Salı, Mart 5, 2024
Ana SayfaKripto Para HaberleriKripto Para Düzenlemeleri Tamamlanmak Üzere

Kripto Para Düzenlemeleri Tamamlanmak Üzere

Türkiye, kriptopara, vergi, spk

Kripto para piyasalarına ilişkin yasal düzenleme ile ilgili detaylar ortaya çıktı. Buna göre kripto varlık ve çeşitleri tanımlanacak, vergilendirilme yönünde düzenlemeler yapılacak ve kripto varlık şirketlerine asgari sermaye şartının getirilmesi bekleniyor.

Çalışmaya göre, kripto varlık ile çeşitleri tanımlanırken, bu varlıkların ortaya çıkarılması, ihracı, dağıtılması, alım-satım yapan platformların uyması gereken ilke ve esaslar belirlenecek. Tahminlere göre Türkiye’de 40 civarında kripto para borsası hizmet veriyor. Bunların neredeyse yarısı “merdiven altı” olarak nitelendiriliyor. Düzenleme ile yatırımcılar merdiven altı borsalardan korunmuş olacak.

Varlık saklama hizmetinin hangi şartlarda, kimler tarafından yapılabileceği netleşecek. Vergilendirme politikasının nasıl olacağı karara bağlanacak.

Kripto varlıklar ve çeşitleri için düzenleme ve yaptırım uygulama yetkisi olan kurumlar belirlenecek. Bu varlıkların suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanında kullanımı engellenecek.

SPK Denetleyecek

Çalışma kapsamında, kripto varlık şirketlerinin Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) denetimi altında faaliyet göstermesi bekleniyor

Ayrıca kripto para yatırımcılarına belirli bir miktar stopaj kesintisi uygulanacak. Şu an için yüzdelik bir dilimden bahsedilmezken, farklı ülkelerdeki işleyişlerin araştırıldığı ve bunların Türkiye’ye nasıl uyarlanabileceğinin değerlendirildiği bildiriliyor.

(Visited 167 times, 1 visits today)
İlginizi çekebilir:  EigenLayer airdrop etkinliği ne zaman? EigenLayer nedir, nasıl çalışır?

Google Haberler

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz