Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaKriptopediKripto paranızı coin olarak nasıl yaratabilirsiniz?

Kripto paranızı coin olarak nasıl yaratabilirsiniz?

kripto-paranizi-coin-olarak-nasil-yaratabilirsiniz

Kendi kripto paranızı çıkarmayı hiç düşündünüz mü? Düşündüyseniz bu rehber tam da sizlere göre! Birçok yeni kripto para projesini duyduğumuz bugünlerde, aslında sizler de bir coin sahibi olabilirsiniz. 

Peki coin nasıl çıkarılır, token nasıl kullanılır, dikkat edilmesi gereken hususlara dair bilgi ve adım adım kendi kripto paranızı yaratmak için tıklayın!  

Kendine ait bir kripto para oluşturmak isteyenlerin aslında önce işin detaylarını öğrenmesi en doğru başlangıç adımı olacaktır. Çünkü coin ve token birbirlerinden farklı iki türdür ve coin mi yoksa token mı çıkarılacağına en başta karar verilmelidir.  

Coin, kendine ait bir blok zinciri teknolojisine sahiptir ve bağımsız kripto para birimleridir. Token ise mevcut bir blok zinciri üzerine inşa edilmiş; ürün, hizmet ya da varlığı temsil eden kripto para birimleridir.  

Bir token yaratmak, coin yaratmaya kıyasla çok daha ‘kolay’dır. Çünkü, şu anda hali hazırda token yaratma imkanı sunan Polygon, Solana, Binance Smart Chain, Ethereum gibi ağlar üzerinden dakikalar içinde oluşturulabilirler.  

Ancak coin yaratmak için genellikle geliştirici ve uzmanlardan oluşan bir ekibe ihtiyaç vardır. Çünkü coin yaratmak demek, yeni ve bağımsız bir blok zincirinin de yaratılacağı anlamına gelmektedir.  

Coin ya da token tercihi yapıldıktan sonra, genel olarak maliyet ve ne kadar çalışma gerektirdiği hesaplanmalıdır. Ancak bu değerler sık sık değişiklik gösterebileceğinden, aslında planlamaları güncel tutmak en önemli detaylardandır.  

Ethereum ve Binance Smart Chain, token yaratmak için en popüler blok zincirlerdir. Token’ları kendiniz yaratabilmeniz için belirlenmiş kodları kullanabileceğiniz gibi, ücretli bir coin yaratma hizmetini de kullanabilirsiniz.  

Kendi kripto varlığınızı yaratmadan önce varlığın hizmet alanını, ekonomisini ve yasal durumunu da göz önünde bulundurmanız gereklidir. Her ne kadar blok zincirler aracılığıyla varlık yaratmak kolay gibi görünse de sağlam bir kripto projesini geliştirmek için ciddi oranda çalışma ve özveri gereklidir.  

kripto paranızı coin olarak nasıl yaratabilirsiniz

Coin nasıl çıkarılır? 

Coin nasıl çıkarılır sorusunun ilk cevabı, sizlere yukarıda da bahsettiğimiz gibi öncelikle coin mi yoksa token mı çıkaracağınıza karar vermeniz gereklidir.  

Token çıkarmak, bir coin çıkarmakla kıyaslandığında çok daha kolaydır. Çünkü coin’ler bir blok zinciri geliştirmenizi ve bu zinciri başarıyla idare etmenizi gerektirir. Coin çıkarmak için kendi blok zincirinizi oluşturmak yerine mevcut başka bir zincir çatallayabilirsiniz (kopyalamak). Ancak bir zinciri çatallamak, ağın hayatta kalmasına yardımcı olacak kullanıcı ve doğruyucu bulma sorununu çözmez.

Bunun birlikle yeni bir coin’le başarıya ulaşma imkanı, yalnızca bir token oluşturmaya kıyasla daha başarılı olabilir.

Yeni bir coin yaratmak, kendi blok zincirinizi geliştiriyorsanız oldukça fazla zaman alabilir. Ancak bir blok zinciri çatallayarak yeni bir coin’de taban olarak kullanmak basit ve hızlı olacaktır. Örneğin Bitcoin Cash (BCH) çatallama ile yaratılmış başarılı coin örneklerinden biridir.  

Bir blok zinciri taban olarak yeni bir coin’de kullanmak, yüksek seviyede blok zincir teknik ve kodlama bilgisi gerektirir. Projenin başarısı ise ağa yeni kullanıcıların katılmasıyla doğru orantılıdır. Yani, ne kadar çok kullanıcı ağınıza katılırsa, projeniz o kadar başarılı olacaktır.  

Öte yandan bir token yaratmaya gelecek olursak, bazı avantajlar sizlere kolaylık sağlayacaktır. Mevcut bir blok zincir üzerinden oluşturulan token’lar, blok zincirin itibarı ve güvenliğinden faydalanmanızı sağlayacaktır. Token’ın tüm özellikleri üzerine tam kontrole sahip olamasanız da, pek çok özelliği isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Ayrıca BSC ve Ethereum blok zincirleri üzerinden yarattığınız token’lar için birçok web sitesi ve araçtan da faydalanabilirsiniz.  

Kripto paranızı yaratmak için ilk adım ne olmalıdır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kendi kriptonuzu yaratmak için ilk adım, coin mi yoksa token mı çıkaracağınıza karar vermektir. Bu adım atıldıktan sonra ihtiyaçlar için öncelikle bir plan yapılmalıdır. Çünkü, her ne kadar kripto para yaratmak kolay gibi görünse de aslında son derece karmaşık bir hedeftir.  

Coin çıkarmak için kodlama yetisi çok önemlidir ancak kodlama olmadan yapmak istiyorsanız, ortalama bir bilgisayar bilgisi bile yeterli olacaktır. Çünkü Ethereum ve Binance Smart Chain gibi zincirler zaten bir kripto oluşturmak için kullanılmaktadır. Yine bu zincirler üzerinden oluşturulan kripto parayla da aslında başarıya ulaşmak mümkündür. Ancak unutmayın ki rakipleriniz, bu işi bir proje gibi gördüğünden, rekabet zor ve büyük bilgi birikimi gerektirmektedir.  

Öte yandan eğer kendiniz bir blok zincir oluşturacak ya da başka bir zinciri fork’layacaksanız, karmaşık işlemlere ve saatlerce çalışmaya hazır olmalısınız. Tüm bunları dikkate alarak öncelikle projenizde neye hizmet edeceğiniz ve nasıl bir yol izleyeceğinizi planlamalısınız. Planınızı yaptıktan sonra öncelikle kendi blok zincirinizi oluşturmalı ya da var olan bir zinciri fork’lamalısınız.  

Ancak yine de her iki işlem için de zengin bir teknik donanıma ve iyi bir kodlama yetisine sahip olmak gereklidir. Bu yüzden siz biliyor olsanız da aslında biriyle çalışmak şart!  

kripto paranızı coin olarak nasıl yaratabilirsiniz

Kriptonuzu oluştururken dikkate almanız gereken unsurlar 

Güncellik: Sektörü takip edin!  

Bir kripto para oluşturmaya karar verdiyseniz, planınızda her zaman için bazı aksilikler ve gecikmeler yaşanabileceğini asla unutmayın. Sektörün her gün gelişmesi ve yeni bir terimin daha ekosisteme ekleniyor oluşu, en çok güncelliğe dikkat etmeniz gerektiğini zaten gözler önüne seren bir husustur.  

Projenin amacı: Çözüm mü yoksa yeni bir trend mi? 

Bir kripto projesi çıkarılırken genellikle girişimciler, var olan blok zincir projelerine odaklanırlar. Çünkü zaten hali hazırda birçok alanda projenin geliştiriliyor olması, aslında yeni ve özgün projelerin bulunmasını biraz zorlaştırır.

Ayrıca yatırımcıların projelerin geçmişine bakma eğilimi de olduğundan, var olan blok zincir problemlerinin çözümünü içeren yeni projeler, daha çok tercih edilir.   

Örneğin Solana, ölçeklendirme problemlerini çözmeyi amaçlayarak, Ethereum katili-rakibi denildiğinde akla gelen altcoin olmaya başladı. 

Güncel kalabildiğiniz sürece yeni bir trendi de yakalayabileceğiniz kripto varlıklar, dönemin en popüler konularıdır. Bu sebeple aslında çıkarmak istediğiniz kriptonun amacını, dönemin trendlerini takip eden ya da yeni bir trendi başlatabilecek alanda tutmak sizlere başarıyı getirebilir.  

Örneğin Move-to-Earn (M2E) projelerinden STEPN, yatırımcıları aynı zamanda hareket etmeye ya da spor yapmaya teşvik ettiğinden, yeni bir trendi başlatmıştı.  

Mekanizmayı seçin: PoW / PoS? 

Ağ işlemlerini nasıl onaylayacağınız ve doğrulayacağınıza dair mekanizma seçimi yapmalısınız. Proof of Work (PoW) mekanizması, gereklilikleri düşük ve çoğu blok zincir tarafından varyasyonları olduğu için kullanılır. Ancak çevre dostu ve ucuz değildir.  

Proof of Stake (PoS) ise aynı işlemleri çevre dostu bir şekilde gerçekleştirerek enerji tüketimini düşürmeyi amaçlar.  

Mimarinizi tasarlayın  

Eğer bir coin çıkarmayı seçtiyseniz, işlem doğrulama ya da node çalıştırma izinlerini ayarlamak için mimari seçimi yapmalısınız. Gizli, herkese açık, izne dayalı ya da izne dayalı olmayan bir mimari seçimi yapabilirsiniz. Token çıkarmayı seçtiyseniz, bu adıma ihtiyacınız yoktur.  

Gelişmeye başlayın  

Tüm bu seçimleri yaptıktan sonra gerekli yazılım bilgisine sahipseniz projenizi geliştirmeye başlayın. Eğer yeterli yetkinliğiniz yoksa dışarıdan yardım almak zorundasınız. Blok zincir canlı bir çerçevede çalışmaya başladığında, temel kuralları değiştirmek son derece zordur. Bu sebeple her şeyin istediğiniz gibi gittiğini teyit edebilmek için test ağını kullanmalısınız.  

Test edin  

Tüm bunları yaptıktan sonra yazdığınız kodları ve kuralları denetime sokun. Blok zincirdeki açıkları görerek ağı daha güvenli hale getirin.  

Yasal gereklilikleri tekrar kontrol edin  

Blok zincirinizi dilediğiniz hale getirdikten sonra uygulanması gereken yasal zorunlulukları tekrar kontrol edin. Dışarıdan yardım alarak yasal gereklilikleri ve yaptırımları öğrenmek de yine coin çıkarmak için en önemli adımlardandır.  

Kriptonuzu çıkarın!  

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra coin ya da token fark etmeksizin, ekonominize bağlı olarak kriptonuzu çıkarabilirsiniz. Ekonominize bağlı olan kısmı ise varlığın tek seferde ya da kademeli olarak çıkmasını belirler. Eğer yeterli ekonomi varsa, sabit bir arzda bir akıllı sözleşme aracılığıyla varlığı çıkarabilirsiniz. Yoksa, madencilerin yeni işlem bloklarını doğrulamasıyla kademeli olarak çıkarabilirsiniz.  

kripto paranızı coin olarak nasıl yaratabilirsiniz

Yarattığım token ya da coin’ler nasıl kullanılır? 

Yarattığınız coin ya da token’ların kullanılabilmesi için öncelikle bir kripto para borsasında listelenmesi gerekmektedir. Çünkü listelemesi yapılmayan varlıklar herhangi bir para karşılığına ya da kullanım durumuna sahip değildir.  

Kendi yarattığınız coin ya da token’ın bir kripto para gibi kullanılabilmesi, güven duyulması ve işlem görebilmesi için kripto para borsalarında listelenmiş olması en önemli detaydır. Sağlam bir kripto para projesi yarattıysanız, varlığın doğrudan listeleme ya da dağıtımı için bir borsa ile anlaşabilirsiniz.  

Projenizi oluşturduktan sonra hangi borsada listelenmesini istiyorsanız, o borsaya başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvurunun kabul durumu ise projenizin ne kadar iyi olduğu, nasıl bir kitleye hitap ettiği, neyi çözdüğü ve amaçladığı, kodlamanın ne kadar düzgün yapıldığı, yasal zorunlulukların yerine getirilip getirilmediği gibi önemli detaylara bağlıdır.  

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi tüm kripto paralar detaylı bir inceleme sürecinden geçer. Bu sebeple başvuru süresince projede yapılan geliştirmelerin borsaya aktarılması büyük önem taşımaktadır. Ayrıca kripto paranızın ekosisteminde, başvuru yaptığınız borsanın bir token’ı varsa kabul ediyor olmanız da yine dikkat edilen detaylar arasındadır.  

Son olarak, dönemin en büyük trendlerinden NFT’lere bir göz atacak olursak, yine borsalarda listelenme süreçlerinin aynı olduğunu görüyoruz. Yani, bir NFT çıkaracak olsaydınız da yine NFT pazar yerleri arasından bir borsa seçerek listeleme için gereken sorumlulukları yerine getirmeniz gerekecektir.  

Adım adım kripto paranızı yaratın  

Sizler için coin nasıl çıkarılır rehberinin sonuna geldik. Eğer sizler de bir coin ya da token yaratmak istiyorsanız, bu rehberden detaylı bir şekilde bilgi alabilirsiniz. Ayrıca Binance gibi kripto para borsaları üzerinden token/coin yaratmaya dair iletişime geçerek profesyonel bir yardım da alabilirsiniz.  

Coin nasıl çıkarılır sorusunu yanıtladığımız bu rehberin yanı sıra güncel NFT haberleri ve kripto haberlerini de yine internet sitemizden görüntüleyebilirsiniz. Telegram ve Twitter kanallarımıza üye olarak en güncel haberleri anında bildirim olarak alabilirsiniz. 

(Visited 125 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz