Pazartesi, Ocak 17, 2022
Ana SayfaKripto HaberleriYouTube Live, kripto para dolandırıcılarının yeni aracı oldu!

YouTube Live, kripto para dolandırıcılarının yeni aracı oldu!

Teknoloji uzmanı kripto para dolandırıcıları YouTube Live aracılığıyla milyonlarca Bitcoin, Ethereum ve Shiba Inu çalıyorlar

Kripto para dolandırıcı, YouTube Live, Shiba Inu

Yeni bir rapora göre kripto para dolandırıcıları, şüpheci olmayan izleyicilerden milyonlarca dolar kripto çalmak için  YouTube hesaplarındaki YouTube Live’i kullanıyor.

Siber güvenlik firması Tenable, dijital hırsızların, sahte promosyon etkinlikleri yoluyla yasadışı kazançlar elde etmek için sahte ünlü onayları ve trend kripto para birimlerinin bir karışımını kullandığını söylüyor.

Analist Satnam Narang , dolandırıcıların önceden kaydedilmiş, kopyalanmış ve manipüle edilmiş içerik yayınlayan sözde canlı akışlar oluşturmak için YouTube Live’ı kullandığını söylüyor.

YouTube’da sahte kripto para birimi promosyonlarını tanıtmak için dolandırıcılar çok basit bir yaklaşım izliyorlar…  Her video, dikkate değer [kripto] rakamları içeren alakasız bir röportaj içeren bir bölüm içeriyor…

Videolar, sözde etkinlik veya promosyon için URL’yi içeren bir bölüm içeriyor. Bu bölüm tıklanabilir değil, bu da kullanıcının ulaşmak için URL’yi manuel olarak girmesi gerektiği anlamına geliyor.

İzleyici dolandırıcıların web sitesini ziyaret ettiğinde, bir kripto adresine para göndermeleri isteniyor ve daha sonra karşılığında paralarının iki katı veya daha fazlasını alacakları söyleniyor.

Dolandırıcılar, Bitcoin ( BTC ), Ethereum ( ETH ) ve popüler meme coin Shiba Inu ( SHIB ) dahil olmak üzere popüler kripto varlıklarını çalıyorlar.

Narang, YouTube Live dolandırıcılıklarıyla ilgili son bir ay boyunca yapılan bir ankette, en az 8,9 milyon dolarlık dolandırıcılık faaliyeti saydığını söyledi.

Rapor, tanıdık yüzlerin kurbanları cezbederken yem olarak kullanmak için ne kadar ideal olduğunu açıklamaya devam ediyor.

Dolandırıcılar, kullanıcıların etkili seslere çok güvendiğini biliyor. Bu önemli şahsiyetlerin birçoğunun yer aldığı mevcut röportaj görüntülerinin bolluğu ile birleştiğinde, dolandırıcılar çabalarına meşruiyet katan bir formül geliştirdiler ve çalışmaya devam ettiler.

Rapor, başarılı bir dolandırıcılığın önemli bir yönünün, halihazırda geniş bir abone tabanına sahip olan mevcut bir YouTube hesabını devralmak olduğunu belirtiyor. Bu etken, bir meşruiyet havası sağlıyor ve önemli sayıda kişinin videoyla karşılaşma olasılığını artırıyor.

Sunumlar, bu sahte Elon Musk/SHIB promosyonu gibi, kaygan ve profesyonel olacak şekilde tasarlanmıştır.

elon 1

Tenable, Musk’un Mayıs ayında popüler gece yarısı komedi şovu Saturday Night Live’da görünmesinden sonra, bilgisayar korsanlarının sahte kripto promosyonu yoluyla 10 milyon doların üzerinde para kazandığını belirtti.

Kripto para dolandırıcıları YouTube Live’i kullanıyor.

Google’ın Tehdit Analizi Grubu, platformlarında dolandırıcılığın yaygınlaşmasına yanıt olarak kısa süre önce “Kimlik avı kampanyası, çerez hırsızlığı kötü amaçlı yazılımıyla YouTube içerik oluşturucularını hedefliyor” adlı geniş kapsamlı bir rapor yayınladı.

Kripto dolandırıcılık durumları ile ilgili bölümde şunlar yazılı:

Çok sayıda ele geçirilmiş kanal, kripto para dolandırıcılığı canlı akışı için yeniden markalanmış. Hesap ticareti pazarlarında, ele geçirilen kanallar abone sayısına bağlı olarak 3 ABD Doları ile 4.000 ABD Doları arasında değişiyor.

(Visited 55 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Kaynakdailyhodl
Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 43,253.00 0.06%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,364.02 0.92%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 499.78 1.20%
cardano
Cardano (ADA) $ 1.42 9.15%
solana
Solana (SOL) $ 148.12 0.45%
xrp
XRP (XRP) $ 0.780387 0.11%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 27.76 0.23%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.177915 3.71%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000031 1.01%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 87.10 0.42%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 92.38 1.20%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 25.73 1.64%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 17.81 7.94%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 146.87 0.74%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.43 3.66%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 2.32 1.35%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 80.94 6.85%