Çarşamba, Mart 22, 2023
Ana SayfaMetaverse HaberleriMetaverse'deki NFT'ler ile nasıl para kazanılır?

Metaverse’deki NFT’ler ile nasıl para kazanılır?

Metaverse
Metaverse

Değiştirilemez tokenler, oyuncuların sanal dünyalarda gelir elde etmeleri için yeni yollar yarattı.

İlk olarak Neal Stephenson’ın 1992 bilim kurgu romanı “Snow Crash”te ortaya çıkan metaverse, aşağı yukarı sanal bir dünya (veya dünyalar) olarak tanımlanır ve “Ready Player One”, Roblox ve Fortnite gibi oyunları ve filmleri anımsatır. Bu alanın içinde, insanlar tam olarak işleyen bir gerçek dünya ekonomisi etrafında merkezlenen dijital varlıkları alıp satarak avatarları aracılığıyla vekaleten yaşayabilirler.

Ancak metaverse pazarının bazı ayrıntıları hala oldukça soyut olsa da, takas edilemeyen tokenler (NFT’ler) gibi diğer bileşenler, iç altyapısı ve ekonomisi için bir temel olarak ortaya çıktı. İnsanlar sanal arazi arazileri, etkinlik geçişleri, avatarlar ve diğer dijital öğeleri satın almak için metaverse’deki NFT’leri kullanıyor.

snow Crash book

Sanal arazi sahipleri

Bahsedildiği gibi, insanların metaverse’de NFT’leri kullanmalarının bir yolu, The Sandbox’taki dijital bir gayrimenkul parçası olan LAND gibi sanal arazi satın almaktır. Bu sanal alanlar, sanal bir dünyadaki belirli konumların sahipliğini yansıtmak için fiziksel bir tapunun aksine NFT’leri kullanır.

Sandbox’ta LAND, oyun dünyasında yaklaşık 300 fit karedir. Decentraland’da, büyüklük 50 metrekarelik arazi parsellerine dönüşüyor.

Kullanıcılar yeterli araziye sahiplerse, bunları tek bir mülk oluşturmak için birleştirebilirler. Bunun bir örneği, Decentraland’de 64 ayrı araziden oluşan bir mülk olan “Satoshi’nin Çay Bahçesinin Sırları” dır. Büyüklüğü ve konumu nedeniyle 2019’da 1,3 milyon MANA (yaklaşık 80.000 $) sattı. “Arazi” tamamen dijital yollarla çevrilidir, bu da erişimi kolaylaştırır.

2021’de Metaverse Group, Decentraland‘da 618.000 MANA karşılığında bir mülk satın aldı ve bu, o sırada yaklaşık 3.2 milyon dolara eşdeğerdi. Tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi, dijital gayrimenkulde de konum her şeydir ve giriş noktalarına veya sanal arenalar gibi sanal yaya trafiği vaat eden yerlere yakın olan arsalar değer kazanma eğilimindedir.

MANA, SAND

Kiralama ve ödünç verme

Piyasa talebine bağlı olarak, insanlar pasif gelir elde etmek için NFT’lerini kiralayabilirler. Metaverse’de arazi sahipleri bunu, oyun geliştiricilerine para kazanmanın yollarını sağlayan merkezi olmayan bir finans (DeFi) platformu olan PARSIQ’un IQ Protokolü aracılığıyla yapabilir.

Geleneksel mülk ve gayrimenkul dinamiklerine benzer şekilde, IQ Protokolü, kiracılarla müzakere edilen ve akıllı sözleşmelerle uygulanan önceden belirlenmiş koşullar aracılığıyla sanal arazi sahiplerinin verim ve kira ücretleri kazanmasına yardımcı olur .

Temettüler

NFT’ler ikincil pazarlarda satıldığında veya yeniden satıldığında içerik oluşturucuların kazanabilecekleri telif ücretlerinin yanı sıra, NFT’ler yatırımcıların pasif temettüler kazanmalarına da yardımcı olabilir. Bunun bir örneği, Aralık 2020’de 222.000 dolara açık artırmaya çıkarılan F1 Delta Time oyunundaki dijital Monaco yarış pistinin bir bölümüdür.

Dijital parkuru temsil eden NFT, sahibinin, yarışlar için giriş bileti ücretleri ve katılımcıların giriş için REVV hissesini gerektiren “Elit Etkinlikler”den elde edilen getiriler dahil olmak üzere, üzerinde gerçekleşen tüm yarışlardan %5 temettü almasına olanak sağladı.

Metaverse’de NFT’ler ve oyun oynama

Oyna-kazan, oyun içi varlıklar ve ödüller

Axie Infinity ve Aavegotchi gibi oyunlar aracılığıyla, kazan-kazan (P2E) modeli, kullanıcıları takas edilebilen, satılabilen veya ödünç alınabilen NFT’ler ve oyun içi kripto para birimleri gibi varlıklarla ödüllendiren tamamen yeni sanal ekonomiler yarattı. Ek olarak, Battle Racer gibi diğer oyunlar, araba parçalarını ayrı NFT’ler olarak yayınlayarak daha fazla faydaya yardımcı olur. Kullanıcılar daha sonra araçlarını oluşturmak için bu parçaları satın alabilir veya OpenSea gibi ikincil pazarlarda ayrı olarak satabilirler.

Para Kazanmak İçin Kripto Oyunları Oynamak

Aradan yıllar geçmesine rağmen, insanların bu blok zinciri ağlarında NFT’leri kullanma biçimleri Fortnite gibi daha yaygın oyunlarda dış görünümlere ve kozmetiklere de uygulanabilir. Bu, oyuncuların varlıklarının sahipliğini ve özgünlüğünü daha iyi yansıtmalarına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda 2025 yılına kadar 74,4 milyar doları aşması beklenen küresel oyun içi harcamaları artıracaktır.

Fortnite’ın yazılım geliştiricisi ve sahibi Epic Games, NFT’leri destekleyen tüm oyunları mağazasına kabul eder, ancak piyasada dolandırıcılık olarak algılanan şeyler nedeniyle doğrudan NFT’leri yayınlamaz veya bunlarla etkileşime geçmez .

 

(Visited 102 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel