Perşembe, Eylül 28, 2023
Ana SayfaKriptopediNasdaq, Kurumsal Kripto Saklama Hizmeti Verecek

Nasdaq, Kurumsal Kripto Saklama Hizmeti Verecek

NYDFS onaylarsa, Nasdaq dijital varlık saklayıcısı olacak

Nasdaq Kurumsal Kripto Saklama Hizmeti Verecek

Amerika’nın en büyük ikinci borsası olan Nasdaq, kurumsal yatırımcılara Bitcoin ve Ethereum için kripto saklama hizmetleri sunmak istiyor.

Bu kapsamda, Gemini Prime’ın önceki başkanı, Nasdaq Digital Assets adlı yeni departmanın başına geçecek.

Şayet, New York Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS) onaylarsa dev borsa, dijital varlıkların saklayıcısı olacak ve Coinbase, Anchorage Digital ve BitGo gibi kripto devleriyle rekabete girişecek.

Nasdaq’ın Blockchain İlgisi

Blockchain alanına ilgisini artıran finansal hizmetler devi, son zamanlarda kripto para piyasasında yavaş yavaş hamleler yapmaya başladı. 

Borsa’nın Başkanı Adena Friedman, mevcut durumda gözetim ve ticaret yazılımı hizmetini blockchain şirketlerinden aldıklarını ve kripto yazılımı ve verilerine yatırım yaptıklarını söyledi. 

Ne var ki, Friedman daha öncesinde düzenleyici netliğin olmaması nedeniyle  borsanın sessiz kaldığını söylemişti.

Kurumsal kripto saklama hizmeti, son yıllarda küresel olarak çok fazla şirketin dikkatini çekiyor. 

Örneğin, çok uluslu İngiliz bankası Barclays, kripto saklama firması Copper’a milyonlarca dolar yatırım yapmıştı.

Genesis Trading ise geçen Aralık ayında faaliyetlerini İngiltere, Japonya, Kanada, Türkiye, İsrail ve Latin Amerika’ya kadar genişletmişti.

Kripto donanım cüzdanı markası Ledger’dan Charles Hamel’e göre bireysel yatırımcılar, blockchain teknolojisine daha fazla aşina olduklarında, self-custody (velayetsiz, harici) saklama seçeneklerini kullanma olasılıkları daha yüksek olacak.

Şimdilik, kurumsal bazda velayetsiz saklamanın önünde duran bazı düzenleyici ve teknik engeller, Nasdaq’ınki gibi çözümleri daha çekici kılıyor. 

Borsa’nın Başkan Yardımcısı Tal Cohen şöyle konuştu:

Kurumsal yatırımcılar arasında dijital varlıklara katılım talebi son yıllarda arttı ve borsamız global benimsemeyi hızlandırmak ve sürdürülebilir büyümeyi sağlamak için iyi bir konumda.

(Visited 19 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz