Pazar, Mayıs 22, 2022
Ana SayfaKripto HaberleriKripto para ile alışveriş yasaklanıyor!

Kripto para ile alışveriş yasaklanıyor!

Kripto para ile alışveriş yasaklanıyor!

Uzak doğu ülkelerinden Tayland, dijital varlıkların mal ve hizmetler için bir ödeme aracı olarak kullanılmasını yasaklama kararı aldı. Karar 1 Nisan 2022’den itibaren geçerli olacak.

Asya ve kripto paralar

Asya’da, kripto piyasası büyük ölçüde büyüme göstererek benzersiz bir benimseme sergiledi. Sadece bir yılda yüzde 706’lık bir artış gördü. Böylece, dünyadaki tüm kripto işlemlerinin yüzde 14’ünü temsil etmiş oldu ve Tayland gerçekten manşetlere taşındı.

Chainalysis‘in raporu, Orta ve Güney Asya ile Okyanusya’daki kripto piyasasının (CSAO) Temmuz 2020’den Haziran 2021’e kadar sadece bir yılda 572 milyar dolar arttığını belirtti. Çalışma çağındaki her 10 internet kullanıcısının 1’inden fazlası, “kripto” paraya sahipti. Bu rakam Tayland’da 10’da 2’nin üzerine çıktı.

Screen Shot 2022 03 23 at 3.35.25 PM
Kaynak: Datareportal.com

Taylandlı kullanıcılar bu yıl 3 milyar dolardan fazla kripto paraya sahip oldular. Aslında bu birkaç yıl öncesine göre çok büyük bir artış anlamına geliyor. 2021’de işlem hacmi Kasım 2020’den Nisan 2021’e kadar yaklaşık yüzde 600 arttı.

Tayland alışverişlerde kripto para kullanımını yasaklıyor

Ancak artan kripto benimsemesi bölgede büyük bir engelle karşılaştı. Bloomberg tarafından yayınlanan bir rapora göre, Tayland düzenleyici kurulu, mal ve hizmetlerin ödenmesi için dijital varlıkları yasaklayan kurallar yayınladı. Bu yeni gelişme, önümüzdeki ayın başında devreye girecek. Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (Thai SEC) ve Tayland Bankası (BOT) ortak bir basın açıklamasında şunları söyledi:

Kripto borsaları da dahil olmak üzere ticari operatörler, bu tür ödeme hizmetlerini sağlamamalı. Dijital varlıkların, mal veya hizmetler için ödeme yapmaya teşvik edecek şekilde hareket etmeleri yasaklanmıştır. Ancak yeni düzenleme, dijital varlıklardaki işlemleri veya yatırımları etkilemeyecek.

Nisan ayı sonuna kadar şirketler ve yerel işletmeler yeni kurallara uymak zorunda kalacak. Yükselen kripto benimsemesi gerçekten de bu bölgede büyük bir engelle karşılaştı. 1 Nisan itibariyle Tayland, dijital varlıkların mal ve hizmetler için bir ödeme aracı olarak kullanılmasını yasaklayacak. Aynı zamanda, para politikası aktarımının etkinliği de azalmış olacak.

Kripto para operatörlerinin, ödemeleri kolaylaştırmak için reklam yapmayı, talep etmeyi veya bir sistem kurmayı durdurmaları gerektiği belirtiliyor. Ayrıca müşterileri, ödemeler için dijital varlıkların kullanımına karşı uyarmaları gerektiği aktarıldı. Yeni düzenlemeler, bu kuralları ihlal etmekten suçlu bulunan kişilerin hesaplarının iptali edilmesine kadar sert yaptırımlara sahip.

Bu hareket ülkenin finansal istikrarını ve genel ekonomiyi etkileyebilir.

Yukarıdaki gelişmelerin zamanlaması ise oldukça ilginç. Tayland maliye bakanlığı, Nisan 2022’den 2023’ün sonuna kadar kripto yatırımcılarının vergi yüklerini hafifletmişti.

Buna ek olarak hükümet, kripto endüstrisini teşvik etmek için düzenlenmiş borsalarda kripto para alım-satımında yüzde 7 katma değer vergisi (KDV) muafiyeti de dahil olmak üzere bazı vergi indirimlerini onaylamıştı.

(Visited 248 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Seren Barlakhttp://wwww.trendkoin.com
Adnan Menderes Üniversitesi mezunu olan Seren Barlak, 3 yıl çeşitli platformlarda content writer ve rewriter olarak çalışmış ayrıca çevirmenlik ve içerik editörlüğü görevlerinde de bulunmuştur. Uzun bir süredir kripto para sektörü ile ilgilenen Barlak, blockchain, gaming ve yurtdışı platformlarda yayınlanan diziler hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 29,424.00 0.46%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,974.30 0.22%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.528292 1.91%
solana
Solana (SOL) $ 50.08 0.30%
xrp
XRP (XRP) $ 0.415305 0.49%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.93 2.10%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.084355 0.13%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 0.84%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 0.000124 4.45%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 29.57 1.17%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 7.04 1.58%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.29 4.90%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 69.69 1.10%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.432018 1.11%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.647499 1.45%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.92 2.03%