Cuma, Ocak 28, 2022
Ana SayfaBasın BülteniMina Blokzincir Protokolü Lansmanı Yapıldı

Mina Blokzincir Protokolü Lansmanı Yapıldı

Mina Blokzincir Protokolü Lansmanı Yapıldı

Gerçek dünya ile kripto arasında bir geçit yaratan dünyanın en hafif blokzinciri Mina,        23 Mart itibarı ile mainnet geçişini başlatırken, heyecanla beklenen MINA token satışı için Coinlist ile işbirliği yaptığını da  duyurdu.

Mina’nın Mainnet Lansmanı Kişiselleştirilmiş İnternet ve Veri Güvenliği için Yeni Bir Çağın Başlangıcı

Mina blok zincir protokolünü geliştiren O(1) Labs kurucu ortağı ve CEO’su EvanShapiro, Mina mainnet lansmanını şu sözleri ile duyurdu;

Mina’nın sunduğu boyut olarak hafif blok zincir kripto paralara direkt ve izin gerektirmeyen erişim sunarken bir yandan kullanıcılarını destekliyor, bir yandan da sunduğu Snapps yada SNARK’lar ile güçlendirilen uygulamaları ile internetin mahremiyeti ve veri güvenliğini artıran yeni çözümler sunuyor. Mina boyutsal olarak hafif tasarımı ve Snapp uygulamaları ile gerçek dünyayı kripto ile özel olarak bağlayan kusursuz bir geçit sağlıyor.”

İnternet ile etkileşime girmeyen çoğu blok zincirinin aksine Mina, herhangi bir web sitesiyle özel olarak etkileşime girebilir. Bu, geliştiricilerin alışkın olduğumuz yaşam ve çalışma şeklimizi değiştirmek için bilgi işlem ve karar alma süreçlerinde gerçek dünya verilerinden, gizlilikten asla ödün vermeden, yararlanmasına olanak tanır. Mina, hassas ve kişisel kullanıcı verilerini asla paylaşmaz – talep eden işbirliği içerisinde olan taraflar olsa dahi. Bunun yerine Mina, verilerin gerçekliğini kanıtlar ve yalnızca bu doğrulanmış kanıtı paylaşır.

Mina’nın en önemli ve farklılaşan özellikleri:

  • Dünyanın en hafif, 22 kb sabit boyutlu blok zinciri – ölçeği büyüse bile
  • Her kullanıcının tam düğüm olarak çalışmasını ve fikir birliğine katılmasını destekler
  • 000’den fazla sosyal medya ve topluluk katılımcısı, 2.000’den fazla Testnet katılımcısı, 100’ün üzerinde ve 15’ten fazla dil konuşulan ülkeden katılımcıları ile, son iki yılda başlatılan birinci seviye blok zincir protokolleri arasındaki en büyük ve en aktif topluluklarından biri
  • 650’den fazla Genesis Kurucu üyesi. Tamamı artık  mainnet üzerinde düğümleri çalıştırıyor ve güçlü merkeziyetsiz yapıyı destekliyor
  • DSRVLabs, Figment Networks, Chainsafe ve BitCat dahil olmak üzere, geliştiricilere ve topluluk üyelerine 40’tan fazla token hibe programı
  • Gauntlet’ in araştırma raporuna göre en güvenli hisse kanıtı (Proof-of-Stake) blok zincirlerinden biri

Bitcoin ve Ethereum gibi nispeten geleneksel blok zincirler, her yeni işlem ile daha ağır, kaynak yoğun ve erişilemez hale gelirken, Mina hafif ve boyutu sabit bir blok zincir tasarımına sahiptir. Gelişmiş kriptografi ve yinelemeli zk-SNARK’lar (sıfır bilgi kanıtlarının bir uygulaması) sayesinde Mina zincirinin tamamı yaklaşık 22 kb, yani birkaç tweet büyüklüğündedir. Mina’nın bu düşük ve sabit boyutu, herkesin ağ ile hızlı bir şekilde senkronize olabilmesine ve doğrulama yapmasına olanak sağlayacak, katılımın katlanarak artmasına imkan verecek, gerçek anlamda merkeziyetsiz bir ağ, sansür direnci, ve ağ güvenliği sağlayacaktır.

Mainnet üzerinde piyasaya sürülen Mina ile beraber geliştiriciler çok yakında, merkezi olmayan SNARK destekli uygulamalar (Snapps) oluşturmak için protokolden yararlanarak dünyanın her yerindeki kullanıcılara gizlilik ve veri güvenliğini bir arada sunabileceklerdir.

Mina hakkında

Mina, katılımcıları tarafından desteklenen dünyanın en hafif blok zinciridir. Mina, yüksek işlemci gücü yerine, yeni bir blok zincir erişilebilirliği çağını başlatan, sadece bir kaç tweet büyüklüğünde ve her zaman yaklaşık 22 kb kalacak olan bir blok zinciri tasarlamak için gelişmiş kriptografi ve yinelemeli zk-SNARK’lar kullanıyor. Benzersiz gizlilik özellikleri ve herhangi bir web sitesine bağlanabilme yeteneği ile Mina, gerçek dünya ile kripto arasında hepimizin hak ettiği güvenli ve demokratik gelecek için özel bir ağ geçidi inşa ediyor. Mina, doğrulanabilir hesaplamada lider olan O(1) Labs projesidir. Mina’yı geliştiren ekip olan O(1) Labs’in yatırımcılarından bazıları; Polychain, Paradigm, Coinbase Ventures, Three Arrows Capital, General Catalyst, Accomplice, Metastable, Naval Ravikant, Bixin Ventures’dır.

Mina Vakfı Hakkında

Mina Vakfı, dünyanın en hafif blok zinciri olan Mina Protocol’ün  kar amacı gütmeyen temsilcisidir. Vakıf, önemli katkılarda bulunan üçüncü şahıslara yapılacak bağışları koordine ederek ve topluluk varlıklarını koruyup yöneterek bu protokolü destekler. Kurul üyeleri arasında ZCash Foundation’da Eski İcra Direktörü Josh Cincinnati, Slow Ventures Yöneticisi Jill Carlson, Interchain GmbH’de Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Tendermint geliştiricisi Tess Rinearson, Uluslararası Yönetim Hizmetleri Fon Direktörü ve Ortak Hukuk Danışmanı Sean Inggs, ve Mina’yı geliştiren ekip olan O(1) Labs’in CEO’su Evan Shapiro yer almaktadır.

Mina TR Sosyal Medya Adresleri: Twitter |Telegram |Medium|TelegramCommunity

(Visited 31 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 37,075.00 2.52%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 2,477.84 1.81%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 387.05 4.87%
cardano
Cardano (ADA) $ 1.04 0.70%
solana
Solana (SOL) $ 92.43 2.53%
xrp
XRP (XRP) $ 0.605824 0.29%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 18.20 1.33%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.140595 0.11%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000021 0.48%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 49.17 13.78%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 65.74 1.30%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 15.79 4.61%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 10.45 1.34%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 107.58 0.39%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.954106 1.87%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.64 2.29%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 45.44 3.41%