Pazar, Mayıs 28, 2023
Ana SayfaKriptopediNFT pazar yerleri nelerdir? Nasıl kullanılır?

NFT pazar yerleri nelerdir? Nasıl kullanılır?

NFT pazar yerleri nelerdir? Nasıl kullanılır?

NFT, değiştirilemez token anlamına gelir. NFT’ler dijital bir varlığın sahipliğini temsil eden benzersiz dijital tokenlerdir ve bazı durumlar sanat eserleri gibi bir fiziksel öğeye bağlanırlar.

NFT’ler nereden satın alınır?

Dijital sanat eserleri ve nadir koleksiyon ürünleri satan ve gittikçe genişleyen bir çok NFT pazar yerleri bulunuyor. İşte önde gelen NFT pazarlarından bazıları…

NFT pazar yerleri

Bir NFT edinmenin en kolay yolu bir pazar yeridir. Dijital sanat ürün ve koleksiyonları satan çok çeşitli NFT pazarları bulunuyor.

Tüm pazar yerlerinin satışlar için belirli bir yüzdede ücret talep ediyorlar. Örneğin, en iyi bilinen pazar yeri OpenSea’deki hizmet ücreti yüzde 2,5 civarındadır. Yani, 100 SOL değerinde bir NFT satışından, OpenSea’nin bu bedelin yüzde 2,5’ini alacağı anlamına gelir.

Ücret, fonların alıcısından tahsil edilir. Dolayısıyla, NFT’nizi 100 SOL için sattıysanız, bu satışın yüzde 2,5’i doğrudan OpenSea’ye gider ve kalan 97,5 SOL’u alırsınız.

Ayrıca NFT’lerin çalışma şekli sebebiyle sanatçılar isterlerse sanat eserlerini yeniden satışa çıkardıklarında komisyon talep edebilirler. Ancak bu sanat eserleri nispeten ucuz bir fiyata satılabilir. Daha sonra, sanatçı tanındıkça, sanat eserlerinin fiyatı değer kazanabilir.

Tipik olarak, geleneksel sanat dünyasında, sanat eseri bir sanatçıdan alındıktan sonra, sanatçı herhangi bir komisyon almaz.

Bir NFT yayınlarken, sanatçı belirli bir komisyona karar verebilir. Örneğin 100 SOL istediği bir sanat eserine yüzde 5 komisyon vermeye karar verebilir. Yani satıldığında, 5 SOL doğrudan sanatçının cüzdanına gider (yüzde 2,5 ücret pazara gider) ve kalan miktar satıcıya gider.

Solana ve Ethereum pazar yerleri

Solana pazar yerleri Ethereum pazar yerlerinden çok daha hızlıdır. Bir Ethereum pazarında, işleminizin tamamlanması yaklaşık 10-15 dakika sürebilir.

Ayrıca, bir Ethereum pazarında NFT satın aldığınızda veya sattığınızda, bir gas ücreti ödemeniz gerekir. Solana pazar yerlerinde işlemler neredeyse anında gerçekleşir ve gas ücretleri oldukça ufak düzeydedir.

İlginizi çekebilir:  Starbucks daha fazla NFT hediye edecek

Önde gelen NFT pazar yerleri

OpenSea

Tüm Ethereum NFT’leri için tek adrestir.

unnamed 1

OpenSea şu anda en büyük NFT pazarıdır. Ethereum blok zincirinde bulunur ve merkeziyetsizdir. Dolayısıyla kullanıcıların varlıklarını listelerken bile sahipliğini koruduğu anlamına gelir. Ve her şey blok zincirinde barındırıldığı için herkes kendi koleksiyonlarını listeleyebilir.

Her sanatçının pazara erişiminin olması iyi birşey olsa da, dolandırıcılar bundan yararlanabilir. Bu nedenle, sanatçıların ve kullanıcıların korunduğundan emin olmak için, bir sanatçının koleksiyonu 100 ETH’yi aştığında, OpenSea her parçanın orijinal olduğundan emin olmak için bu koleksiyonu doğrular.

Ancak, doğrulama işlemi tamamlanmadan önce, dolandırıcılar henüz doğrulanmamış bir projeden sanat eserlerini kopyalayabilir ve bunları listelemeye ve orijinal görünmelerini sağlamaya çalışabilir.

Bu nedenle, OpenSea‘den veya herhangi bir NFT pazarından doğrulanmamış bir koleksiyon satın alırken daima çok dikkatli olmak gerekir. Projenin sosyal medya profilleri aracılığıyla doğrudan NFT projesinden OpenSea bağlantısını bulmaya çalışmak ve satın almadan önce defalarca kontrol etmekte fayda vardır.

Magic Eden

Solana’daki lider NFT pazarıdır.

unnamed 2

Magic Eden, Solana’daki lider NFT pazarıdır. Solana Monkey Business ve Degenerate Ape Academy gibi profil resmi projelerini listelemeye odaklanır. Pazar, sorunsuz bir deneyim sunmak için Solana’nın neredeyse anında onay süresinden ve bir centin altındaki gas ücretlerinden yararlandığı için hızlı bir büyüme ve benimseme gördü.

Magic Eden tüm işlemlerde yüzde 2 ücret alır. Ancak, listeleme ücreti yoktur.

Telif tutarları sanatçı tarafından belirlenir ve işlem gerçekleştikten hemen sonra ödenir. Sanatçı tarafından belirlenen telif yüzdesini ürün detay sayfasında görüntüleyebilirsiniz.

unnamed 3
Solana Monkey Business
unnamed 4
Degenerate Ape Academy

Exchange.Art 

Güzel sanatlar ve fotoğrafçılık konusunda, Solana üzerinde bir pazar yeridir.

unnamed 5

Exchange.Art, sanatçılardan ve fotoğraf koleksiyonlarından benzersiz parçalara odaklanan başka bir Solana pazar yeridir. Solana ekosistemindeki en iyi sanatçıları  panelleri aracılığıyla tanıtmak için seçen küratörlü bir yaklaşım sunar.

Exchange.Art’ta listeleme ücreti bulunmuyor ancak platform yüzde 2,5 işlem ücreti alıyor.

unnamed 6

(Visited 30 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Seren Barlakhttp://wwww.trendkoin.com
Adnan Menderes Üniversitesi mezunu olan Seren Barlak, 3 yıl çeşitli platformlarda content writer ve rewriter olarak çalışmış ayrıca çevirmenlik ve içerik editörlüğü görevlerinde de bulunmuştur. Uzun bir süredir kripto para sektörü ile ilgilenen Barlak, blockchain, gaming ve yurtdışı platformlarda yayınlanan diziler hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel