Pazar, Eylül 24, 2023
Ana SayfaKripto Para HaberleriKripto para yasasının ana hatları belirmeye başladı

Kripto para yasasının ana hatları belirmeye başladı

Kripto para yasası
Tasarı durumunda olan ve TBMM’ye gönderilmesi beklenen kripto para yasasının ana hatları yavaş yavaş belirmeye başlıyor.

Kripto para yasasının ana hatları

Oldukça detaylı olarak hazırlandığı öğrenilen tasarı, tüketicinin korunması, kara paranın aklanması ve belli bir tutar üzeri meblağların vergilendirilmesi şeklinde 3 ana konu üzerinde odaklanıyor.

Yasa tasarısı, Hazine ve Maliye Bakanlığı başta olmak üzere Çalışma Bakanlığı, MASAK, BDDK gibi kurumlarla ortak olarak oluşturuldu.

İlk olarak dijital varlıkların tanımı, alım satım yapanların uyması gereken ilkeler, varlık saklama hizmetinin hangi şartlarda kimler tarafından yapılacağı ve aracı kuruluşların faaliyet kapsamı yer alacak.

Tasarıda, kripto varlık şirketlerinin sermaye piyasası kurumu gözetiminde faaliyette bulunması, asgari sermaye şartının getirilmesi planlanıyor.

Faaliyet gösteren aracı kuruluşlara belli sermaye şartları ve tüketicilerin korunması açısından bazı teminat gösterme yükümlülüklerinin öngörülebileceği bildiriliyor. Aracı kuruluşlara bu şartları sağlamak üzere altyapı çalışmaları için belli bir süre verilecek.

Aracı kuruluşlara, kimlik teyidi ve şüpheli işlem bildirimleri gibi kara paraya yönelik çok sıkı şartlar getiriliyor. Ayrıca MASAK’a da bu kuruluşlar üzerinde yetki verilerek resen araştırma ve soruşturma yapma yetkisi verilecek.

Yeni kripto para düzenlemesinde belirli tutarın üzerindeki meblağlardan vergilendirme yapılacağı da ifade ediliyor.

Öte yandan bankalar ile kuruluşlar arasındaki para akışı ile ilgili olarak da BDDK’nın kuruluşlar üzerinde tam yetkili olacağı belirtiliyor.

(Visited 535 times, 1 visits today)
İlginizi çekebilir:  Dolandırıcılıkla suçlanan kripto borsası: 11 kişi tutuklandı

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz