Pazartesi, Mayıs 23, 2022
Ana SayfaKripto HaberleriMetaverse arazi ve gayrimenkul nasıl alınır?

Metaverse arazi ve gayrimenkul nasıl alınır?

Metaverse arazi ve gayrimenkul nasıl alınır?

Makalemizde metaverse arazi alımı konusunu ele aldık. Gerçek hayatlarımızın yanında sanal hayatlar yaşayacağımız, kalıcı sanal gerçeklikler olan metaverse çağına doğru hızla yol alıyoruz. Bu alanları giderek daha fazla çalışmak, sosyalleşmek, oynamak, ve öğrenmek için kullanacağız. Gerçek dünyada yapabileceğimiz her şey, metaverse’de evlerimizden çıkmadan etkileşime geçebileceğimiz bir “sanal ikiz” olacak. Buna yatırım yapmak ve gelir kazanmak dahildir ve bunu yapmanın en gözde yolu da gayrimenkule yatırım yapmak olacaktır.

Metaverse gayrimenkulü (veya sanal emlak) zaten büyük bir iş (business). Snoop Dog ve PwC, JP Morgan, HSBC ve Samsung gibi küresel şirketler ve süperstarlar, çeşitli amaçlar için geliştirmeyi düşündükleri sanal arazi parsellerini şimdiden ele geçirdiler. Erken girenler (en azından kağıt üzerinde) büyük kazançlar elde ettiler. Bir yıldan daha kısa bir zaman öncesinde, en büyük metaverse platformlarından ikisi Decentraland ve Sandbox’ta alınabilecek en küçük arazi için ortalama fiyat bin doların altındaydı. Bugün ise 13 bin dolar seviyesinde.

Samsung 837X metaverse etkinliği yapıldı! Decentraland (MANA) sıçradı

Bu, en popüler ve en yeni dijital varlıkları patlamadan önce almak için başka bir fırsat mı? 10 sene önce Bitcoin veya iki yıl önce NFT satın almak gibi birşey mi? Aksiyona nasıl dahil oluyorsunuz? Yoksa şişirilmiş bir balondan uzak durmak daha mı iyi? Öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz!

 

Neden metaverse arazi satın alıyorlar?

Tıpkı gerçek dünyadaki gibi, metaverse’de arazi satın almak için iki ana neden bulunuyor. İlki yaşamak için bir ev veya iş yapmak için bir bina inşa etmek gibi bir şey için kullanmak. Metaverse‘de “yaşamak” hakkında konuştuğumuzda, gerçekten ev diyebileceğiniz, eşyalarınızı sergileyebileceğiniz ve belki de takılmak için arkadaşlarınızı bulabileceğiniz bir yere sahip olmayı kastediyoruz. Bu biraz internetin ilk zamanlarında, herkes sosyal medyaya kaymadan önce kişisel bir web sayfasına sahip olmak gibi birşey. Metaverse “evleri”, insanların kendilerini çevrimiçi olarak ifade etmelerinin veya NFT’lerini barındırmalarının bir yolu olacak. Bu metaverse arazisine sahip olmak için daha az riskli bir sebep gibi, çünkü aldığınızdan istediğinizi elde etmeniz daha olası.

Samsung 837X etkinliğinde Decentraland MANA Fiyatı ne kadar artış yaşadı?

Diğer bir sebep ise yatırım. Fakat burada işler biraz karışık, çünkü her yatırımda olduğu gibi burada da değer artış garantisi bulunmuyor. Fakat, ortalama fiyatların geçen sene 10 kat arttığı metaverse arazi (land) söz konusu olduğunda, şu anda “Altın’a hücum” gibi birşeyin ortasındayız. Pek çok kişi şimdi sanal arazi satın alıyor. Zira, gelecekte daha çok insan dahil olmak istediğinde, bunların çok daha değerli olacağına inanıyorlar. Hatta bazıları, bir kiralama piyasasının ortaya çıkmasıyla birlikte, kira geliri elde etmek için de satın alıyorlar.

Metaverse arazisini nasıl satın alabilirim?

Metaverse’de arazi satın almak genellikle kripto paralarla yapılıyor. SAND (Metaverse oyun platformu The Sandbox tokeni) ve MANA (topluluk tabanlı Decentraland platformuna bağlı) gibi. Bu yüzden ilk önce bunlardan almak gerekiyor.

sandbox nedir, sand

Bu platformlar, oldukça iyi kurulmuş bir altyapıya, yukarıda bahsettiğimiz ünlüler ve şirketler gibi diğer tanınmış ev sahipleriyle kiracılara sahip olduğu için, sanal arazi ve mülk sahibi olma söz konusu olduğunda şu anda gözdeler.

Arazi satın alma işlemleri doğrudan platformlarda yapılabilir. Metaverse arazilerinin satışları ve mülkiyeti NFT’lerin transferi yoluyla kaydedildiği için, ihtiyacınız olacak ikinci şey bunları depolayabilen bir cüzdan olacaktır ki, Metamask ve Binance en popüler olanlarıdır.

Ayrıca, alım için üçüncü taraf pazar yerleri de mevcuttur. Opensea.io ve nonfungible.com gibi platformlar, sanal arazi emlakçısı gibi, satıcıların mülklerini ve fiyatlarını listelemelerine ve alıcıların pazarlık yapmasına olanak tanıyorlar.

İlginizi çekebilir: Metaverse arsa nasıl alınır? Metaverse arazi fiyatları ne kadar?

Metaverse arazi satın almak güvenli midir?

Bu aslında önemli bir soru. Sanal arazi satın almak, aynı kripto para ve NFT satın almak gibi, bizce yüksek riskli bir yatırımdır. İlk olarak, piyasa büyük ölçüde kuralsızdır. Yani bir şeyler ters giderse; faraza bir satıcı, dolandırıcı çıkıp paranızla birlikte ortadan kaybolursa; tazminat arama kanalları gelişmemiştir. Dolandırılmasanız bile, ek riskler ekleyebilecek teknik aytıntılar da bulunuyor. İşlemler kripto para ve NFT’lerle gerçekleştirildiğinden, bunların şifrelerinin güvenli bir şekilde muhafazasından emin olmanız gerekir.

Decentraland

Bununla birlikte, her şey akıllı sözleşmelerle blok zincirlerinde güvence altına alınıp, güvenli bir şekilde şifrelendiğinden, birilerinin sanal gayrimenkulünüzü çalması veya kira ödeme sözleşmelerinden dönülmesi riski minimum düzeydedir. Diğer taraftan, geleceğin teknolojisinin (kuantum hesaplama gibi), günümüzün kriptografik güvenlik önlemlerini geçersiz kılabileceğine dair endişeler de yok değil. Yani şu anda bir sorun olmayabilir fakat, büyük tutarlı, uzun vadeli yatırımlar yapmayı düşünüyorsanız aklınızda bulundurmanız gereken bir konu olabilir.

Son bir husus da, kıtlık mevzusu. Gerçek dünyadaki arazi, sınırlı kaynaklar gerçeğinden dolayı sürekli olarak değer kazanmıştır ve ona sahip olmakyı arzulayan insan nüfusu da sürekli artmaktadır. Sanal dünyadaysa, mevcut arazi miktarı potansiyel olarak sınırsızdır. Diğer taraftan, bir platformdaki tüm sanal arsalar satılırsa ve fakat hala alıcılardan bir talep varsa, geliştiricilerin daha çok arsa oluşturmasının önünde bir engel yoktur. Büyük platformların şu anda arazi miktarı konusunda sınırları bulunuyor olsa da, bunun her zaman böyle olacağının garantisi yok!

metaverse

Metaverse gayrimenkulüne yatırım yapmanın geleceği nedir?

Uzun vadede bu, tabi ki de, Metaverse’in geleceğine bağlı olacaktır. Facebook’tan Microsoft’a kadar bazı, çok büyük ve etkili kuruluşlar, metaverse’in internetin “yeni nesli” olduğuna iddialı açıklamalar yapıyorlar. Metaverse, dünya çapında web’in yaptığı gibi, önümüzdeki 20 yılda iş dünyası ve toplum için önemli olmaya devam edecekse, sanal gayrimenkul muhtemelen giderek daha heyecan verici hale gelecektir. Büyük markalardan influencerlar’a kadar, dijitalin bize izleyiciler oluşturma ve heyecan verici yeni ürünler ve hizmetler yaratma fırsatı vermesini açıkça seviyoruz ve metaverse bir sonraki büyük şey olabilir. Hatta ondan önce gelen web ve sosyal medyadan daha sürükleyici ve daha fazla zaman alıcı olabilir.

(Visited 348 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 30,104.00 2.24%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 2,026.36 2.47%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.536867 2.20%
solana
Solana (SOL) $ 51.95 3.56%
xrp
XRP (XRP) $ 0.418755 1.14%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 10.02 1.01%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.086243 0.85%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 0.89%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 0.000206 62.98%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 30.99 4.74%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 7.23 2.81%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.41 3.70%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.73 1.02%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.436985 1.41%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.665286 2.57%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 6.13 0.87%