Pazartesi, Mart 4, 2024

NFT Nedir?

NFT Nedir?

Değiştirilemez tokenler veya NFT’ler, ana akım haline gelen en son kripto para birimi fenomenleri olarak ortaya çıkıyor.

En basit ifadeyle, NFT’ler dijital sanat eserlerini ve diğer koleksiyonları blok zincirinde ticareti kolay, türünün tek örneği, doğrulanabilir varlıklara dönüştürür.

Bu, yeni başlayanlar için anlaşılması kolay olmaktan uzak olsa da, yatırımcılar  dijital görüntülerin NFT versiyonlarına sahip olmak için milyonlarca dolar harcıyorlar.

Örneğin, Jack Dorsey’in ilk tweeti şu anda 3 milyon dolara satıldı. LeBron James smaçının bir video klibi 200.000 doların üzerinde bir fiyatla satıldı ve on yıllık bir “Nyan Cat” GIF 600.000 dolarlık bir fiyatla alıcı buldu.

NFT Nedir?

NFT nedir?

Değiştirilemeyen tokenler veya NFT’ler, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin temelini oluşturan dijital veritabanı olan blockchain’e bağlı dijital içerik parçalarıdır. NFT’lerin aksine, bu varlıklar değiştirilebilir, yani bir dolarlık banknot gibi aynı değere sahip başka bir özdeş olanla değiştirilebilir.

Öte yandan NFT’ler benzersizdir ve karşılıklı olarak değiştirilemez, bu da iki NFT’nin aynı olmadığı anlamına gelir.

Pokémon kartlarını, nadir paraları veya sınırlı sayıdaki Michael Jordan’ın spor ayakkabılarını düşünün: NFT’ler, sonsuza kadar mevcut olan varlıklar arasında kıtlık yaratır ve bunu kanıtlamak için bir orijinallik sertifikası bile bulunmaktadır. NFT’ler genellikle dijital sanat eserleri satın almak ve satmak için kullanılır. Bunlar GIF’ler, tweet’ler, sanal ticaret kartları, fiziksel nesnelerin görüntüleri, video oyunu görünümleri, sanal emlak ve daha fazlası olabilir.

NFT nasıl alınır?

Esasen, herhangi bir dijital görüntü NFT olarak satın alınabilir. Ancak, özellikle yeni başlayan biriyseniz, satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır. Hangi pazardan satın alacağınıza, onu saklamak için ne tür bir dijital cüzdan gerektiğine ve satışı tamamlamak için ne tür bir kripto para birimine ihtiyacınız olduğuna karar vermeniz gerekecek.

En yaygın NFT pazarlarından bazıları OpenSea, Mintable, Nifty Gateway ve Rarible’dır. Basketbol NFT’leri için NBA Top Shot veya Dorsey’in açık artırma ile satışa çıkardığı daha spesifik NFT türleri için niş pazar yerleri de bulunuyor.

NFT Nedir?

Ancak ücretlere karşı dikkatli olun. Bazı pazarlar, blok zincirindeki işlemi tamamlamak için gereken enerji olan  “gas” ücreti alır. Diğer ücretler, doları Ethereum’a (NFT satın almak için en yaygın kullanılan para birimi) dönüştürme ve kapatma masraflarını içerebilir.

NFT nasıl satılır?

NFT’ler ayrıca pazar yerlerinde satılır ve süreç platformdan platforma değişebilir. İçeriğinizi esasen bir pazara yükleyecek ve ardından bir NFT’ye dönüştürmek için talimatları uygulayacaksınız. Çalışmanın açıklaması ve önerilen fiyatlandırma gibi ayrıntıları dahil edebileceksiniz. Çoğu NFT, Ethereum kullanılarak satın alınır, ancak WAX ve Flow gibi diğer ERC-20 tokenleriyle de satın alınabilir.

NFT nasıl yapılır?

Herkes bir NFT oluşturabilir. İhtiyaç duyulan tek şey bir dijital cüzdan, küçük bir Ethereum satın alma, içeriği yükleyebileceğiniz ve NFT veya kripto sanatına dönüştürebileceğiniz bir NFT pazarına bağlantıdır. Basit, değil mi?

(Visited 306 times, 1 visits today)

Google Haberler

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz