Cumartesi, Haziran 25, 2022
Ana SayfaKripto Para HaberleriNFT'lerden pasif gelir kazanmanın 4 yolu…

NFT’lerden pasif gelir kazanmanın 4 yolu…

NFT'lerden pasif gelir kazanmanın 4 yolu…

Pek farkedilmese de, NFT’ler aslında çok kullanılmayan pasif gelir getirici fırsatları da temsil ederler. Çeşitli yöntemler kullanarak nasıl pasif gelir elde edilebildiğini makalemizde bulabilirsiniz.

Stake etmek

Staking, ağı güvence altına almak ve işlemleri doğrulamak için tokenlerin taahhüt edildiği hisse kanıtı (Proof-of-Stake) protokollerinde kullanılır. Fakat, getiri elde etmek için bir DeFi akıllı sözleşmesinde kripto varlıkları kilitlemek gibi başka staking türleri de bulunur.

NFT’leri stake etmek de, staking ödülleriyle gelir elde etmenizi sağlar. Uzun vadeli tutmayı planlıyorsanız, stake etmek iyi bir strateji olabilir. Staking platformları genellikle varlığın nadirliğini inceler ve APY’yi (yıllık yüzde verimi) hesaplar. Nadirlik ne kadar yüksekse, stake ödülleri ve getiri de o kadar yüksek olur.

Mevcutta Kira Network, NFTX , Axie Infinity dahil staking’i destekleyen birkaç platform bulunuyor.

Kiraya vermek

Bazı GameFi platformları, dijital koleksiyonlarınızı oyunculara kiralayarak gelir elde etmenizi sağlar. Cazip gelir fırsatları sunduğundan, blockchain oyunlarında oldukça trend.

Oyun içindeki yeni özelliklerin kilidini açabilen karakter ve öğeleri kiralayabilirsiniz. Akıllı sözleşmeler, kiralama oran ve süresi gibi anlaşma şartlarını yönetmek için kullanılmaktadır.

Örnek vermek gerekirse, reNFT varlıkların kiralanmasına ve ödünç verilmesine yarayan bir kiralama protokolüdür. Kiralamada öngörülen teminatı ödeyerek ve ödünç aldığınız varlıklarınızı kiralayabilirsiniz.

NFT’lerden telif hakkı

Bir içerik oluşturucu olarak, varlığınız ikincil piyasada alınıp satıldığında oluşacak telif ücreti şartlarını belirleyebilirsiniz. Bu sayede kalıcı olarak satış fiyatından bir payla kazanç sağlayabilirsiniz.

Örneğin, telif ücretini yüzde 5 olarak ayarlarsanız; bu, dijital eserinizin yapılan her satışında, fiyatın yüzde 5’ini alıcılardan alacağınız anlamına gelir.

Telif ücretleriyle ilgili çekici olan şey, telif koşullarının uygulanması ve ödemelerin izlenmesinin akıllı sözleşmeler aracılığıyla otomatikleştirilmesidir. Rarible gibi pazar yerleri, içerik oluşturucuların eserlerinden telif hakkı kazanmalarına olanak sağlar.

Likidite sağlamak

DeFi ekosistemindeki devam eden entegrasyonla, DeFi havuzlarında likidite sağlayarak NFT kazanmanıza olanak sağlanır.

Örneğin, Uniswap V3 merkezsiz borsasına likidite sağladığınızda, havuzda kilitlediğiniz miktarı yakalayan bir ERC-721 olan LP tokeni verilecektir. Likidite havuzundaki pozisyonunuzu tasfiye etmek için bunu ikincil piyasada satabilirsiniz.

Telif hakları dışındaki, diğer mevcut gelir stratejilerini , genellikle varlıkların DeFi pazarlarındaki akıllı sözleşmelere yatırılması nedeniyle, görece yüksek bir risk düzeyine sahip olduğunu hatırlatmakta fayda bulunuyor.

(Visited 310 times, 17 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 21,017.00 0.66%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,187.15 0.66%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.482414 1.87%
solana
Solana (SOL) $ 40.06 0.13%
xrp
XRP (XRP) $ 0.356988 1.28%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 7.85 3.16%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.065669 0.51%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000011 4.48%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 20.03 4.56%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.85 2.89%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.32 2.70%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 55.82 0.68%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.338511 3.75%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.573118 1.81%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 4.05 6.06%