Perşembe, Ağustos 11, 2022
Ana SayfaAltcoin HaberleriMenkul kıymet olduğu iddiasıyla Solana’ya dava açıldı!

Menkul kıymet olduğu iddiasıyla Solana’ya dava açıldı!

Geliştiricisi, kurucusu ve ortakları, kayıtsız bir menkul kıymetin satışından kâr etmekle suçlanıyorlar

Menkul kıymet olduğu iddiasıyla Solana’ya dava açıldı!

Layer-1 blok zinciri Solana (SOL), token yatırımcısı olan Mark Young tarafından açılan bir dava ile uğraşacak.

İddiaya göre, Solana Vakfı, Anatoly Yakovenko, Solana Labs, Multicoin Capital ve FalconX, kayıt dışı bir menkul kıymetin satışından toplu olarak kâr sağladılar.

Young, 2021 Ağustos ve Eylül arasında SOL satın almış ancak daha sonra tokenin kayıt dışı bir menkul kıymet olduğunu ve bunun ABD’deki bireysel yatırımcılarda büyük kayıplara yol açtığını fark etmiş!

Kurucu ve ortaklar SOL satışlarından kazanç sağladı

Dava’da, sanıkların 2019’da 0,4 dolara satın aldıktan sonra tokenleri yükselttikleri ve bireysel yatırımcılara yüksek kârlarla milyonlarca SOL sattığı iddia ediliyor.

Boğa piyasasının zirvesindeyken, Kasım 2021’de token 258 dolarla rekor seviyeye ulaşmıştı. İddiaya göre, bu, davalıların çabalarıyla mümkün olmuş ve ortalama yatırımcı zarar ederken, suçlanan şahıslar değerdeki büyük artıştan yararlandılar.

Solana’nın merkeziyetsizlik iddiaları sorgulanıyor

40 sayfalık dava dosyasında, platformun merkezi olmadığı iddiasına da yer verilmiş.

Young, (2021 Mayıs’ında) SOL’un toplam arzının yüzde 48’ini içerdekilerin elinde olduğunu, Vakfın ise arzın yüzde 13’üne sahip olduğunu ve bunun da platformu oldukça merkezi bir hale getirdiğini belirtiyor.

İçeridekiler, toplam arzın yüzde 50’sinden fazlasını kontrol ettiklerinden, SOL’un değeri onların gösterdiği çabalarla bağlantılı olmuştur.

Howey testi, SOL’un bir menkul kıymet olduğunu ortaya çıkaracak

Howey testi, ABD’de bir işlemin bir “yatırım sözleşmesi” olup olmadığını belirlemek için kullanılıyor. Dava dosyasında, testin yapılması halinde tokenin başarısız çıkacağı iddia ediliyor.

Dava dilekçesinde şöyle belirtilmiş:

SOL menkul kıymetleri satın alan alıcılar, ortak bir girişim olan Solana’ya para yatırmışlardı ve makul bir kar beklentisine sahiptiler.

Yazım zamanında platform henüz davaya cevap vermedi.

Peki bu diğer altcoinler için ne anlama geliyor?

Endüstrdeki en önemli konulardan biri, bir varlığın menkul kıymet olup olmadığının belirlenmesi sorunsalıdır.

ABD düzenleyici kurumu SEC’in başkanı olan Gensler, kripto paraların çoğunluğunun menkul kıymet olarak sınıflandırılabileceğini ve bunun tek istisnasının ise Bitcoin olduğunu söylemişti.

Nitekim, SEC, kayıt dışı menkul kıymetler sattığı için Ripple’a (XRP) karşı bir davada taraf bulunuyor. Sözkonusu dava sonucunda verilecek karar, diğer altcoinlerin kaderini de belirleyebilir.

(Visited 194 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 24,440.55 5.97%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,881.58 10.88%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.536526 4.98%
solana
Solana (SOL) $ 44.13 10.95%
xrp
XRP (XRP) $ 0.381105 4.68%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.35 7.54%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.071503 4.42%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 3.34%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 29.60 5.55%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 8.96 6.81%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 9.21 9.08%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 61.85 5.47%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.366587 6.83%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.934091 5.05%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.81 8.24%