Pazar, Mayıs 28, 2023
Ana SayfaAltcoin HaberleriLUNA vakfı BTC ödünç verdi! Terra ne yapmaya çalışıyor?

LUNA vakfı BTC ödünç verdi! Terra ne yapmaya çalışıyor?

LUNA vakfı BTC ödünç verdi! Terra ne yapmaya çalışıyor?

TerraUSD (UST) stabilcoin’ini destekleyen ve Bitcoin (BTC) tutmakla görevli olan Luna Foundation Guard (LFG), bir ticaret firmasına “UST sabitini korumaya yardımcı olmak için” 750 milyon ABD doları değerinde BTC borç verdi.

Bunun ne anlama geldiği sorularıyla karşı karşıya kalan Terra (LUNA) kurucusu Do Kwon, LFG’nin elindeki BTC’leri çıkarmak istemediğini söyledi. 

LFG tarafından paylaşılan bir dizi tweet’e göre, hafta sonu boyunca kripto piyasalarında artan oynaklık ve UST fiyatındaki geçici düşüşü kontrol altına almak için, elindeki BTC’leri ödünç vermesi gerekiyordu. 

Ayrıca LFG Kurulu, yaşanan durumla mücadele ve UST’nin değerinin korunması için yaptığı oylamada aşağıdaki kararları aldı:

UST’nin korunmasına yardımcı olmak için OTC* ticaretiyle 750 milyon ABD doları değerinde BTC ödünç verilecek

Piyasa koşulları normalleştikçe BTC biriktirmek için 750 milyon UST borç verilecek

Pazartesi günü BTC son 24 saat içinde %5,4 düşerken, Terra’nın token’ı LUNA da aynı zaman diliminde %5,3 düştü. Son 7 gün içinde ise iki kripto para sırasıyla %14.3 ve %26.8 kaybetti.

Bu arada, UST’nin fiyatı, kayıpları düzeltmeden önce Cumartesi günü Tether (USDT) karşısında 0.986’ya kadar düştü. Bu yazının yazıldığı dakikalarda ise UST, sabit fiyatının altındaydı ve borsada 0,992 USDT’den işlem görüyordu. 

*OTC: Herhangi bir kripto borsası kullanılmadan yapılan kripto varlık ticareti. (Over the Counter, tezgah üstü piyasa)

İletişim pek de net değil!

Beklenen şekilde, LFG’nin konuyla ilgili paylaşımı Twitter topluluklarında tartışmalara yol açtı. Bazıları iletişimin çok da net olmadığını düşünerek eleştirlerde bulundu.

Kendini Terra’nın kullandığı Nexus Protocol’ün (PSI) çekirdek geliştiricisi olarak tanımlayan Twitter kullanıcısı Tundra ise BTC’lerin satılıp satılmadığını, bunu nasıl bir kredilendirme olduğunu ve ne kadar satıldığını sordu. 

İlginizi çekebilir:  Piyasalardaki çırpınış sürerken şaşırtan altın fiyat tahmini geldi

Diğer kullanıcılar da araya girerek LFG’nin neden UST sabitini korumak için satmak yerine BTC ödünç vermeyi seçtiğini sordu. Bazı kullanıcılar da bu hareketin LFG tarafından “büyük olasılıkla PR” olduğunu savundu. 

LFG henüz Bitcoin satmadı!

Ancak kısa bir süre sonra, Terra’nın kurucusu Do Kwon, LFG’nin “elindeki Bitcoin’leri çıkarmaya çalışmadığını” iddia ederek duruma ilişkin kendi açıklamasını yaptı

Bunun yerine Do Kwon, UST’yi koruyabilmek için bu hareketi yaptıklarını belirtti. 

Piyasalar düzeldikçe, kredinin bize BTC olarak ödenmesini istiyoruz. Amacımız toplam BTC rezervimizimi korumak ve büyütmek. 

Ayrıca, işlemin ‘stabilcoin’e borç vermek’ olduğunu bir kez daha vurgulayarak “henüz Bitcoin satmadıklarını” da belirtti.

LUNA vakfı BTC ödünç verdi! Terra ne yapmaya çalışıyor?

Topluluk UST’yi sorguluyor

Bu arada, topluluğun diğer üyeleri, UST çevresindeki merkeziyetciliğin derecesini sorgulama fırsatını yakaladı. Bunun üzerine UST’yi savunmaya ilişkin kararların neden “bir konsey” tarafından alındığı soruldu.

Do Kwon, UST’nin merkeziyetçi olarak kabul edilebilmesi için daha gidecek yolu olduğunu destekleyen bir şekilde, “Kesinlikle arzu ettiğimiz bir seçenek değil” dedi. Amaçlarının Terra ekonomisinin bir sonraki zorlu seviyesine kadar “zincir içi bir BTC geri ödeme mekanizmasının” hazır olması olduğunu belirtti. Ancak zamana karşı yaptıkları yarışı kaybettiklerini de sözlerine ekledi.

(Visited 306 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel