Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriNic Carter Çin'in Bitcoin Madenciliği Baskısından Neden Memnun?

Nic Carter Çin’in Bitcoin Madenciliği Baskısından Neden Memnun?

bitcoin, bitcoin madenciliği, BTC

Coin Metrics’in kurucu ortağı Nic Carter, Çinli yetkililerin Bitcoin madenciliğine karşı bir baskı hareketinde bulunmasından dolayı mutlu olduğunu söylüyor.

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ve Devlet Konseyi’nden yapılan yeni açıklama ile, baskı hareketinin ülkedeki “finansal riskleri kararlı bir şekilde önleme ve kontrol etme” çabasının bir parçası olduğu bildirildi. Açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

“Kredi risklerini azaltmaya odaklanacağız, platform işletmelerinin finansal faaliyetlerinin denetimini güçlendireceğiz. BTC madenciliği ve ticaret davranışlarına baskı yapacağız. Böylelikle bireysel risklerin sosyal alana bulaşmasını kararlı bir şekilde önleyeceğiz.”

Çin ilk olarak 2017 yılında Bitcoin ticaretini ve ICO’ları yasakladı.

Carter, Çin’den gelen yeni hamlelerin Bitcoin ağını gerçekten güçlendirebileceğine ve enerji verimliliğini artırabileceğine inandığını ise şu şekilde ifade ediyor:

“Bu bir sürpriz değil. Bu, daha önce başlamış olanın devamıdır. Yoğun fosil yakıtla çalışan İç Moğolistan eyaletinde madencilik zaten yasaklanmıştı. Bu iyi mi kötü mü? Benim gibi insanlar bunun olmasını istiyor. Tahmin ediyordum. Dört gözle bekliyordum ve bunun olmasına sevindim.”

Düzenleme Çin’in BTC Üzerindeki Baskısını Azaltabilir

Sözlerine devam eden Nic Carter, BTC üzerindeki baskının azalabileceğini şu şekilde ifade etti:

Her şeyden önce, bu düzenleme Çin’in BTC’yi potansiyel olarak etkileme yeteneğini azaltır. Bir noktada BTC’ye saldırı düzenlerken Çin merkezli hashrate’i kullanmaları için dışarıdan bir şans vardı. Bu çok olası olduğunu düşündüğüm bir şey değildi. Ama şimdi Çin’de madenciliği yasaklamaya devam ederek, bunu yapmak için herhangi bir kozları olmayacak.

İkincisi, BTC’nin karbon ayak izinden endişe ediyor olmaları iyi. Hepimizin bildiği gibi, Çin’de kısmen madencilik için kullanılan fosil yakıt miktarı oldukça fazla. Çin, kömürle çalışan yerlerde madenciliği yasaklayarak BTC’nin toplam karbon emisyonlarını azaltıyor. Bu batılı daha temiz tabanlı madenciler için etkili bir sübvansiyondur. Bu nedenle Bitcoin ağının emisyon faktörünü önemli ölçüde iyileştirir. Bu yüzden bu kutlamamız gereken bir şey.”

İlginizi çekebilir:  Bitcoin'i daha güçlü hale getirecek faktörler açıklandı!

Bitcoin Ağı Hala Güvenli

Carter, Çinli madencilerin önemli bir kısmının çevrimdışı olması durumunda BTC’nin daha az güvenli olacağı yönündeki endişelerin asılsız olduğunu söylüyor.

“Bu Bitcoin’i daha az güvenli hale getirir mi? Pek sayılmaz. Bitcoin’in güvenliği tek bir marjinal hashrate birimiyle gerçekten artmıyor. BTC piyasada ezici bir şekilde birçok eşikte güvenlidir. Hashrate %50-80 oranında düşse bile, yine de güvenli olarak kabul edilir. Olabilecek en kötü senaryo ise; hashrate çevrimdışı olursa, bloklar bir veya iki hafta daha yavaş olabilir.

Gerçekten bu kadar. Kısacası, bu BTC’nin iklim etkisi için iyi bir hareket. Bu, Çin’in Bitcoin üzerindeki baskısını azaltır ve güvenliğini gerçekten etkilemez. Bu iyi bir şey.”

İlginizi çekebilir: Bitcoin Neden Düşüyor?

(Visited 137 times, 1 visits today)

Google Haberler

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

KaynakdailyHODL
Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz