Salı, Haziran 28, 2022
Ana SayfaKripto Para HaberleriKripto para düzenlemeleri Türkiye'de yürürlüğe girdi!

Kripto para düzenlemeleri Türkiye’de yürürlüğe girdi!

kripto para, düzenleme

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı vergi ve kripto para düzenlemelerini uygulamaya başladı.

Türkiye’de vergi kaçakçılığıyla mücadele kapsamındaki tebligatlarına ilişkin düzenleyici yönergeler yürürlüğe girmeye başlıyor. Bugün ana akım medya kaynaklarından verilen haber doğrultusunda artık kripto para şirketleri bildirimde bulunmak zorunda olacak.

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tebliği; bankalar, spor takımları ve kripto para hizmet sağlayıcıları da dahil olmak üzere birçok farklı kuruluşu kapsıyor.

Bu kuruluşlar önemli düzenleyici önlemlere tabi tutulacaklar. Özellikle vergi kaçakçılığına karşı bildirimde bulunmak zorunda olan mükelleflerin kapsamı belirlenecek. Bu aynı zamanda vergi mükelleflerini bilgilendirme prosedürlerini de içerecek.

Ekran Resmi 2021 07 13 17.26.37 1 1
Kaynak: CNN Türk / Twitter

Bakanlık ayrıca, “gerçek lehdar” olarak tanımlanan tüzel kişiliği veya tüzel kişiliği olmayan kişileri, nihai olarak kontrol eden gerçek kişi veya kişiler tarafından bildirimde bulunmayı zorunlu kıldı.

Kripto para şirketleri de bildirim yükümlülüklerine dahil edildi. Böylece kurumlar vergisi mükelleflerinden Türkiye’nin yıllık kurumlar vergisi beyannamesi ve geçici vergi beyannamesine ek olarak, asıl yararlanıcı hakkında bilgi vermeleri istenecek.

Geçici vergi beyannameleri ve gerçek yararlanıcı bilgileri, hak sahiplerinin adı, soyadı, uyruğu, kimlik numaraları ve adresleri, telefon numaraları, faks numaraları ve varsa e-posta adresleri de dahil olmak üzere; yıllık kurumlar vergisi beyannamesi ekinde yararlanıcının nedeniyle birlikte açıklanacak .

Mükellef, elektronik ortamda gönderilen bilgileri beş yıl süreyle saklamak zorunda kalacak.

1 Ağustos’ta başlama zorunluluğu gereği, Gelir İdaresi Başkanlığı’na ilk bildirimin 31 Ağustos’a kadar yapılması gerekiyor. Gerekli bilgileri vermeyen veya eksik veya yanıltıcı bildirimde bulunan mükelleflere ilgili ceza verilecek.

İlginizi çekebilir: Elon Musk yine bir şart koştu! Altcoin madenciliğine mi başlayacak?

(Visited 326 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 20,646.00 0.41%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,178.93 0.67%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.479253 1.14%
solana
Solana (SOL) $ 36.59 4.77%
xrp
XRP (XRP) $ 0.342517 3.04%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 7.61 2.84%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.068793 4.69%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.00001 4.10%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 19.04 3.65%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.59 1.57%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.14 4.34%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 54.34 2.17%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.318694 3.32%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.519494 1.45%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 3.50 5.04%