Salı, Ekim 3, 2023
Ana SayfaKripto Para HaberleriBIS raporu: Kripto paralar ülkelerin ekonomilerini nasıl etkiliyor?

BIS raporu: Kripto paralar ülkelerin ekonomilerini nasıl etkiliyor?

BIS'e göre, gelişmekte olan ülkeler için yerel para birimlerine alternatif olarak kullanılan kripto paralar sorunlara yol açıyor.

BIS raporu: Kripto paralar ülkelerin ekonomilerini nasıl etkiliyor?

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) tarafından yayınlanan son rapor, kripto para birimlerinin gelişmekte olan ekonomiler için finansal riskleri artırdığını ortaya koydu.

Rapor, BIS’in Finansal İstikrar Direktörleri Danışma Grubu’nun (CGDFS) çalışması sonucunda ortaya çıktı.

Raporda, kripto paraların gelişmekte olan ülkelerde finansal zorluklara çözüm olma potansiyeli taşıdığı, düşük maliyetli ödeme çözümleri sunarak finansal erişimi artırabileceği ve yüksek enflasyon veya döviz kuru oynaklığı olan ülkelerde yerel para birimlerinin alternatifi olarak görüldüğü belirtildi.

Ancak, şu ana kadar kripto paraların az gelişmiş ekonomilerde finansal riskleri azaltmak yerine artırdığı vurgulandı. Bu nedenle, kripto paraların risk ve düzenleme açısından diğer varlıklar gibi değerlendirilmesi gerektiği ifade edildi.

Kripto paraların perakende yatırımcılar arasında daha yaygın hale gelmesi ve geleneksel finansal sistemle daha fazla etkileşimde bulunması durumunda, bu konunun daha da sorun haline geleceğinin altı çizildi.

Raporda, gelişmekte olan ülkelerin kripto para birimlerinin öne sürülen olumsuz etkilerini azaltmak için bazı seçeneklere sahip olduğu belirtildi.

Kripto paraları tamamen yasaklamak çözüm değil

Bununla birlikte, kripto paraların tamamen yasaklanmasının aşırı bir adım olabileceği ve istenmeyen sonuçlara yol açabileceği konusunda uyarıda bulunuldu.

“Yetkililer, kripto paralardaki riskleri ele almak için yasaklar, sınırlamalar ve düzenlemeler gibi değişen politika seçenekleri arasında tercih yapmak durumundadır. Yasaklar ve sınırlamalar, etkili bir şekilde uygulandığında finansal istikrar risklerini azaltabilir. Ancak, merkez bankaları ve düzenleyiciler aşırı yasaklayıcı bir yaklaşım benimserlerse, sektördeki sorumlu aktörleri etkilemek zorlaşabilir ve faaliyetlerin gölgede kalma riski ortaya çıkabilir.

Ek olarak, yeni yaklaşımlar sadece farklı oldukları için otomatik olarak “tehlikeli” olarak kabul edilmemelidir. Örneğin, daha geniş çaplı düzenlemeler, sektörün sorumluluklarını yerine getirmesine yardımcı olabilir ve daha dengeli sonuçlar elde edilmesine olanak tanıyabilir.”

(Visited 10 times, 1 visits today)
İlginizi çekebilir:  Geçtiğimiz hafta kripto piyasasında neler yaşandı?

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz