Pazar, Mart 26, 2023
Ana SayfaMetaverse HaberleriMetaverse 2030 yılına kadar 5 Trilyon dolar yaratabilir

Metaverse 2030 yılına kadar 5 Trilyon dolar yaratabilir

Metaverse 2030 yılına kadar 5 Trilyon dolar üretebilir

Dünyaca ünlü küresel danışmanlık firması McKinsey & Company, Metaverse’ün 2030 yılına kadar 5 trilyon dolarlık bir değer yaratabileceğini tahmin ediyor. Ticari işlemlerin yüzde 80’inden fazlası da metaverse dünyasındaki faaliyetlerden etkilenebilir.

Dünya’da oldukça etkili bir şirket olan Küresel yönetim danışmanlığı firması McKinsey & Company, geçtiğimiz hafta “Metaverse’de değer yaratma” başlıklı bir rapor yayınladı.

Raporda şu ifadeler kullanıldı:

Çalışmalarımız, 3.400’den fazla yatırımcı ve yöneticinin metaverse dünyasını benimsemesi, potansiyeli ve davranışları nasıl değiştirebileceği konusunda araştırarak başladı. Ayrıca 13 üst düzey metaverse uzmanıyla röportajlar yaptık.

Metaverse 2030 yılına kadar 5 Trilyon dolar değer üretebilir

McKinsey’e göre 2030 yılına gelindiğinde, canlı etkinliklerin yüzde 50’sinden fazlasının Metaverse’de gerçekleşebileceğinin ve birçok öğrenme, gelişim ve işbirliğinin de olabileceğini sözlerine ekledi. Dahası, McKinsey, Ortalama internet kullanıcısının 2030 yılına kadar sanal deneyimlerinde günde altı saate kadar vakit harcayabileceklerini söyledi.

Raporda, 2022’de metaverse alanına 120 milyar dolardan fazla para akışı olduğu belirtiliyor – 2021’deki 57 milyar doların iki katından fazla.

Öte yandan açıklamada şu ifadeler yer alıyor;

Tahminler büyük ölçüde değişmekle birlikte, (Metaverse’ün) 2030 yılına kadar 5 trilyon dolara kadar çıkabileceğini tahmin ediyoruz. Metaverse’ün 2030 yılına kadar potansiyel etkisine ilişkin tahminimiz, yaklaşık 20 farklı uzmanla yapılan tartışmalardan türetilen bireysel ve kurumsal kullanım durumlarının tepeden tırnağa bir görünümüne dayanıyor.

Metaverse’ün insanların ticari ve kişisel yaşamları üzerinde “büyük bir etkisi olacağına” dikkat çeken rapor şu sonuca varıyor:

2030 yılına kadar 5 trilyon dolara varan değer üretme potansiyeliyle, metaverse görmezden gelinemeyecek kadar büyük.

İşte 2022'de dikkat edilmesi gereken en iyi 5 metaverse projesi

JP Morgan, HSBC, Standard Chartered Bank ve Fidelity Investments dahil olmak üzere birçok büyük banka ve yatırım kurumu artık metaverse dünyasında da varlıklarını sürdürüyorlar.

Buna ek olarak, Nisan ayında yapılan bir anket, metaverse’ün en popüler yer olacağını gösteriyor. Ankete katılanların yüzde 70’i “kripto para ve blok zinciri teknolojisindeki ilerlemelerin geleceği şekillendirmek için kritik öneme sahip olacağını” kabul ediyor.

McKinsey’in yanı sıra, Metaverse’ün boyutuyla ilgili başka tahminler de var. Citigroup, Metaverse’ün 2030 yılına kadar 5 milyar kullanıcıyla 13 trilyon dolarlık bir fırsat olabileceğini tahmin ediyor. Goldman Sachs ise, Metaverse’ü 8 trilyon dolarlık bir fırsat olarak değerlendiyor.

(Visited 167 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Seren Barlakhttp://wwww.trendkoin.com
Adnan Menderes Üniversitesi mezunu olan Seren Barlak, 3 yıl çeşitli platformlarda content writer ve rewriter olarak çalışmış ayrıca çevirmenlik ve içerik editörlüğü görevlerinde de bulunmuştur. Uzun bir süredir kripto para sektörü ile ilgilenen Barlak, blockchain, gaming ve yurtdışı platformlarda yayınlanan diziler hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel