem ücretlerini 129 kat azaltıyor.

Optimism nasıl çalışır?

Optimism, temelinde devamlı ekleme yapılan büyük bir işlem listesidir. Birleştirilen blokların tümü Kanonik İşlem Zinciri isimli bir akıllı sözleşmede saklanır. Herhangi bir kullanıcı işlem gerçekleştirdiğinde ‘sıralayıcı’ tarafından yeni bloklar üretilir.

Sıralayıcı, geçerli işlemleri anında onaylayarak Optimism layer-2’de blok oluşturup işlemleri yürütür. Ayrıca maliyeti düşürmek ve boyutu küçültmek için işlem verilerini sıkıştırır. Ardından verileri Ethereum’a geri gönderir.

optimismden 249 bin cuzdana airdrop

Optimism (OP) token nedir?

Optimism projesinin yönetişim token’ı OP’dir. Airdrop yoluyla Ethereum kullanıcılarına dağıtılan OP, toplamda 249 bin cüzdana ücretsiz olarak gönderildi. Proje, airdrop sonrasında DAO başlatma planını duyurdu.

DAO ise Optimism işlem ücretlerinden elde edilen geliri, açık kaynaklı yazılımlar gibi ‘kamu’ için tasarlanmış projelere hibe etmeyi planlıyor. Ayrıca gelecekteki airdrop’lar için seçtiği kullanıcıları ödüllendirmeyi hedefliyor.

DeFi Llama verilerine göre OP token’daki toplam kilitli değer şu anda 818 milyon dolar civarında. Ayrıca büyük borsaların desteklediği OP, 4.29 milyar token’lık bir arza sahip.

Varlığın fiyatı ise bu yazının yazıldığı dakikalarda ise Trendkoin canlı verilerine göre 1.31 USD seviyesinde.

Optimism (OP) token geleceği 

OP token, şu anda piyasanın da ilgisiyle birlikte gelecek vadeden token’lar arasında görülüyor. Kısa sürede geniş bir yatırımcı kitlesine ulaşması ve Ethereum’daki problemleri çözmeye odaklanması, projenin kalıcı olacağını düşündüren detaylar arasında yer alıyor.

Projenin temel amacı, Ethereum uygulamalarını ana blok zincirinden koruyarak güvenliği sağlamak. Bu yüzden gelecekte DeFi alanındaki proje sayısı arttıkça token’ın fiyatı da artabilir.

Yatırımcılar için daha hızlı ve daha ucuz işlemler gerçekleştiriyor olması da yine protokolü öne çıkaran özellikleri arasında yer alıyor. Ethereum blok zinciri üzerindeki uygulamalarda daha ucuz işlem yapmak isteyenler bu sebeple OP coin’i tercih edebilir.

Optimism (OP) token neden yükseliyor?

Haftalık grafiklerde %78‘den fazla artış kaydeden OP token, 1 ayda tam %234 yükseldi. Yakın zamanda kendi GameFi projesini duyuran Optimism, kullanıcı sayısında da büyük bir artış yakaladı.

Oyun içinde yapılacak olan arazi ve ekipman satışlarında OP kullanılması gerektiğinden, kullanıcıların OP satın alması gerekiyor. Ki bu da, bu hafta gerçekleşen yükselişin arkasındaki asıl neden gibi görünüyor.

Eğer oyun projesi şimdi olduğu gibi ilgiyi tutmayı başarırsa, kullanıcı sayısındaki artışla birlikte OP token’da da daha fazla artış bekleniyor.

Ancak aştığı 2 dolarlık önemli seviye, yatırımcıların bir satış baskısını başlatmasına neden olabilir. Bu da token fiyatında düşüşle sonuçlanabilir.

(Visited 648 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz