Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaKripto Para HaberleriAvrupa Merkez Bankası, Dijital Euro için Ripple Ortağı ile Anlaştı

Avrupa Merkez Bankası, Dijital Euro için Ripple Ortağı ile Anlaştı

Avrupa Merkez Bankası, Dijital Euro için Ripple Ortağı ile Anlaştı

Avrupa Merkez Bankası (ECB), dijital Euro’nun lansmanı için önemli bir adım olduğunu söylediği beş prototip dijital euro cüzdanını deneyecek. Banka, bunun gerçekleşmesi için prototip oluşturma çalışmasına katılmak üzere 54 başvuran arasından beş şirket seçti.

ECB, dijital Euro işlemlerini tamamlamak için tüketici adımlarını taklit etmek için European Payments Initiative (EPI), CaixaBank, ödeme hizmetleri sağlayıcıları Worldline, Nexi ve e-ticaret devi Amazon ile birlikte oluşturulan prototip çözümlerini test edeceğini duyurdu.

Her firma, belirli bir kullanım durumu için bir kullanıcı arayüzü prototipi oluşturacaktır. CaixaBank, eşler arası (P2P) çevrimiçi ödemelere, P2P çevrimdışı ödemelere Ripple ortağı Worldline, ödeyen tarafından başlatılan satış noktası (POS) ödemelerine EPI, alacaklı tarafından başlatılan POS ödemelerine Nexi ve ticaret ödemelerine Amazon odaklanacak.

Ripple (XRP) Ortağı Bu Şirketler Arasında

Worldline, bağlantı olmadan nakit para yatırma işlemlerini gerçekleştirebilen bir dijital cüzdan oluşturma konusundaki deneyimi ve varlıkları sayesinde, Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından bir prototip dijital euro cüzdanı geliştirmesi için yetkilendirilmiş tek Ripple ortağı oldu.

Önde gelen ödeme hizmetleri sağlayıcısı, ECB’nin ve ortaklarının ödemelerin evriminde aktif bir katılımcı olmak içi çabalıyor. Dijital euro gibi büyük ve potansiyel olarak devrim niteliğinde girişimlere katkıda bulunmak, pilotların sunulmasına ve başarılı bir CBDC sunumunun başlatılmasına yardımcı olabilir. Tüm kurumsal ürün hattı, denemeler oluşturmak için kullanılabilir.

Avrupa Merkez Bankası bu projeyi 2023’te tamamlayacak ve bulgularını kamuoyuna açıklayacak.

Ayrıca açıklama şu şekilde yapıldı;

Bu prototip oluşturma çalışması, dijital bir euronun arkasındaki teknolojinin şirketler tarafından geliştirilen prototiplerle ne kadar iyi bütünleştiğini test etmeyi amaçlıyor.

Beş şirket tarafından geliştirilen ve Eurosystem’in arayüzü ve arka uç altyapısı aracılığıyla işlenen ön uç prototipleri kullanılarak simüle edilmiş işlemler başlatılacak.

Dijital euro projesinin sonraki aşamalarında prototipleri yeniden kullanma planı yok. Prototip testlerinin ECB’nin de bulgularını yayınlayacağı 2023’ün ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

(Visited 50 times, 1 visits today)
İlginizi çekebilir:  Geçtiğimiz hafta kripto piyasasında neler yaşandı?

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz