Pazar, Mayıs 22, 2022
Ana SayfaEditörün SeçimleriKripto paralar çevre dostu olabilir mi?

Kripto paralar çevre dostu olabilir mi?

Kripto para çevre dostu olabilir mi? Büyük şirketler denemelere başladı

İsveç’in Boden şehri modern bir altın madeni. Ama kazma ve kürek yerine, kripto paranın işlendiği binlerce bilgisayardan oluşuyor.

Madencilik teçhizatları olarak bilinen bu makineler, yeni kripto paralar bulmak için günün ve haftanın her saatinde çalışıyor. Bu çalışma, ağa daha fazla bilgisayar katıldıkça zor bir matematik problemini çözmeye benziyor. Cevabı bulmak için rekabet içerisinde olan madenciler aynı zamanda sistemin güvenliğini sağlayıp dolandırıcılığı da önlemektedir.

Fakat tüm bu süreç, inanılmaz derecede büyük miktarda enerji tüketiyor.  Dünya genelindeki bir çok hükümet bu büyük enerji tüketimi konusunda endişeli. Çin gibi bazı ülkeler kripto madenciliğini tamamen yasakladı.

Yenilenebilir kaynakların kullanımı

Boden kasabasında bulunan depo benzeri, standart bir futbol sahasından daha büyük olan bir bina kripto madenciliğine ev sahipliği yapıyor. Tesis, kripto madenciliği için yeşil ve yenilenebilir enerji kullanmaya odaklanan Kanadalı bir firma olan Hive Blockchain tarafından yönetiliyor.

Kripto madencilik

Hive şirketinin İsveç ayağı, ülkenin kuzeyinde bulunan Boden’deki yerel bir hidroelektrik santralinden güç alıyor. Bölge, ucuz, yenilenebilir elektrik fazlası ile biliniyor.

Hive danışmanı Johan Eriksson, ”İsveç‘in kuzeyinde, elektriğin yüzde 100’ü ya hidro enerjiye ya da rüzgar enerjisine dayalıdır” ifadelerini kullandı. Eriksson, kripto madencilerinin kullanılmadığı takdirde boşa gidecek olan fazla enerjiyi kullandığını söylüyor.

Ancak Hive’s gibi operasyonları sürdürmek için gereken geniş miktarda enerji yetkilileri tedirgin etti. İsveçli finans gözlemcisi Finansinspektionen, Avrupa Birliği’ne çağrıda bulundu. Kullanılan enerji boyutunun büyüklüğü nedeniyle kripto madenciliğinin yasaklanmasını istiyor. Finansinspektionen’a göre kripto madenciliğinden daha öncelikli konular var. Bunlardan biri elektrikli araçların ve içlerine giren pillerin geliştirilmesi.

Karbondan arındırmak yeterli mi?

Merkezi Edinburgh’da bulunan kripto firması Zumo’nun iklim politikası danışmanı Kirsteen Harrison, yaptığı açıklamada şirketin kripto madenciliğinde kullanılan enerjinin kaynağını yenilenebilir olarak doğrulayabilecek bir yazılım üzerinde çalıştığını söyledi. Ayrıca Harrison şu ifadeleri kullandı;

Şu anda bununla ilgili çok fazla deneme var. Bu başarılı olursa, umarım bu sektörün geri kalanına yön verecektir. 

Dünya genelinde bazı aktivistlere göre, kripto para birimlerinin üretimini basitçe karbondan arındırmak yeterli olmayabilir.

Herkes aynı gemide değil

Hive ve diğer kripto firmaları işlemlerini daha hızlı hale getirmek için doğa dostu enerjiye yöneliyor olsa da, henüz yenilenebilir enerjiye geçiş sürecine başlamayan pek çok şirket var.

Çin hükümeti, kripto madenciliğini yasakladığından beri, Bitcoin’in destekçileri bunun kripto para birimini daha çevre dostu yapacağını ummuştu. Fakat Şubat ayında yapılan bir araştırmada, Bitcoin madenciliğinin 2021 yılında daha kirli hale geldiği tespit edildi. Madenciler Kazakistan, Teksas ve Kentucky gibi güney ABD eyaletleri de dahil olmak üzere kömür ve diğer fosil yakıtların daha fazla kullanıldığı bölgelere yoğunlaştığı bulundu.

(Visited 123 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 29,541.00 1.00%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,983.42 1.29%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.531188 3.20%
solana
Solana (SOL) $ 50.63 3.12%
xrp
XRP (XRP) $ 0.415791 2.02%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 10.06 4.94%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.085623 1.66%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 3.27%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 0.000121 5.94%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 30.04 4.56%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 7.09 3.49%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.28 4.56%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.13 2.54%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.435603 1.67%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.656205 4.52%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 6.12 7.45%