Salı, Ocak 18, 2022
Ana SayfaEditörün SeçimleriMetaverse nedir, Metaverse projeleri ve Facebook işe alım detayları neler?

Metaverse nedir, Metaverse projeleri ve Facebook işe alım detayları neler?

metaverse

Son haftalarda kripto para dünyasında adından sık sık söz ettiren Metaverse ile ilgili detaylar birer birer ortaya çıkmaya devam ediyor. Silikon Vadisi’nin yeni takıntısı haline gelen bu evren, internetin sanal gerçeklikle çalışan bir versiyonu olmaya hazırlanıyor.

Peki son günlerin popüler evreni olan Metaverse nedir, Metaverse projeleri nelerdir, Metaverse ETP nedir? İşte tüm detaylar…

Metaverse nedir?

Metaverse nedir ve nereden gelmiştir sorusunun cevabı oldukça basit aslında: Bilim kurgudan! Fikrini In Snow Crash isimli bilim kurgu romanından alan bu evren, insanlara gerçeklikten kaçıp gidebilecekleri bir 3D sanal gerçeklik dünyası sunar.

Çevrimiçi bir oyun olan bu evren, insanların avatarları çerçevesinde birbiriyle etkileşim halinde dolaşırken farklı etkinlikler yapmasına olanak sağlıyor. Örneğin bu evrende avatarlar hizmet alabilir, sanal gece kulüplerine gidebilir ve sanal kılıç dövüşlerine girebilirler.

Teknoloji firmaları Metaverse terimini bugün farklı anlamlarda kullanıyorlar. Ancak en temelde sizinle aynı fiziksel alanda olmayan diğer insanlarla işbirliği yapabileceğiniz ve sosyalleşebileceğiniz sanal alanları ifade ediyor. Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, bu evreni “sadece bakmak yerine içinde bulunduğunuz bir internet” olarak tanımlıyor.

İlginizi çekebilir: Heyecan Uyandıran Gelişme: Facebook Kurucusu Bitcoin mi Satın Aldı?

metaverse, metaverse ETP

Metaverse ETP nedir? Ne işe yarar?

Metaverse ETP nedir sorusunun en kestirme cevabı bir kripto varlık olduğudur. Metaverse’nin akıllı zincirinin asli tokeni olan ETP, birçok özelliğe sahiptir.

ETP; Metaverse’nin akıllı zincirinde ücretsiz bir şekilde kayıt edilebilme, transfer işlemi yapabilme, piyasada kullanılabilme, teminat olarak kullanılabilme ve yakılabilme özelliklerine sahiptir.

Bu platform aynı zamanda avatar adı verilen dijital bir kimliğe sahiptir. Avatarlar Metaverse’nin akıllı zinciri üzerinde ve kendi kendine yönetilen kimlik uygulamalarıdır. Yapılan açıklamalar doğrultusunda avatarlar; dijital krediler, varlıklar ve diğer kimliklerle iletişim yoluyla ortaya çıkmaktadır.

ETP’ler Oracle adı verilen değer aracıyla kullanıcılara sunulmaktadır. Bu değer aracı olan Oracle’lar dijital kimliğe sahip servis sağlayıcılar olarak bilinmektedir. Merkeziyetsizliğin yanı sıra bu sistem sayesinde aracıların blok zincirle entegrasyonu hızlı ve şeffaf bir şekilde denetlenir.

Öte yandan yeni bir oyun evreni ve kullanıcı deneyimi sunması amaçlanan Metaverse ETP, CoinMarketCap verilerine göre 0.2167 dolardan işlem görmeye devam ediyor.

Metaverse ETP (ETP) nasıl çalışır?

Metaverse’nin platformunda “hizmet olarak blok zincir” şeklinde tanımlanan BaaS (Blockchain as a Service) kullanılıyor. Bu hizmet; iCloud, tokenizasyon, token ekonomisi ve token listelemeye de yer veriyor.

Öte yandan platformda kullanılan ViewFin BaaS, müşterilere hizmet etmek için ileri derece teknik bilgilerden, hizmet ve ekosistemleri entegre ederek çalışıyor.

Metaverse projeleri neler?

Metaverse projeleri arasında en başta gelen varlık, değiştirilemeyen tokenler veya NFT’ler oluyor. NFT’ler; dijital sahiplik veya özgünlük sertifikalarıdır. İlk kez Mart ayında, Beeple olarak bilinen sanatçının dijital kolajının haklarını veren Christie’s’de 69.3 milyon dolara satılmasıyla ünlendiler.

Kripto para birimleri gibi, NFT’ler de genellikle bu evren hakkında spekülasyonlarda bulunur. Her ikisi de, herhangi bir şirketin veya otoritenin onları garanti altına alma ihtiyacını ortadan kaldıran temel bir teknoloji -blok zinciri defterleri- kullanır. Bu da tekno-özgürlükçüler ve “birlikte çalışabilirlik” meraklıları için harika bir seçenektir.

İlginizi çekebilir: Star Atlas nedir? Solana ağındaki NFT projesi ile ilgili tüm detaylar

metaverse, Axie Infinity

Axie Infinity

Projeleri arasında varolan en iyi örnek NFT tabanlı çevrimiçi oyun Axie Infinity’dir. Axie Infinitiy, 2018 yılında Vietnamlı şirket tarafından başlatılan Pokémon benzeri ticaret ve mücadele oyunudur.

Oynamak için, Axies satın alarak dijital hale gelen yaratıklar, Axolotl benzeri NFT’lerdir. Onları iyi besler ve onlarla savaşırsanız, bir kripto para birimiyle değiştirilebilme özelliği olan oyun içi para birimi biriktirirsiniz.

Hatta durum öyle ki Forbes, başta Filipinler olmak üzere gelişmekte olan dünyadaki insanların “ bankacılık hizmetlerine erişimin zor ve genellikle pahalı olduğu bölgelerde ana gelir kaynağı olarak Axie Infinity oynadığını” bildiriyor. Oyunun yıllık geliri ise 1.5 milyar dolar civarında.

İlginizi çekebilir: Axie Infinity nedir: Oyna-kazan NFT oyunu ile kâr edin!

metaverse

Horizon Workrooms

Zuckerberg’in önümüzdeki beş yıl içinde “İnsanların Facebook’u öncelikle bir sosyal medya şirketi olarak görmektense bir Metaverse şirketi olarak görmeye geçeceğini” söyledi. Bu açıklaması Temmuz ayında manşetlere de çıkmıştı.

Facebook, sanal gerçeklik gözlüklerinin lider üreticisi olan Oculus’a zaten sahip. Aynı zamanda Horizon Workrooms’u da geliştiriyor. Horizon Workrooms ise, Oculus başlıklarını kullanarak sizin ve iş arkadaşlarınızın çizgi film avatarlarının toplanabileceği, konuşabileceği ve hareket edebileceği 50 kişiye kadar sanal toplantı odalarıdır.

Horizon Workrooms için daha iddialı olanı; kullanıcıların buluşabileceği, oyun oynayabileceği ve yeni oyun dünyaları yaratabileceği, kısmen sosyal ağ ve kısmen oyun platformu olan sanal bir dünyadır.

metaverse

Facebook Metaverse evreni için işe alıma başlıyor

Metaverse için Facebook işe alımından da bahseden Mark Zuckerberg gelecek için şu ifadeleri kullanıyor:

“Temelde bugün internette yapabileceğiniz her şeyi ve bugün internette mantıklı olmayan dans etmek gibi bazı şeyleri yapabileceksiniz.”

Meta veri deposu oluşturma stratejisinin bir parçası olarak Facebook, önümüzdeki beş yıl içinde AB’de 10.000 kişilik bir işe alım gerçekleştireceğini duyurdu. CNBC’nin bildirdiğine göre teknoloji devi, blok genelindeki ülkelerde yüksek vasıflı mühendisleri işe alacak. İşe alım sürecini ise Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Polonya, Hollanda ve İrlanda’ya odaklayacak.

İlginizi çekebilir: Heyecan Uyandıran Gelişme: Facebook Kurucusu Bitcoin mi Satın Aldı?

Facebook işe alımı ne kadar sürecek?

Facebook Reality Labs’ı yöneten Andrew Bosworth işe alımlarla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Bu ürünlerin çoğu ancak önümüzdeki 10 ila 15 yıl içinde tamamen hayata geçirilebilir.. Snow Crash tarzı bir çevrimiçi dünyayı çalışır duruma getirmek istiyorsanız, üstesinden gelmeniz gereken birçok teknik engel var. 

Büyük ham bilgi işlem gücü girdilerinin ve çok sayıda sanal gerçeklik başlığının yanı sıra, çalışan bir Metaverse, geniş bant ağlardan yazılım protokollerine kadar her şeyde yenilikler gerektirecektir.

Kutsal amaç, sanal dünyaların “kalıcı” hissettirmesi gerektiğidir, yani donmazlar veya bitmezler. Sanal dünya gerçek bir “varlık” hissi sunmalıdır; verilerin ve dijital varlıkların “birlikte çalışabilirliğini” sağlamalıdır.”

Birlikte çalışabilirlik nedir?

Metaverse’de birlikte çalışılabilirlik; Web’de olduğu gibi farklı bilgisayar sistemlerinin birlikte çalışma yeteneği anlamına gelmektedir. Şu anda, teknoloji markaları genellikle mülklerinin birbirine karışmasına izin vermiyor. Örneğin; Microsoft Xbox sahipleri genellikle bir Sony PlayStation sahibiyle çevrimiçi oyunlar oynayamıyor.

Bununla birlikte, Fortnite gibi Metaverse-ish oyunların popülaritesi, Microsoft ve Sony’nin kuralları esnetmesi gerektiği anlamına geliyordu. Aynı zamanda Fortnite rakip fikri mülkiyet markalarının karma lisanslı olduğu birkaç yerden biridir; örneğin Batman ve Star Wars da karma lisanslıdır.

Bunlar, Metaverse savunucularının her yerde görmek istedikleri türden gelişmelerdir. Buradaki fikir; tüm dijital varlıklarınızın farklı platformlar arasında, belki de NFT’ler olarak adlandırılan, değiştirilemeyen tokenlerin kullanımı yoluyla taşınabilir olması gerektiğidir.

The Verge ise bu durumu şöyle açıklıyor:

“Metaverse’nin A plaformunda sanal bir gömlek satın alırsanız, aynı gömleği Platform B’den Z’ye kullanabilmeniz gerekir.”

İlginizi çekebilir: Polygon (MATIC) Nedir?

Facebook için ne var?

Açıkçası, Facebook en son teknolojide olmak istiyor. Bu sebeple dünyadaki diğer tüm platformlardan daha fazla kullanıcı tarafından oluşturulan içerikle, bu evrenin şeklindeki bir gelecekte gezinmek için iyi bir konuma sahip.

Öte yandan Facebook’un kullanıcı ordusu, hırpalanmış itibarına yapıcı davranmaya hevesli. Cynics, kendisini bir “Metaverse şirketi” olarak yeniden markalaştırmanın, Facebook’un kendisini sosyal medyanın sıkıntılarından ayırmasına izin vereceğini öne sürüyor. Ayrıca Batı dünyasındaki rekabet otoriteleri ve düzenleyicilerle olan savaşlarından uzaklaşmasına imkan sağlayacağını da ekliyor.

The Washington Post, Zuckerberg’in evrenin vizyonuyla alakalı şunları söylüyor:

“İnsanlar oyun oynayabilir, kripto para ödemelerini değiştirebilir, toplantılara katılabilir ve belki de en önemlisi Facebook’u yeniden havalı görebilir.” 

metaverse

Oyun evreninde ekonomik faydalar

Pandemi sayesinde, çevrimiçi çalışma ve sosyalleşme kavramına ve Zoom gibi video platformlarının sınırlamalarına neredeyse hepimiz aşinayız. Teorik olarak, meta veri deposu tüm bunlar üzerinde büyük iyileştirmeler sunuyor.

Kullanıcılar dünya içinde bir şeyler satın alabilecekleri, para alabilecekleri, tamamen işleyen bir dijital ekonomiye girebilecekler. Bu, zevke göre teknoloji-fütüristik bir rüya veya kabus olacak. Savunucuları, akıllara durgunluk veren olasılıkları ve ekonomik fırsatları konusunda heyecan duyuyor.

Eleştirmenler ise bunu “atlanamayan reklamlarla sanal gerçeklik” için bir plan olarak görüyor. Her iki durumda da, büyük markalar zaten bu evrenin stratejilerini düşünüyorlar.

İlginizi çekebilir: İngiltere’de en çok tercih edilen kripto varlıklar belli oldu! Bakın listede hangileri var?

(Visited 3.703 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

KaynakTheweek
Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 41,504.00 1.37%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,101.36 3.19%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 459.83 2.95%
cardano
Cardano (ADA) $ 1.43 3.99%
solana
Solana (SOL) $ 136.12 2.23%
xrp
XRP (XRP) $ 0.745361 1.68%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 24.56 4.51%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.162509 3.55%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000028 3.73%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 77.45 1.96%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 84.13 3.07%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 22.14 7.15%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 15.71 5.27%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 139.93 3.85%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.29 4.37%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 2.10 5.51%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 72.56 7.17%