Çarşamba, Ocak 26, 2022
Ana SayfaEditörün SeçimleriMekaverse NFT projesi bu iddialarla çalkalanıyor! Fiyat çakıldı...

Mekaverse NFT projesi bu iddialarla çalkalanıyor! Fiyat çakıldı…

Geçen hafta büyük bir lansmandan sonra, Mekaverse NFT projesi sızdırılmış veri ve potansiyel suistimal iddiaları arasında değer kaybediyor.

Mekaverse

Geçen hafta büyük bir lansmandan sonra, Mekaverse NFT projesi sızdırılmış veri ve potansiyel suistimal iddiaları arasında değer kaybediyor.

MekaVerse, geçtiğimiz hafta 24 saatlik bir süre içinde 60 milyon dolardan fazla satış gerçekleştiren, son zamanlardaki en başarılı NFT koleksiyonlarından biri olarak öne çıktı. Ancak ilk sunum tartışmalara yol açarak, dolandırıcılık iddialarıyla gündeme geldi.

Nadir NFT’ler lansman öncesi satıldı!

8.888 rastgele oluşturulmuş profil resminden oluşan Ethereum tabanlı bir koleksiyon olan MekaVerse, 7 Ekim’de mint sürecini gerçekleştirdiğinde, yeni NFT sahipleri hangi görüntüyü satın aldıklarını henüz bilmiyorlardı. İkincil piyasa alıcıları bile ne aldıklarını bilmiyorlardı.

Bu arada Opensea’daki her görüntünün fiyatı yüksek talep nedeniyle ikincil piyasada da yükseldi. Lansman öncesinde, açıklanmayan MekaVerse NFT’lerinin ortalama satış fiyatı 7.1 Eth’nin üzerinde, yani 25.000 dolar seviyelerindeydi.

Öte yandan lansmandan itibaren sosyal medyada bazı alıcıların meta verilere veya her bir NFT görüntüsünün hangi öznitelikleri içerdiğini açıklayan bilgilere erken erişebileceğini öne süren bir dizi iddia ortaya çıktı. Bu veriler, görülmeyen nadir NFT’leri satın almak için kullanılmış olabileceği öne sürüldü.

Viral bir tweet dizisinde, Twitter kullanıcısı MOLOTOV MekaVerse lansmanını “hileli ” olmakla suçladı. OpenSea ve projedeki geliştiricilerden biri olan Miinded Studio’dan Wyb0’ın, ortaya çıkmadan önce ortalama satış fiyatının etrafındaki en nadir NFT’lerden birini satın almayı başardığını öne süren haberlere işaret edildi.

Beanie.eth isimli bir twitter kullanıcısı konu hakkında şu yorumda bulundu:

“MekaVerse çöküşü sadece fomo ve zayıf ellerin teslim olmasından daha fazlası olarak görünüyor. Bu gerçek bir sahtekarlık. İçerdekiler, hiçbir şeyden şüphelenmeyen koleksiyonerlerden efsanevi ve son derece nadir parçaları alabildiler. Dev’ler bile bu işin içindeydi. Bu kötü.”

Molotov’un tweet’leri, geliştiricinin içeriden bilgi ticareti yaptığını gösteriyor ve proje etrafında tek tweetlenen suçlama bu değil. Başka bir başlıkta, Twitter kullanıcısı Otto Suwen, tek bir cüzdan sahibinin potansiyel olarak sızan meta veri bilgileri yoluyla, açıklanmayan satın alımlardan çok sayıda nadir MekaVerse NFT’si aldığını iddia ediyor.

“Mint’ten sonra çok şüpheli alımlar oldu. Şimdi nedenini biliyoruz.”

Başka bir deyişle, birkaç gün sonra ortaya çıkan görüntü ile bastırma işlemi arasındaki boşlukta, sızan meta verileri ile nadir olan MekaVerse NFT’lerinin satın alınmış olabileceği dile getiriliyor.

Mekaverse takımın cevabı

Perşembe günü, içerik oluşturucular iddiaları halka açık Discord sunucusu aracılığıyla bir duyuru yayınında ele aldılar. Ekibe göre, ortaya çıkarma işlemi, randomizasyona yardımcı olmak için özel bir Python script ve gerekirse talebi yeniden oluşturmak için bir tohum sistemi içeriyordu. Ayrıca, randomizasyon işlemini tamamlamak için bir blok zinciri değil, özel bir sunucu kullanıldı.

“Hey! Wybo burada, Bazılarınız MekaVerse nft’lerin nasıl dağıtıldığına dair tweetler görmüş olabilirsiniz. Bu konuda neler olduğunu açıklayayım.”

” Herhangi bir sızıntı veya hile riskinden kaçınmak için ekibimiz, ortaya çıkma tarihinin son anına kadar projeye ait sırrı sakladı. Hiçbir şeyin sızdırılmadığından ve her şeyin açık, adil ve rastgele dağıtıldığından emin olmak için ortaya çıkmadan hemen önce son randomizasyonu gerçekleştirdik.”

Ayrıca aynı duyuruda MekaVerse yaratıcıları, önerilen bir dövüş oyununda kullanılabilecek bir “Meka-Sword” ve bir “Meka-Bot” robot arkadaşı da dahil olmak üzere, sahiplerine airdrop için ücretsiz NFT’ler başlatma planlarını açıkladılar. Bu yaklaşım son aylarda sahiplerine ek NFT’ler veren popüler Bored Ape Yacht Club’a benziyor.

Alex Krüger, Mekaverse NFT’lerini eleştirdi

Bu arada, nadir bir MekaVerse NFT’si satın almak için içeriden bilgileri kullanmakla suçlanan yukarıda bahsedilen Miinded Studios geliştiricisi Wyb0 , satın alma işlemi hakkında tweet attı ve bunun MekaVerse yaratıcılarının Miinded’e “meta verileri ve son görüntüleri göndermeden” önce olduğunu söyledi. Her halükarda, görünüşe göre tartışma nedeniyle, söz konusu NFT hayır amaçlı açık artırmaya çıkarılacak.

Bu iddiaların ortasında, MekaVerse için taban fiyat veya mevcut en ucuz NFT son günlerde hızla düştü. Belirtildiği gibi, NFT’ler açıklamadan önce parça başına 7 ETH’nin üzerinde işlem görürken, OpenSea’deki en uygun fiyatlı MekaVerse NFT’leri bu haber yazımı itibariyle 2 ETH’nin (yaklaşık 7.700 $) altında işlem görüyor. Yine de, koleksiyon CryptoSlam’den gelen verilere göre bugüne kadar 130 milyon dolardan fazla ikincil işlem hacmi üretti.

Dolandırıcılık suçlamaları ve lansman penceresindeki diğer şikayetlere ek olarak, bazı alıcılar “Mobile Suit Gundam” gibi Japon anime klasiklerinden ilham alan MekaVerse mekaniklerinin görsel rastgeleliğini eleştirdi. Yukarıda Alex Krüger’in attığı twette görüldüğü üzere, birbirine benzer iki NFT arasında renkler dışında çok fazla bir fark olmadığına dikkat çekiliyor.

(Visited 366 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Kaynakdecrypt
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 37,296.00 2.23%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 2,475.49 2.22%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 381.90 4.59%
cardano
Cardano (ADA) $ 1.05 0.20%
solana
Solana (SOL) $ 94.73 4.88%
xrp
XRP (XRP) $ 0.621384 2.41%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 18.77 4.64%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.146351 6.85%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000021 2.39%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 61.65 4.34%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 68.61 8.25%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 15.56 0.74%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 10.71 0.20%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 108.80 0.30%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.933988 2.17%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.59 7.88%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 51.94 2.03%