Pazar, Temmuz 3, 2022
Ana SayfaAltcoin HaberleriKripto paralarda satış dalgası hızlanıyor

Kripto paralarda satış dalgası hızlanıyor

Kripto paralarda satış dalgası hızlanıyor

Bitcoin sonunda 20 bin doların altına düştü; söz konusu destek aslında kripto para piyasasının bütünü için de çok önemli bir destek seviyesiydi.

Büyük ölçüde psikolojik bir destek olsa da analistlerce, bu seviyenin altına düşüşün, büyük ölçekli kripto yatırımcılarının şu anda noksan teminata sahip olmaları nedeniyle, BTC türev ürünlerindeki pozisyonlarını kapatmak zorunda kalacakları bir “zorla tasfiye” dalgasını tetikleyebileceğine inanılıyor.

Bu durum muhtemelen Bitcoin fiyatını daha da aşağı çekerek daha fazla tasfiyeyi tetikleyecektir.

Kripto paralarda yeni satış dalgası

BitMEX eski CEO’su Arthur Hayes’e göre, 20 bin dolar ve bin dolar, sırasıyla BTC ve ETH için kritik fiyat seviyelerini temsil ediyor ve kırılırsa büyük bir satış baskısını tetikleyecektir.

Yazım sırasında, Bitcoin 19 bin dolar Ethereum ise 990 dolar civarında işlem görüyor. Kripto para piyasasının toplam piyasa değeri, son 24 saatte %5’in üzerinde bir düşüşle 837 milyar dolar civarında bulunuyor.

Kripto piyasaları, büyük kriptoların ABD borsaları ile pozitif bir korelasyon içinde düştüğü geçen ayın başlarında çökmeye başladı. Bir hafta içinde, Terra’nın stabilcoini UST ve tokeni LUNA’nın ikisi de patladı ve yaklaşık 40 milyar dolarlık değeri bir anda sildi.

O zamandan beri, kripto paralar, ağırlaşan ayı piyasası korkuları arasında, yatırımcıların merkezsiz finanstan (DeFi) milyonlarca doları çekmesiyle hızlanan bir satış dalgasında, teknoloji hisseleriyle beraber istikrarlı bir düşüş yaşadı.

Pazar günü, kripto borç verme platformu Celsius, firmanın, stETH’nin ETH’den çıkarılmasından kaynaklanan platformdaki bir işlemi karşılamak için yeterli nakde sahip olmayacağı endişelerini öne sürerek tüm müşteri para çekme işlemlerini duraklatmıştı.

three arrows capitalden kacis basladi

Diğer taraftan, Terra çöküşünden olumsuz etkilenen Three Arrows Capital (3AC) şirketinin iflas söylentileri, DeFi’lerde bir tasfiye dalgası başlattı. 3AC’nin durumundan etkilenen bazı borç verme platformları para çekimlerine kısıtlamalar getirdiler. Yani DeFi’lerde bulaşıcılığın, bir domino etkisi yarattığı görülüyor.

Tüm bu şartlar altında, BTC, ETH ve genel kripto piyasasının dibe ne zaman ulaşacağı ise belirsizliğini koruyor.

(Visited 409 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 19,087.69 0.80%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,062.60 1.54%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.451382 0.45%
solana
Solana (SOL) $ 32.99 0.97%
xrp
XRP (XRP) $ 0.312803 0.06%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 6.72 1.28%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.065924 2.11%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.00001 1.76%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 16.12 1.46%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.11 0.83%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 4.86 1.58%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 50.05 1.32%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.30635 0.34%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.479815 1.78%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 3.27 0.90%