Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriKripto para piyasası açılış kapanış işlem saatleri 

Kripto para piyasası açılış kapanış işlem saatleri 

Kripto para piyasası açılış kapanış işlem saatleri 

Tüm dünyayı kasıp kavuran kripto trendi hız kazanmaya devam ederken, yatırımcılar düşen piyasaya rağmen yatırım araçlarını kullanıyor. Bitcoin’in de yükselişiyle birlikte birçok kullanıcının ilgisini çeken kripto piyasası, yeni girişler kaydetmeye devam ediyor.

Her geçen gün kullanıcı sayısının arttığı kripto piyasalarında güncellik en önemli detaylar arasında yer alıyor. Çünkü, gelişmeye devam eden sektör, her gün bir yeni bilgiyi daha beraberinde getiriyor. Yeni gelişmeler ise henüz düzenlemelerin getirilmediği bu sektörde bazı hareketliliklere sebep olabiliyor.

Sektördeki hareketliliklerden haberdar olabilmenin en kolay yolu ise haber kaynaklarını takip etmektir. Lider kripto yani, Bitcoin haberleri, piyasa için çoğu zaman belirleyicidir. Yine altcoin haberleri de sizlere piyasanın yönü hakkında bilgi sağlayacaktır. Ancak bunların yanı sıra gerçekçi analiz ve tahminler yapmanızı sağlayacak en önemli detay, 4 saatlik grafiklerdir. 4 saatlik grafikler ise borsaların açılış-kapanış saati olarak kabul edilen zamanda analiz edilmeye uygundur.

Kripto para borsalarındaki varlıklar, volatil seyrederken yatırım yapmak risklidir. Ancak bu zamanlarda bazen pozisyon açmak, trader’ların ciddi kazançlar elde edebilmelerine imkan sağlar. Ancak pozisyon açabilmek için yatırım yapılması planlanan varlığın grafiklerinin takip edilmesi, kapanış ve açılış fiyatlarının analiz edilmesi son derece önemlidir.

Bizler de bugünkü içeriğimizde her geçen gün katlanarak sayısı artan kullanıcıların, borsalarla ilgili en çok merak ettiği konulardan biri olan Bitcoin açılış-kapanış saatleri konusuna değindik.

Bitcoin açılış kapanış saatleri nedir, kripto borsaları neden 7/24 açıktır, borsaların açık olmasının nedeni nedir gibi tüm soruların cevaplarına bu rehberden ulaşabilirsiniz. 

Geleneksel borsalar kapanır, kripto borsaları kapanmaz

Geleneksel borsalarda her zaman bir açılış ve kapanış saati vardır. Borsada yer alan tüm varlıklar, yalnızca belirli saat aralıklarında işleme açıktır. Ancak kripto para piyasasında bu durum tamamıyla farklıdır. Çünkü kripto para borsaları 7/24 işleme açıktır. Yani, kripto para borsaları hiç uyumaz.  

Açılış ve kapanış saati olmayan kripto para borsalarında fiyatın belirlenmesi için bazı saat dilimleri esas alınır. Bu saat dilimleri kapanış olarak değerlendirilir. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi, aslında gerçekten bir kapanış söz konusu değildir.  

Saat dilimlerine göre fiyatların belirlenmesinin sebebi, coin’in son fiyatına kıyasla yüzde kaç düştüğünü ya da arttığını belirlemektir.  

Kriptoların kapanış saatleri, mum grafiklerinin oluşması için belirlenen saattir. Bu saatler, borsalarda yalnızca fiyat belirlenmesi ve analiz yapılabilmesi için kapanış veya bitiş olarak adlandırılır.  

Kripto paralarda günlük kapanış saati Greenwich saatine göre 00.00’dır. Türkiye saatiyle ise 03.00’dır.  

Kripto paraların 4 saatlik kapanış saatleri 

Kripto paraların grafiklerinin doğru okunabilmesi için destek ve direnç seviyelerinin doğru bir şekilde tespit edilmesi son derece önemlidir. Teknik analizciler, destek ve direnç seviyelerine göre analiz yaparlar. Bu analizler de varlığın yükseleceği ya da düşeceği gibi bilgiler hakkında tüyolar verir. Hatta mum grafikleri gelecekteki fiyatın tahmin edilebilmesinde önemli bir rol oynar.  

Tüm bu saydığımız analiz ve tahminlerin yapılabilmesi için 4 saatlik veriler ele alınır. 4 saatlik veriler ise ‘4 saatlik kapanış’ olarak bilinir. 07.00’da başlayan grafikler, 4 saatte bir ilerler. Yani, her 4 saatte bir kapanış gerçekleşir. Buna göre, Türkiye için, 11.00, 15.00, 19.00, 23.00 ve 03.00 saatleri, 4 saatlik kapanışlardır.  

İlginizi çekebilir:  AntPool yanlışlıkla ödenen 3 milyon dolarlık işlem ücretini iade ediyor

Daha önceki kısımda bahsettiğimiz gibi Türkiye’de kripto para borsalarının kapanış saati 03.00’dır. 03.00’da kapandıktan sonra 4 saatte bir kapanış mumu verileri elde edilir.  

