Pazar, Mayıs 28, 2023
Ana SayfaKripto Para HaberleriKripto paralarda hacimler artık daha düşük! Bakın bu ne anlama geliyor?

Kripto paralarda hacimler artık daha düşük! Bakın bu ne anlama geliyor?

Fiyatları hareket ettirmek, geçmişteki gibi çok şey gerektirmiyor

Kripto paralarda hacimler artık daha düşük! Bakın bu ne anlama geliyor?

Büyük kripto paraların çoğunda işlem hacimlerinin piyasa değerine oranı, önceki aylara kıyasla daha düşük durumda. Dolayısıyla, piyasaları hareket ettirmek için daha az sermayeye ihtiyaç olabilir.

İşlem hacmi-piyasa değeri oranı düşüyor

Bir yıl önce 13 Şubat günü Bitcoin 47.000 dolardaydı. CoinGecko’nun verilerine göre, merkezi ve merkezi olmayan borsalarda günün işlem hacmi 62 milyar dolarken piyasa değeri 840 milyar dolardı. Yani hacim, piyasa değerinin yaklaşık yüzde 8’i kadardı.

9 Şubat 2022 gününü ele alırsak, BTC fiyatı 44.000 dolar ve piyasa değeri 837 milyar dolardayken, hacim sadece 29 milyar dolardı ve oran bu defa yüzde 3’tü.

Şimdiki piyasa değerinin bir yıl öncekiyle hemen hemen aynıyken, hacim düşüşünün mutlaka fiyatın bir fonksiyonu olmadığı gerçeğini gösteriyor. Nitekim, 2021 Şubat ayı için günlük BTC hacimleri piyasa değerinin yaklaşık yüzde 8’i civarındaydı, son 30 gün içinde ise bu oran yüzde 3 gerçekleşmiş.

Ethereum için düşüş daha da dramatik. Bir yıl önce, hacmin değere oranı Şubat ayında gün başına ortalama yüzde 20 iken şimdi yüzde 4’e düşmüş durumda.

Diğer kripto paralar da farklı durumda değil

Layer-1 kripto paralarında da, borsalardaki işlem hacimleri hızla yükselen piyasa değerlerine ayak uyduramadı. Bir yıl önce, Şubat ayı günlük hacimleri BNB, Cardano, Solana ve Avalanche için bu oranlar sırasıyla yüzde 22, 25, 9 ve 17 idi. Son 30 gün içinse yüzde 2, 5, 6 ve 4 oldu.

823401CC CA3A 4348 9D36 4CDE807FB299
İşlem hacimlerinin piyasa değerine oranları, Kaynak: Coindesk

Bu veriler, DeFi’leri de (merkezi olmayan borsalar) içerdiğinden, düşüş, DeFi’lerdeki yükselişe de çok fazla bağlanamaz. Ayrıca, Dune Analytics’ten alınan ve DeFiPrime.com’da yayınlanan verilere göre, Şubat 2021’de DeFi hacimleri 60 milyar dolardı. Yani günlük ortalama 2 milyar dolar. Bu Ocak ayında toplam 100 milyar dolar veya günlük 3 milyar dolardı.

İlginizi çekebilir:  JP Morgan'dan Bitcoin fiyat tahmini

DeFi’de hala en önemli kripto para olan ETH’nin, geçen ayki günlük ortalama hacmi 15,6 milyar dolardı, ancak bir yıl önce 38 milyar dolardı.

DeFi’lerdeki oranlar da düştü ve patlayan değerlere ayak uyduramadı. DeFi işlemlerinde aslan payına ve tokeniyle piyasa değerine sahip olan Uniswap, bir yıl önce 6,8 milyar dolar değerinde ve tokeninin günlük hacmi 1,5 milyar dolardı. Şimdi ise piyasa değeri 5,6 milyar dolar ve tokenin ortalama hacmi sadece 223 milyon dolar. Aave ve Cake de benzer durumda.

İnce piyasa

Daha ince piyasa, fiyatları hareket ettirmenin geçmişte olduğu kadar fazla zaman almadığı manasına geliyor.

Örneğin, 5 Şubat Cumartesi, yani Bitcoin’in 40.000 doların üzerine çıktığı gün. Önceki gün hacim 16 milyar dolarken, Cumartesi günü 25 milyar dolardı. Aslında, bu rakamlar son standartlara göre bile düşük, fakat bir fiyatı hareket ettirmek için artık fazla bir hacim gerekmediğini teyit ediyor.

Yakında büyük kurumsal girişler yaşanırsa, kripto paralarda hacimler daha çok önem kazanabilir.

İlginizi çekebilir: Balinalar en çok onu istiyor: Meme coin ilk 10’daki yerine geri döndü!

(Visited 404 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel