Cumartesi, Aralık 9, 2023
Ana SayfaKripto Para HaberleriKripto paralar gerçekten terörü finanse ederken kullanılıyor mu?

Kripto paralar gerçekten terörü finanse ederken kullanılıyor mu?

Kripto paralar gerçekten terörü finanse ederken kullanılıyor mu?

İsrail’deki savaşın ardından, kripto analiz firması Chainalysis, terörist grupların kripto para birimlerini kullanma biçimleri hakkında birçok soru aldı. Ancak bazı raporlar, kripto kullanımının önemini abarttığına ve hatalı analizler içerebileceğine dikkat çekti.

Chainalysis, bir blog yazısında, “Terör finansmanı, kripto para birimi işlem hacminin zaten çok küçük bir bölümünü temsil ediyor. Bazı terör örgütlerinin kripto paraları para toplamak, saklamak ve transfer etmek için kullandığını gösteriyor.”

Ancak terör örgütleri genellikle geleneksel fiat para birimlerine dayalı yöntemleri tercih ediyor, bu nedenle finansmanlarını kurumsal bankalar, hawala sistemleri ve aracı şirketler aracılığıyla gerçekleştiriyor.

Hamas ve İsrail’in arasında geçen savaşla birlikte, medya kuruluşları, saldırının arkasındaki kripto fon miktarını analiz etmeye çalıştı.

Kripto paralar ile terörün finanse edilmesi

Chainalysis, kripto paraların terör finansmanına etkisi konusunda iki temel bileşenin önemli olduğunu söyledi. İlk olarak, terör örgütlerinin kontrol ettiği fon miktarının belirlenmesi gerekiyor. İkinci olarak, terör finansmanı için hizmet sağlayıcılarının tanımlanması gerekiyor.

Chainalysis, son tahminlerin terör finansmanıyla ilgili fonları alan belirli hizmet sağlayıcılara yapılan tüm akışları içerdiğini buldu. Bu demek oluyor ki, bu rakamlar sadece terör finansmanı ile ilgili işlemleri değil, aynı zamanda terörle ilgisi olmayan işlemleri de içeriyor.

Firma, 82 milyon dolarlık kripto paranın terörizmle ilişkilendirilmiş gibi görünebileceğini ancak bu paranın küçük bir kısmının terör faaliyetleriyle ilgili olduğunu ve çoğunluğunun terörle ilgisi olmayan işlemler aracılığıyla gerçekleştirildiğini açıkladı.

Chainalysis, bu 82 milyon doların yaklaşık 450.000 dolarlık kısmının terörle bağlantılı bir cüzdandan aktarıldığını tahmin ediyor, ancak tüm işlemlerin terörle ilgili olduğunu varsaymanın yanlış olduğunu vurguladı.

Firma, hizmet sağlayıcılarının rolünün göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtirken, bazı medya kuruluşlarının kullandığı tahminlere şüpheyle yaklaşıyor. Ayrıca, hizmet sağlayıcılarının terörizmi desteklemek için kolaylaştırıcı olarak hareket edebileceğini ve terör finansmanını kesmek için teröristlerin bu hizmet sağlayıcılara erişimini kesmenin önemli bir bileşen olduğunu vurguladı.

(Visited 10 times, 1 visits today)
İlginizi çekebilir:  VanEck Bitcoin ETF başvurusunda güncelleme yaptı

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz