Çarşamba, Ocak 19, 2022
Ana SayfaKripto HaberleriMetaMask Eleştirisi: Ücretler Yüksek, Hacker Saldırılarına Açık mı?

MetaMask Eleştirisi: Ücretler Yüksek, Hacker Saldırılarına Açık mı?

MetaMask Eleştirisi: Ücretler Yüksek, Hacker Saldırılarına Açık mı?

Navlun ve ticaret lojistiği blok zinciri ağı Freight Trust tarafından MetaMask’ın iç işleyişini inceleyen yeni bir blog yazısı, cüzdanın daha karanlık bir tarafı olduğunu ortaya koydu.

“MetaMask’ın Maskesini Kaldırmak” başlıklı rapor, popüler kripto cüzdanının ticari başarısını son kullanıcı güvenliğinin üzerine yerleştirdiğini ve kullanıcıları potansiyel olarak gereksiz risklere maruz bırakabileceğini iddia ediyor.

MetaMask Ücretleri 

İlk sıkıntı, MetaMask’ın takas ücretlerine ve gas fiyatlarına eklenen % 0,875 servis ücretiyle ilgili.

“MetaMask Swap kullanıyorsanız, bunu mevcut %0.3 Uniswap ücretinin üstünde, işlem başına en az %1.175 etkili bir ücret karşılığında elde edersiniz.”

Ayrıca 1inch gibi borsaların, MetaMask’ın aldığı ağır ücretler veya 1.5 x gas çarpanı olmadan yaptığı şeyi yaptığını da sözlerine ekledi. Cüzdanın gas fiyatlarını nasıl hesapladığı ile ilgili bazı tutarsızlıklar da bulunuyor. MetaMask, Aralık 2020’nin ortalarında onları iyileştirdiğini iddia ediyor.

Rapor ayrıca, MetaMask’ın yasaklı web sitelerinin güncellenmiş bir listesini tutarak bazı “kara liste uygulamaları” yürüttüğünü iddia ediyor. Ayrıca, kapalı kaynaklı bir MetaSwap sözleşmesi tutarak, token dengesi manipülasyonu yapma suçlaması da bulunuyor.

Blog yazısı, Metamask’ın tüm alım satım verilerini arka ucunda düz metin olarak sakladığını iddia etmeye devam ediyor. Bu, son kullanıcıları Ledger müşterilerinde olduğu gibi hedefli kimlik avı saldırılarına açıyor. Çünkü bilgisayar korsanları, müşterilerin bu özel cüzdanı kullandıklarını biliyor.

Tıpkı Ledger gibi, MetaMask da kimlik avı önleme ve özel anahtar depolama hakkında bir rehber yayınladı. Ancak bu platformları içeren suç faaliyetleri nedeniyle zaten kripto varlıklarını kaybetmiş olan kullanıcılar için çok az teselli sağlıyor.

Açıkça çok hoşnutsuz bir kullanıcıdan gelen referanslarda, Metamask’ın kod tabanı ve potansiyel olarak izinsiz izleme uygulamalarına yönelik başka eleştiriler de yer alıyor.

Daha Fazlasını Oku: Potansiyel Vadeden DeFi Projeleri

Genişleyen Kripto Cüzdan Seçenekleri

Kriptoda ürünler sürekli gelişiyor ve çok sayıda seçenek yer alıyor. Çoğu kişi için MetaMask son zamanlarda çok pahalı hale geldi ve bu büyük ölçüde gas ücretlerindeki artıştan kaynaklanıyor.

Bu noktada Formatic, TrustWallet, Atomic Wallet, Argent vb. gibi alternatif cüzdanlar, kullanıcılar için farklı seçenekler olarak ortaya çıkıyor.

Ledger ve MetaMask gibi en popüler olanları kullanmak, potansiyel olarak sizi dolandırıcılar için bir hedef haline getirebilir. Bu nedenle yatırımcıların kripto varlıklarını farklı dijital sepetlere bölmesinin, her zaman iyi bir uygulama olarak göründüğü yadsınamaz.

 

(Visited 66 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 42,231.00 1.39%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,126.79 0.40%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 466.91 0.66%
cardano
Cardano (ADA) $ 1.42 4.69%
solana
Solana (SOL) $ 136.86 0.63%
xrp
XRP (XRP) $ 0.741256 0.34%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 24.30 1.82%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.165167 1.02%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000028 0.66%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 79.24 4.38%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 84.40 0.26%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 22.10 3.43%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 15.62 5.98%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 136.54 2.50%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.29 1.11%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 2.10 1.29%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 72.30 1.06%