Perşembe, Şubat 2, 2023
Ana SayfaKriptopediMina coin geleceği ve Mina coin yorum (Güncel)

Mina coin geleceği ve Mina coin yorum (Güncel)

mina coin gelecegi mina coin yorum guncel

Yatırımcıların ilgisini çeken MINA coin projesi, dünyanın en hafif blok zinciri olarak öne çıkmaktadır. Bizler de Trendkoin olarak sadece bir tweet büyüklüğünde olan Mina projesi için detaylı bir rehber içerik hazırladık. Mina coin nedir, nasıl çalışır, güvenilir mi, MINA coin geleceği, yorumlar ve daha fazlasını Mina coin rehberinden inceleyin!

Mina Coin nedir?

Mina Protocol (MINA), Haziran 2017’de tam merkeziyetsizlik, ölçeklenebilirlik ve güvenlik problemleri için bir Layer-1 çözümü olarak geliştirilmiştir.

O(1) Labs tarafından geliştirilen bu proje, Ekim 2020’ye kadar Coda Protocol olarak bilinmektedir. Ancak daha sonra isim değişikliğiyle Mina Protocol olmuştur. O(1) Labs’ın CEO’su ise Evan Shapiro’dur.

İlk sıkıştırılmış blok zinciridir ve bu sayede dünyanın en hafif blok zinciri unvanına sahiptir. Ağın toplam boyutu 22 KB (kilobyte) kadardır.

mina coin gelecegi mina coin yorum guncel 1

Kısacası; blok zincir ağının kapladığı tüm alan aşağı yukarı birkaç tweet’in kapladığı alan kadardır. Bu da blok zinciri dünyanın en hafif ağı yaparken, en kullanışlı projelerden biri haline getirir. Ağın ne kadar hafif olduğunu kıyaslamak isterseniz Bitcoin’in kapladığı güncel alanın şu anda 385.1 GB (gigabyte) olduğu gerçeğine bakabilirsiniz.

Mina coin nasıl çalışır?

Bitcoin’e benzer bir şekilde işlemleri gerçekleştirir. Ancak Ethereum’un hesap modelini de aynı anda kullanır. İşlemlerinde Bitcoin blok zincirindeki gibi harcanmış paranın bir listesini içerir. Ethereum’dan kullandığı özellik ise hesap bakiyelerini de kullanıcılara göstermesidir.

Teknik açıklamalara göre “Ouroboros Samasika” adını verdikleri güveniliği arttırılmış bir PoS konsensüs protokolü geliştirilmiştir. Proof of Stake mekanizmasını kullanan Ouroboros Samasika, Mina’nın bir genesis bloğundan ön yükleme sağlaması nedeniyle merkezi olmayan ağlar için özel olarak tasarlanmıştır.

Ayrıca ilk Mina bloklarının oluşumdan beri Ouroboros Samasika’nın aktif olduğu da önemli bir detaydır.

Protokol kanıtlanmamış blokları gruplayarak süreci paralel node’lara atar. Böylelikle çalışan işlem işleme hızını optimize etmek için paralel bir tarama gerçekleştirir.

Zk-SNARKs nedir ve nasıl çalışır?

Ağın bu kadar az yer kaplamasının temel nedeni, zk-SNARKs isimli kriptografik kanıt yöntemiyle çalışmasıdır. ‘Provers’ olarak da bilinen Snarker‘lar, işlemlerin doğrulanmasında kullanılan zk-SNARKs üretimini sağlar.

Zk-SNARKS, ağ üzerinde yeni bir blok üretildiğinde blokların onaylanmasında görev alır. Ancak temelinde Proof of Stake algoritmasını kullanır.

Yani, SNARK özelliği, PoS algoritmasının diyoluğuyla birlikte ağı hem sürdürülebilir hem de çevre dostu bir blok zincir haline getirir.

Zk-SNARK, blok zincirdeki tüm bilgileri göndermek yerine, küçük boyutta anlık bir ekran görüntüsü olarak kaydeder. Kendinden bir sonraki bloğun ekran görüntüsünü, bir öncekinin arkasına koyar. Böylelikle zincir, büyük miktarda veri içerse bile ekran görüntülerinin boyutu sabit tutar.

SNARK özelliği sayesinde PoS algoritması üzerinde bir yenilik yapan proje, hem ölçeklenebilir, hem gizlilik odaklı hem de doğrulanabilir merkeziyetsiz uygulamaların geliştirilmesinde görev alır.

MINA projesi ve geleceği

Katılımcıların ilgisinin bir hayli yüksek olduğu varlık, Ethereum ve Bitcoin gibi liderlerin boyutu göz önüne alındığında, hafifliğiyle ön plana çıkıyor.

Haziran 2017’de dünyanın en küçük blok zinciri olmak adına geliştirilen Mina coin projesi, gelecek vadeden projeler arasında yer almaktadır. Özellikle ölçeklenebilirlik, merkeziyetsizlik ve güvenlik problemlerini çözmek adına tasarlanmış olması, projeyi en çekici kılan özellikler arasında yer almaktadır.  

Projenin geleceğine baktığımızda, kurulan ortaklıklar ve ağda gerçekleştirilen güncellemeler oldukça umut verici görünüyor. Analistlerin de sıcak baktığı MINA, 2022 yılı yorumlarında sürekli yükseleceğine dair tahminler aldı. Fiyatına baktığımızda hala tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 9.09 dolardan bir hayli uzak olsa da, varlığın yükselmesi analistlere göre kaçınılmaz görünüyor.

Ayrıca gizlilik odaklı, ölçeklenebilir ve doğrulanabilir merkeziyetsiz uygulamalara odaklanan bir ödeme yöntemi oluşu, onu gelecekte de göreceğimiz bir varlık haline getiriyor.

Blok zincirin temelindeki ‘hafiflik’ anlayışı, ağ yoğunluğunun arttığı zamanlarda işlem sürelerinin uzamasına neden olabilir. Ancak yine de gerçekleşen gelişmeler, Mina ekibinin tüm bu muhtemel sorunlara karşı şimdiden önlem aldığını gösteriyor.

Öte yandan yukarıda bahsettiğimiz fonlamalarda büyük şirketlerin desteğini alan proje, iyi bir gelecek potansiyeli de taşımaya devam ediyor gibi görünüyor.

MINA coin fiyatı 

Sayısal bilgilerine baktığımızda ise MINA toplamda 926.331.292 adet token’lık bir arza sahip. Piyasa değeri 354.538.916 dolar olan MINA, 1 Haziran 2021’de ATH’ına ulaşarak 9.09 dolardan işlem görmüştü. Şu anda bu değerine oldukça uzakta olan MINA, 0.65 dolardan işlem görüyor.

Mina coin madenciliği nasıl yapılır? 

Mina coin madenciliği yapılan bir coin değildir. Bu sebeple herhangi bir madencilik uygulaması bulunmaz. Ancak sizlere bu coin rehberinde anlattığımız gibi MINA aracılığıyla blok ödülü elde edebilirsiniz. Böylelikle madencilerin yaşadığı zorluklara takılmadan pasif gelir elde edebilirsiniz. 

Mina coin hakkında sıkça sorulanlar  

soru1: Mina protocol’ün amacı nedir?

Mina protocol, dApp’leri daha verimli hale getirmeyi amaçlar. DApp’lerin daha verimli çalışması için gereken diğer tüm etmenleri azaltmak amacıyla oluşturulan bu proje, aynı zamanda dünyanın en küçük blok zincirine sahiptir.  

soru2: Mina ağının boyutu ne kadar?

Sizlere daha önce de bahsettiğimiz gini Mina, dünyanın en küçük blok zinciri. 22 KB’lik bir boyuta sahip olan ağ, neredeyse 1 tweet büyüklüğünde.  

soru3: 2025’te Mina’nın değeri ne kadar olacak? 

Birçok analist ve yorumcu, Mina coin’in değerinin 2025’e kadar artmaya devam edeceğini düşünüyor. Ancak hala etkisi devam eden makro ekonomik nedenler, varlığın ilerleyişinde bazı değişikliklerin yaşanmasına neden olabilir. Devam eden volatil ortam, lider varlıkları da bu denli etkilemişken, 2025 yılı için bir fiyat tahmini yapmak oldukça zordur. Ancak analistler ve yorumcular MINA token’a karşı oldukça iyimserler.   

soru4: Mina projesinin en büyük avantajı nedir?

Mina projesinin sunduğu en büyük avantaj hızlı, ucuz ve kolay bir şekilde blok oluşturulmasına imkan sağlamasıdır. Bu sayede kullanıcılara hem iyi hem de ucuz bir işlem deneyimi sunar.

Mina coin ne zaman çıktı? 

Mina protocol, Haziran 2017’de O(1) Labs tarafından önce Coda Protocol ismiyle geliştirilmeye başlandı. 3 yıl boyunca yoğun ‘testnet’ denemeleri ve geliştirmelerinin ardından varlık, 2020 Ekim’de Mina ismiyle piyasaya sürüldü.

Coin mina güvenilir mi?

Mina Protocol, gizlilik odaklı tasarlanmış bir kripto projesidir. Bu sebeple de aslında yatırımcılar için son derece güvenilir bir platformdur. Çoğu platform staker’lar ve madenciler aracılığıyla doğrulayıcılar kullanırken Mina, devrim yaratacak nitelikte yenilikler sunmaktadır. Merkeziyetsiz bir ağ içinde her biri birbirinden farklı göreve sahip olan katılımcıların yaklaşımı platformda doğrulayıcı olarak benimsenmiştir. MINA’yı özel yapan en önemli şey, platformdaki kullanıcıların temel olarak 3 farklı role sahip olmasıdır: doğrulayıcı, blok üretici ve snarker.  

Doğrulayıcılar, Consensüs bilgilerinin onaylanmasını sağlayan zk-SNARKS’la iletişime girerler. Böylelikle her bir kullanıcı aynı zamanda bir doğrulayıcı olarak da kabul edilir. Ki bu da, yatırımcıların tercih etme sebebidir.  

Blok üreticiler ise standart madenciler ya da staker’lar gibi çalışırlar. Blok ödülü ile birlikte işlem ücretleri üzerinden ödeme alırlar.  

Snarker’lar ise işlemlerin doğrulanmasında görev alırlar. Zk-SNARK’ları üreten ve sağlayıcı olarak bilinen snarker’lar, yine ağın güveniliğini artıran detaylar arasında yer almaktadır.  

Mina coin neden yükseliyor? 

CoinList’in ön satışıyla piyasaya giren Minacoin, kripto sektöründe ‘en az yer kaplayan’ varlık olduğu için ön plana çıkmaktadır. Az yer kaplaması, düşük işlem ücreti ve hızlı işlemler sayesinde yatırımcılar tarafından daha çok tercih edilen bir kripto projesidir. Ayrıca Mina’yı özel kılan bazı faktörler de kullanıcı girişini artırdığından, fiyatın da yükselmesinde büyük rol oynar.  

Öte yandan şu anda devam eden piyasa çöküşü, aslında her ne kadar token’ın düşüşüne sebep olsa da bu, ayı piyasasında olduğumuz için son derece normal.

MINA coin ve tokenomik

Blok zincirin asli token’ı MINA’dır. Blok zincirde yeni bloklar oluşturmak ve üretmek için kullanıcılar MINA token’la işlem yapmak zorundadır.

mina coin gelecegi mina coin yorum guncel 2

Arz sınırı olmadığı için enflasyona karşı bariyer olmayı hedefleyen ve bir tür ödeme yöntemi olarak piyasaya sürülen varlık, deflasyonist bir yapıya sahiptir.

Tüm token sahipleri, enflasyonla orantılı kilitleme işlemi yapmadan yüzdeyle pay alabilirler. İlk lansmanla beraber dağıtılan ve 8 yıl boyunca açılacak olan toplam miktar 1 milyar adettir.

Öte yandan ana ağın ilk yılında kilitli hesaplar, yıllık %12 faizle blok ödülü alırlar. Faiz oranı ise zamanla azaltılarak %7’ye sabitlenecektir. İlk 15 ay boyunca ana ağdaki kilidi açılmış hesaplar, kilitli hesapların aldığı blok ödüllerinin tam 2 katını alacaklar.

Mina coin nereden ve nasıl alınır?

Mina coin, diğer dijital varlıklar gibi kripto para borsalarından satın alınabilmektedir. Birçok farklı işlem çifti bulunan MINA; Binance, Coinbase, Gate.io, Kraken, Bybit, MEXC, OKX, WazirX, Paribu, BitMart ve Hotbit gibi popüler borsalarda listelenmiştir.

Yani, MINA coin’i yukarıda saydığımız borsalardan işlem çifti karşılığında satın alınabilmektedir.

Mina coin yorumları

Yatırımcıların Mina coin hakkında yaptığı yorumlara gelecek olursak, genellikle olumlu olduklarını söyleyebiliriz. İlk çıktığı günden bu yana büyük bir ilerleme kaydeden MINA, yatırımcıların ilgi odağı olmaya da devam ediyor.

Şu anda devam eden ayı piyasasında MINA fiyatı da düşüş gösteriyor. Bitcoin ve Ethereum’un kanadığı bugünlerde her ne kadar piyasa tehlikeli görünse de, bazı yatırımcılar aslında MINA almak için doğru zamanın bu olduğuna inanıyor.

Mina coin’in kullandığı zk-SNARKs adlı yöntem sayesinde ağ son derece hızlı ve kolay bir şekilde blok onayı verir. Bu da yine yatırımcıların olumlu yorum yaptığı bir özelliğidir. Çünkü hız ve kolay kullanılabilirlik, bir kripto projesinde olmazsa olmaz detaylardandır.

Öte yandan projenin kullanıcı bilgilerine ihtiyaç duymadan internet verilerine ulaşım sağlaması da yine öne çıkan özelliklerinden biridir. Böylelikle hızını katlayarak işlemleri anında gerçekleştirir. Ayrıca ağın boyutunun son derece küçük olması da yine farklı bir avantajıdır.

PoS sistemi kullanan Mina, çevre dostu bir sisteme sahip olduğundan yine kullanıcı yorumlarının pozitif olduğu bir projedir.

Proje hangi yatırımcılardan fon topladı?

Proje ilk etapta CoinList platformundaki ön satışında 19 milyon dolara yakın fon topladı. Daha sonra 17 Mart Perşembe günü 92 milyar dolarlık token satışıyla bir adım daha öne çıktı. Projenin benimsenmesini hızlandıran bu finansman turuna FTX Ventures ve Three Arrows Capital öncülük etti.

mina coin gelecegi mina coin yorum guncel 3

Öte yandan FTX Ventures’ın katıldığı ilk zero-knowledge proof proje olmasının yanı sıra finansman turundaki diğer isimler ise; Alan Howard, Amber Group, Brevan Howard, Blockchain.com, Circle Ventures, Finality Capital Partners ve Pantera’ydı.

Tüm bu önemli isimlerin yatırımcı olarak fon sağlaması ise aslında Mina projesinin geleceği hakkında bizlere büyük ipuçları veriyor.

Son olarak…

Sizler için hazırladığımız MINA coin nedir içeriğimizin sonuna geldik. Eğer Mina gibi blok zinciri projelerinin nasıl çalıştıklarını detaylı bir şekilde öğrenmek isterseniz, Trendkoin olarak hazırladığımız kriptopedi içeriklerini takip edebilirsiniz. Ayrıca güncel altcoin haberlerini de yine Telegram kanalımızdan anında bildirimler alarak okuyabilirsiniz.

(Visited 625 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel