Sistemdeki şirketlere, düzenlenen altyapıya uyum sağlayabilmeleri için süre verilecek. Aracı kurum sahiplerinin belirli kriterlere sahip olması gerekiyor. Ayrıca, güvenlik soruşturmaları ve teminat gösterilmesi gibi koruyucu adımlar yürürlüğe girecekler arasında. Denetim yetkisi Mali Suçları Araştırma Kurulu’na verilirken, BDDK finansal tüketicinin korunması, piyasa bütünlüğü ve rekabetin güçlendirilmesi gibi konularda gözetimi sağlayacak.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Gül, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kripto para ile ilgili yapılan düzenleme konusunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Kripto paranın yasaklanması konusundaki düşüncelerini şu şekilde belirtti:

“Yasaklayanlar genelde demokrasi problemi olan ülkeler. Batı Avrupa, Amerika’da serbest mekanizmalar var.”

Biz diğer ülkelere kıyasla biraz daha sıkı bir düzenleme getiriyoruz. Biraz Batı Avrupa veya Amerika’nın yaptığı düzenlemelere benzeyen bir düzenleme yapma arayışı içerisindeyiz. Avrupa Birliği’nin bununla ilgili asıl düzenlemelerinin 2024’te olacağını belirtti. Gül, tasarının hazır olduğunu belirtti ve yeni yasama yılında Meclis’e geleceğini belirtti.

Kripto varlık şirketleri lisans almak zorunda

Kripto varlık şirketlerinin Sermaye Piyasası Kurumu’ndan lisans alması ve şirketler için teknik yeterlilik aranması düzenlemeler arasında yer alıyor. Vergilendirmenin, hangi yolla yapılacağı henüz belli değil. Ancak, stopaj seçeneği ağırlık kazanıyor.

Amerika’da 10 bin dolardan fazla olan kripto para transferlerinin ABD Vergi Dairesi’ne bildirilmesi bekleniyor. Ancak, Almanya başta olmak üzere Batı Avrupa’da kripto para sahipleri 600 Euro değerinin altındaki varlıkları için vergi ödemek zorunda değiller.

İlginizi çekebilir: Davadaki küçük zafer sonrası balinalar tekrar suya daldı!