Salı, Mart 5, 2024
Ana SayfaAltcoin HaberleriKripto Piyasası Neden Yükseliyor?

Kripto Piyasası Neden Yükseliyor?

Kripto Piyasası Neden Yükseliyor?

Bitcoin fiyatı altı haftanın en yüksek seviyelerine geri dönerken, kripto piyasası yükseliyor. İşte olumlu havanın arkasındaki faktörler…

Başlıklar

Kripto Piyasası Neden Şimdi Yükseliyor?

Aylardır düşüş trendinde olan ve son haftaları dar bir işlem aralığında geçirdikten sonra Bitcoin, son 24 saatte yüzde 7 yükseldi.

Bitcoin ve genel kripto piyasasındaki trend değişikliği hızla geldi ve endüstrideki birçok kişiyi şaşırttı.

Oysa perde arkasında pek de birşeyler değişmedi. Örneğin, makroekonomik koşullarda bir hafta öncesine göre büyük bir değişiklik yaşanmadı ve Bitcoin için madenci zorluğu gibi sorunlar da önceki durumunda.

FED Ayarını Değiştirebilir

Kripto piyasasının geçen hafta yeni kayıplar yaşamasının sorumluları listesinde ilk sırada ABD Merkez Bankası FED bulunuyordu.

Kripto piyasası, Dolar’ı güçlü tutan katı FED politikasına ve öngörülebilir gelecek için faiz oranlarının daha da yükseleceğine odaklanmıştı.

Fakat, geçen hafta, bu politikanın sonuçlarının diğer ekonomilere, özellikle de para birimi Yen’i desteklemek için defalarca döviz piyasasına müdahale eden Japonya’ya dahi sıçradığı görüldü.

Bununla birlikte, FED’in manevra alanı daraldığı için, faiz artırımlarına ilişkin yeni söylentiler de artıyor. Gelecek ayki artırımdan sonra, politikanın artık U dönüşüne başlayacağı ve 2023’te tamamen tersine dönmeden önce sonraki aylarda daha küçük artışlar yapılacağı yönünde kanaatler belirmeye başladı.

FED için yaklaşan önemli tarihleri hatırlatırsak:

  • 28 Ekim: Tüketici Harcamaları (PCE) fiyat endeksi
  • 1-2 Kasım: FOMC toplantısı, faiz kararı

Dolayısıyla, FED’in yumuşamaya hazırlandığına dair herhangi bir sinyal, bir yıllık niceliksel sıkılaştırmadan bıkmış kripto piyasası tarafından yakalanmış gibi.

Bu arada, FedWatch Tool’a göre, Kasım ayındaki toplantının ezici bir çoğunlukla %0,75’lik bir faiz artışıyla sonuçlanması beklendiğini belirtelim.

İlginizi çekebilir:  Popüler altcoin ne zaman durmak bilecek!
81F151B3 0747 4535 9B14 92157EDD71C9
Kaynak: CME Group

Bitcoin’in Volatilitesi Rekor Düşük Seviyelerde

Bu durum geçmişinde nadiren birbirine yakın olan ve haftalarca bir kırılma talep eden Bollinger Bantları volatilite göstergesinde izlenebilir.

Bu ay, volatilitesi bazı büyük fiat para birimlerinin bile altına düşen Bitcoin adeta bir stabilcoine benzemişti.

066F21B4 7E7B 468F A938 7586A3120A8E
BTC/USDT, Kaynak: TradingView

Analistler, trendin sert bir değişime uğramasını uzun zamandır bekliyorlardı ve kripto piyasasının durumu hayal onları kırıklığına uğratmadı.

737F5EC6 6360 4192 9FFC AB0676416C81
Bitcoin Volatilite Endeksi, Kaynak: TradingView

Dolar Yeni Bir Sayfa mı Açıyor?

2022 boyunca parabolik yükseliş trendinde olan Dolar, bir süredir zayıflık sinyalleri vermeye başladı.

Dolar endeksi (DXY) son zamanlarda 2002’den bu yana en yüksek seviyelerine ulaşmıştı ve aslında momentumu onu daha da yükseğe çıkarmak için geri de gelebilir.

Fakat bu aralar, DXY baskı altında ve son düşüşü Bitcoin ve altcoinleri tekrar forma soktu. Bu durum öte yandan, kripto piyasasının geleneksel piyasalarla devam eden güçlü bir korelasyonu ve dolar ile tersine korelasyonuna da işaret ediyor.

Bu bağlamda, örneğin trading şirketi olan Barchart bir gönderisinde, Bitcoin’in artık Altın ile yaklaşık 0,50’lik bir korelasyonu olduğunu söylüyor.

Kripto varlık yöneticisi Capriole’nin kurucusu Charles Edwards da, Bitcoin’in diplerine genellikle artan Altın korelasyonunun eşlik ettiğini söylüyor.

97DBC6C9 ED35 4AED 88D9 701E8EFCCB0B
BTC/Altın korelasyon grafiği. Kaynak: Barchart/Twitter

Son olarak popüler kripto analisti Scott Melker, Bitcoin ve Nasdaq arasındaki ilişkinin değiştiğini söylüyor.

Nasdaq vadeli işlemleri düştü. Bitcoin yükseldi. İkisi arasındaki kısa vadeli korelasyon son birkaç hafta içinde kayboldu.

(Visited 157 times, 1 visits today)

Google Haberler

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz