Salı, Haziran 6, 2023
Ana SayfaKripto Para HaberleriOlası Rusya Ukrayna savaşı kripto paralara nasıl etki edebilir?

Olası Rusya Ukrayna savaşı kripto paralara nasıl etki edebilir?

Oxford Economics’teki stratejistler, Rusya Ukrayna savaşı olasılığının küresel varlıklar için bir “satın alma fırsatı” anlamına geldiğini söyledi.

Olası Rusya Ukrayna savaşı kripto paralara nasıl etki edebilir?

Stratejistler, Rusya-Ukrayna arasında son zamanlarda artan gerilimin Avrupa ekonomisine sıçrayabileceğini, ancak aynı zamanda bir satın alma fırsatı da sunabileceğini öne sürdüler.

Rusya’nın Ukrayna sınırına yoğun bir şekilde askeri teçhizat yığması, NATO ve Batı’nın tepkisiyle karşılandı. Ancak Moskova defalarca komşusunu işgal etme niyetinin olmadığını vurguladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, Salı günü İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile düzenlediği basın toplantısında, herhangi bir çatışmanın iki ülkenin ötesine uzanacağını ve “tam ölçekli bir savaş” haline geleceği konusunda uyardı.

Goldman Sachs’ın Avrupa Baş Ekonomisti Sven Jari Stehn, Pazartesi günü yayınladığı bir araştırma notunda, bir tırmanışın Avrupa ekonomisine bölge ile daha düşük ticaret, daha sıkı finansal koşullar ve daha düşük gaz arzı şeklinde yayılabileceğini öne sürdü.

 

‘Satın alma fırsatları’

Ani tırmanışları engelleyen yapıcı orta vadeli görünüm, geçen hafta Oxford Economics’teki stratejistler tarafından tekrarlandı ve olasılıklar dengesinin etkilenen bölgesel ve küresel varlıklar için bir “satın alma fırsatı” anlamına geldiğini söyledi.

Bununla birlikte, Rusya’nın Kırım ve batı sınırının ötesine daha fazla girmesi halinde, yakın vadede varlık fiyatları ve oynaklık üzerinde önemli etkileri olacağını kaydettiler.

Bu en kötü senaryoda, Oxford Economics, Rus rublesinin önemli ölçüde zayıflayarak, Rus hisse senetlerinin de zarar göreceğine inanıyor. Böyle bir durumda Rus vatandaşlarının daha fazla kripto paraya yönelmesi söz konusu olabilir.

Stratejistler, “Yüksek gaz fiyatları büyüme üzerinde baskı oluşturduğu ve kar marjlarını daralttığı için Euro bölgesi hisse senetleri de bu senaryoda mütevazı bir aşağı yön görecektir. Enerji sektörü, bu riske karşı korunmak isteyen yatırımcılar için göreceli bir sığınak sağlayabilir.” ifadelerini kaydettiler.

Bununla birlikte, durumun diplomatik yollarla çözüldüğü temel senaryoda, Oxford Economics, piyasaların kademeli olarak sakinleşmesini, Nord Stream 2′nin yeşil ışık yakmasını ve Rusya’nın “güçlü temelleri” göz önüne alındığında varlık fiyatlarının geri dönmesini bekliyor.

İlginizi çekebilir:  SEC, Binance borsasına dava açtı!

Kripto paralar

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim küresel piyasaları ve kripto paraları da etkiliyor. Bilindiği üzere ABD Merkez bankası Fed’in bu yıl para politikasında daha fazla sıkılaşmaya gideceğini açıklaması Bitcoin öncülüğünde kripto piyasasında ciddi bir gerileme yaşatmıştı. Jeopolitik risklerin ve kaygıların artmasıyla birlikte piyasalardaki oynaklık, kripto paralar üzerindeki satış baskısını hızlandırabilirken, yatırımcılar açısından kısa vadeli önemli trading fırsatları da sunabilir.

Geçtiğimiz günlerde bildirdiğimiz üzere, Kremlin tarafından yapılan açıklamada, Rus vatandaşlarının 200 milyar dolar değerinde kripto varlığı olduğu bildirilmişti. Bu rakam toplam kripto paranın yüzde 12’sine karşılık geliyor.

(Visited 234 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz