Salı, Haziran 6, 2023
Ana SayfaKripto Para HaberleriMilyarlarca Dolara Hükmeden Caroline Ellison Kimdir? Bu da Onların Hortumcusu!

Milyarlarca Dolara Hükmeden Caroline Ellison Kimdir? Bu da Onların Hortumcusu!

Sam Bankman-Fried ile ilişkisi olan kadın, FTX’in milyarlarca dolarlık fonlarının aktarıldığı kripto trading şirketi Alameda Research'ün CEO'suydu

Milyarlarca Dolara Hükmeden Caroline Ellison kimdir Bu da Onların Hortumcusu

Caroline Ellison kimdir? 28 yaşındaki Alameda Research CEO’su, Bahamalar’da birlikte yaşadığı FTX eski CEO’su Sam Bankman-Fried’ın yakın çevresinin bir parçası.

Caroline Ellison’ın, FTX’in milyarlarca dolarlık fonlarını aktardığı Alameda Research’te traderlıktan CEO’luğa geçmesi yalnızca üç yılını aldı.

Alameda CEO’sunun adı, her ikisi de Bankman-Fried tarafından kurulan FTX ve Alameda Research’ün iflas etmesinin ardından daha fazla duyulur oldu.

Ellison, 1994 yılında ABD Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) profesör olan ekonomist Glenn Ellison’ın kızı olarak dünyaya geldi.

LinkedIn’e göre Ellison, 2016-2018 yılları arasında küresel bir trading şirketi olan Jane Street’te bir tradermış. Bankman-Fried da 2014-2017 yılları arasında aynı yerde traderlık yapıyordu.

Caroline daha sonradan 2018 yılında trader olarak Alameda Research’e geçti ve 2021’de şirketin CEO’su oldu.

Caroline Ellison ve Sam Bankman-Fried İlişkisi

FTX ve Alameda Research’ün beyin takımının, FTX’in merkezinin bulunduğu Bahamalar’daki bir çatı katında birlikte yaşadıkları söyleniyor. Bununla birlikte çoğu kişi tarafından, Bankman-Fried ve Caroline Ellison’ın bir zamanlar bir gönül ilişkisi yaşadıkları belirtiliyor.

F08EB289 2CAF 4850 A606 344920C8F7C9
Sam & Caroline

Bir CoinDesk haberine göre, Bahamalar’daki çatı katı oda arkadaşları arasında Fried, Ellison, FTX baş teknoloji sorumlusu (CTO) Gary Wang ve şirketin mühendislik direktörü Nishad Singh yer alıyor.

FTX’in eski CEO’su, 2010-2014 yılları arasında Glenn Ellison’ın profesör olduğu MIT’e giderek fizik eğitimi almıştı.

Bahamalar’daki evde yaşayanların büyük çoğunluğunun Bankman-Fried’in Jane Street’teki mesai arkadaşları ya da MIT’de tanıştığı kişiler olduğu söyleniyor. 

2016 Stanford Üniversitesi matematik bölümü mezunu olan Alameda Research’ün CEO’sunun, çok eşli (polyamorous) olduğunu açıkça dile getiren, sıkı bir Harry Potter hayranı olduğu söyleniyor.

Polyamorous kişiler aynı anda birden fazla gönül ilişkisine sahip olmalarıyla biliniyorlar.

İlginizi çekebilir:  SEC Başkanı borsalar hakkında konuştu

Öte yandan Caroline Ellison, 11 Kasım’da iflas başvurusu duyurulmuş olan FTX ile ilgili olarak pek iletişim kurmuyor, en son 6 Kasımda konuyla bir tweet atmıştı.

Bahamalar’daki çatı katı dinamiklerinin nasıl işlediğine aşina olan kişiler CoinDesk’e şöyle konuşmuşlardı:

Bütün operasyon Bahamalar’da bir grup çocuk tarafından yürütüldü. Gary, Nishad ve Sam, kodu, borsanın eşleştirme motorunu ve fonları kontrol ediyordu. Onları hareket ettirseler veya kendi numaralarını girseler, kimin fark edeceği meçhuldü.

Alameda, FTX Müşteri Fonlarını Kullanmıştı

CNBC’ye konuşan bir kaynağın belirttiğine göre Alameda, FTX’in müşteri fonlarını müşteriler, çalışanlar ve denetçiler tarafından fark edilmeyecek şekilde kullanmıştı.

ftxin kurulusu alameda researchun varlik borclari

Alameda, FTX’ten milyarlarca müşteri fonu ödünç almıştı ve alım satımını yaptığı varlıklar bilançosunda yer almadığı için bunu gizleyebilmişti.

CNBC’nin bildirdiğine göre şirket, yalnızca FTX’in hizmet şartlarını değil, aynı zamanda ABD menkul kıymetler yasalarını da ihlal etti.

(Visited 170 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz