Cumartesi, Haziran 25, 2022
Ana SayfaKriptopediLightning network nedir? Lightning network nasıl çalışır?

Lightning network nedir? Lightning network nasıl çalışır?

lighting network nedir 60211bc32552a

Lightning Network, açık kaynak kodlu olarak yürütülen bir geliştirmedir. Lightning Network, Bitcoin’in ( BTC ) blok zincirine eklenen, zincir dışı işlemlere, yani blok zinciri ağında olmayan taraflar arasındaki işlemlere izin veren ikinci bir katmandır.

Lightning network nasıl çalışır

Lightning Network, blok zincirinin altında yatan teknolojiye bağlıdır. Gerçek Bitcoin/blockchain işlemlerini ve yerel akıllı sözleşme kodlama dilini kullanarak, yüksek hacimli ve yüksek hızda işlem yapabilen güvenli bir katılımcı ağı oluşturmak mümkündür.

Ölçeklenebilirlik, kripto para birimlerinin yaygın olarak benimsenmesini kısıtlayan önemli bir engeldir. Bir blok zinciri ağı düzgün ölçeklenirse, saniyede milyonlarca ila milyarlarca işlemi (TPS) işleyebilir. Bu bağlamda Lightning Network, işlem sürelerini hızlandırır, giderleri azaltır, anlık mikro ödemeler gibi yeni kullanım durumlarına izin verip zincir dışı işlemler yaparak düşük ücretler alır.

Bu protokol, bir müşteri ve bir kahve dükkanı arasında olduğu gibi, iki taraf arasında eşler arası bir ödeme kanalı oluşturulmasını sağlar. Kanal kurulduktan sonra, neredeyse anında ve ucuz olan sınırsız miktarda işlem göndermelerine olanak tanır. Kullanıcıların, Bitcoin ağını etkilemeden kahve gibi daha küçük mal ve hizmet ödemelerini yapmaları için kendi küçük defteri işlevi görür. 

Avantajları ve dezavantajları

Lightning Network’ün bariz avantajı, daha önce mümkün olmayan bir şekilde mikro ödemeleri mümkün kılan daha hızlı ve daha ucuz işlem yapılmasını sağlamasıdır. Dezavantajı ise Lightning Network’ten gerçekten faydalanmak için Lightning Network ile uyumlu bir cüzdan edinmenizin gerekmesidir.

Bitcoin core geliştiricilerinden Peter Todd’un konuyla ilgili şu ifadeleri kaydediyor:

Eğer Bitcoin blok zinciri bir at ise, sıradan ödeme yöntemlerini bu sisteme uygulamak atın kamyon ile değiştirilmesini önermek gibidir. Lightning Network geliştiricileri ise bu atı, uzay gemisi ile değiştirmeyi öneriyor.

(Visited 64 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 21,202.00 0.25%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,206.31 2.34%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.488785 2.96%
solana
Solana (SOL) $ 40.28 2.89%
xrp
XRP (XRP) $ 0.361378 1.33%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 8.01 2.60%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.06752 0.30%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 5.81%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 20.37 2.95%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.95 3.87%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.51 0.30%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 58.61 5.05%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.34501 2.05%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.598037 1.43%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 4.08 3.16%