Türkiye’de Bitcoin açılış kapanış saatleri  

Tüm bu bilgiler doğrultusunda, Bitcoin’in Türkiye’deki açılış ve kapanış saatlerine gelecek olursak, cevap çok basit! Greenwich saatine göre 00.00, Türkiye’de 03.00’da denk geliyor. Yani, Türkiye saati, Greenwich saatinden 3 saat ileridedir.  

Türkiye saatiyle 03.00 kripto borsaları için kapanış kabul edilir. Bu sebeple de Bitcoin’in açılış ve kapanış saati, Türkiye’de 03.00’dır. Önceki gün kapatılır, fiyatlar grafiklerle paralel hale getirilerek varlığın o günkü kaybı ya da kazancı hesaplanır.  

Her 4 saatlik periyotlar da yine Bitcoin için grafiklerde kapanışı işaret eder. Saat 03.00’da önceki günü kapatıp, yeni güne başlayan Bitcoin için ilk 4 saatlik veri saat 07.00’da okunur. 

Bitcoin’in verileri anlık olarak değişir. Çünkü yapılan işlemler, ilgi ve talep, FED ve SEC kararları, ekonomik haberler ve çeşitli finansal faktörler varlıkların fiyatında değişikliklere neden olur. Bu nedenle canlı olarak fiyat verilerini takip etmek son derece önemlidir. Tradingview gibi kaynaklar ya da Trendkoin canlı veri, anlık fiyat takibi yapabilmek için son derece uygundur.

Kripto para piyasası açılış kapanış işlem saatleri 

Binance açılış kapanış saatleri 

Küresel olarak kendini kanıtlamış kripto para borsalarından biri olan Binance, diğer tüm kripto para borsaları gibi 7/24 faaliyet gösterir. Yani, Binance için bir açılış ya da kapanış saati söz konusu değildir.  

Dünyanın en büyük hacimli kripto para borsası olarak kabul edilen Binance, Türkiye’de de faaliyet göstermektedir. Binance Türkiye, ülke genelinde oldukça fazla sayıda kullanıcıya sahiptir. 7/24 faaliyet göstermeye devam eden borsadaki varlıklar, Türkiye saatiyle 03.00’da yeni güne başlar. Yani, 03.00’da varlıkların verileri grafiklerin okunabilmesi için kaydedilir.  

Paribu açılış kapanış saatleri  

Türkiye’nin en çok işlem yapılan kripto para borsalarından biri olan Paribu, her geçen gün daha fazla katılımcıya ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Her gün eklenen altcoinler ve avantajlı fırsatlar, diğer kripto borsalarında olduğu gibi yine 7/24 kullanılabilir. Yani, kripto para borsası Paribu da yine 7/24 işleme açıktır.  

Grafikteki verilerin takibi ise, yine diğerlerinde olduğu saat 03.00’da gün sıfırlandıktan sonra yapılır. Yani, gece saat 03.00’dan itibaren yeni günün verileri sergilenmeye başlanır.  

Coinbase borsası saat kaçta açılıyor? 

Dünyanın en nüfuzlu kripto para borsalarından biri olan Coinbase, yine Binance ya da Paribu gibi 7/24 işleme açıktır. Globalde de çok fazla yatırımcısı olan Coinbase, diğer kripto para borsaları gibi haftanın her günü ve her saati işlem yapabilme imkanı sağlar.  

Kripto para piyasası açılış kapanış işlem saatleri 

Diğer kripto para borsalarında olduğu gibi Coinbase’de de varlıkların günü bitiriş saati Türkiye saatiyle 03.00’dır. Yani, yeni gün ve açılış, saat 03.00’dadır.  

Kripto para borsalarının neden açılış kapanış saati yok? 

Tüm bu yukarıda anlattıklarımızın yanı sıra kripto para borsalarının açılış ve kapanış saatinin olmaması birçok nedene dayanır. Bu nedenler ise şöyledir: 

  • Geleneksel borsalarda, ticari faaliyetlerin veriler ile yansıtılabilmesi için açılış ve kapanış yapılması gereklidir. Ancak kripto para borsalarında ticari faaliyetler yapılmadığı için açılış ya da kapanış söz konusu değildir.  
  • Kripto para borsalarında mum grafiklerinin oluşması için 4 saatlik verilerin alınmasının nedeni, fiyat endekslerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi içindir.  
  • Kripto para borsalarının kapanış vakti, Greenwich saatiyle 00.00’dır. Greenwich Türkiye’den 3 saat geridedir. Yani, Türkiye’de kripto para borsalarının kapanış saati 03.00 olarak kabul edilir. Bu saat, ülkelere göre farklılıklar gösterebilir.  
  • Kapanış ve açılış saatlerini kontrol ve takip etmek, yatırım araçlarının fiyatlarını kontrol edebilmek ve doğru yatırım yapabilmek için son derece önemlidir.  
(Visited 1.308 times, 1 visits today)

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz