Ana SayfaAltcoin Haberleri‘Merge' Nedir? Ethereum'un Proof of Stake'e Geçişi

‘Merge’ Nedir? Ethereum’un Proof of Stake’e Geçişi

Merge Nedir Ethereum'un Proof of Stake'e Geçişi

Ethereum bu sabah itibariyle, iş kanıtından (Proof-Of-Work) çevre dostu bir hisse kanıtı (Proof-of-Stake) mekanizmasına geçiş yaptı. Bu geçiş “Merge” olarak adlandırılıyor.

Merge Nedir?

Artık, Ethereum işlemlerinin doğrulanma şekli değişti. Daha önce Ethereum enerji yoğun olan Bitcoin gibi çalışıyordu. Yani işlemler, birbirleriyle yarışan madencilerin matematiksel bulmacaları çözdüğü ve yeni coinlerle ödüllendirildiği merkezsiz bir bilgisayar ağı tarafından yapılıyordu.(madencilik/mining)

Bilgisayarların yeni bir bloğa hangi işlemlerin ekleneceği konusunda konsensüse varmasını gerektiren “iş kanıtı fikir birliği mekanizması” çok enerji yoğundur. Yükseltmeyle birlikte Ethereum ağı yaklaşık %99 daha enerji verimli hale geldi.

Artık işlemler stake edilen (akıllı sözleşmeye taahhüt edilen) çok sayıda ETH olan adresler tarafından onaylanıyor. Daha fazla ETH yatıranlar, orantılı olarak daha yüksek ödüller kazanıyor.

Aslında Merge, Ethereum’u daha hızlı ve daha ucuz hale getirmesi gereken bir dizi yükseltmeden bir tanesidir. Yavaş işlem süreleri ve yüksek maliyetlerle boğuşan Ethereum, sıkışıklığın yoğun olduğu zamanlarda, bazen 1 dolar değerindeki tokenler için Uniswap’ta yapılan basit bir işlemin ücreti 50 dolardan fazlaya mal olabiliyordu.

Bununla birlikte, Merge yüksek gas fiyatlarını çözmeyecek, sadece sonunda maliyetleri düşürecek bir dizi yükseltme için zemin hazırlamış oluyor. Bu yükseltmeler eskiden Ethereum 2.0 olarak biliniyordu, ancak bu terminoloji 2022’nin başlarında kaldırıldı.

İş kanıtı ile Ethereum madenciliği de sona erdi. Artık birçok madencinin diğer iş kanıtı blok zincirlerine dönmesi bekleniyor. Bunlardan Ethereum Classic ve ETHPoW gibi bazıları, Ethereum blok zincirinin sert çatallarıdır (hard fork).

Ayrıca, Merge sonrasında yeni ETH ihracı yaklaşık %90 oranında azalacak.

Sonraki yükseltmeler, “shard chains” (parça zincirler) getirerek ağın kapasitesini ve hızını artıracak. Bunlar ağı 64 blok zincirine genişletecek. Shards, staking gerektirdiği için, Merge sonrasında yapılacak.

Ethereum Vakfı daha önceden, shard chains aracılığıyla ölçeklendirme ihtiyacının, Optimism ve Arbitrum gibi layer-2 ölçeklendirme çözümleriyle dengeleneceğini bildirmişti.

Layer-2 ölçeklendirme çözümleri, ETH ve ERC-20 tokenlerini geçici olarak başka bir blok zincirine aktarır ve bu da hesap yoğun çalışmasını maliyetin bir kısmı için ve çok daha düşük bir fiyata tamamlar.

Sonuçta, shard chains, muhtemelen Layer-2 teknolojileriyle birlikte var olmaya devam edecek.

(Visited 39 times, 1 visits today)

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz