Cumartesi, Haziran 25, 2022
Ana SayfaEditörün SeçimleriMerakla beklenen FED tutanakları açıklandı! Hisse senetleri yeşillendi

Merakla beklenen FED tutanakları açıklandı! Hisse senetleri yeşillendi

Merakla beklenen FED tutanakları açıklandı

FED’in (ABD Merkez Bankası) son toplantısına ilişkin bu akşam yayınlanan tutanaklarda, FED üyelerinin önümüzdeki birkaç toplantıda 50 baz puanlık artışın uygun olacağına karar verdikleri belirtiliyor.

Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 03-04 Mayıs günlerinde düzenlenen son toplantısına ilişkin tutanakları açıklandı.

Tutanaklara göre, üyelerin çoğunluğunun, toplantıda önümüzdeki birkaç toplantıda yarım puanlık faiz artışının gerekliliği konusunda ortak kanaatinin olduğu belirtildi.

Tutanaklara göre tüm katılımcılar, ABD ekonomisinin çok güçlü ve işgücü piyasasının “son derece sıkı” olduğu konusunda hemfikirler.

Yükselen enflasyonun ekonominin performansı için önemli bir tehdit haline geldiği vurgulanan tutanaklarda, devam eden global arz sorunlarının, Ukrayna’daki savaşın ve Çin’deki pandemiyle ilgili karantinaların enflasyonist riskler oluşturduğu vurgulandı.

Öte yandan tutanaklarda, para politikasının uygun şekilde sıkılaştırılması ve arz sıkıntılarının nihai olarak hafiflemesiyle, uzun vadeli enflasyon beklentilerinin FED’in uzun vadeli enflasyon hedefi ile tutarlı seviyelere dönmesini destekleyeceği işaret edildi.

FED, faizi yarım puan artırmıştı

Mayıs ayındaki toplantıda politika faizini beklenen şekilde 50 baz puan artırarak ABD merkez bankası, 2000’den bu yana en yüksek faiz artışını gerçekleştirmişti.

Ayrıca merkez bankası bilançosunun 1 Haziran’dan itibaren aylık 47,5 milyar dolar, gelecek 3 ayda da aylık 95 milyar dolar azaltılacağı açıklanmıştı.

ABD hisseleri yeşillendi

Açıklanan tutanakları ABD hisse senedi piyasaları pozitif yönde algıladı. Dow Jones yüzde 0,60, SP500 yüzde 0,90, Nasdaq yüzde 1,51 yükselmiş durumda. Kripto paralar da en azından olumsuz etkilenmedi.

(Visited 558 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 21,118.00 0.28%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,197.44 1.40%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.485769 2.39%
solana
Solana (SOL) $ 40.22 0.04%
xrp
XRP (XRP) $ 0.358165 0.78%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 7.94 2.64%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.066535 0.01%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000011 3.80%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 20.22 5.39%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.91 3.57%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.36 2.25%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 57.97 4.63%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.341211 2.48%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.576251 2.11%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 4.06 5.92%