Pazartesi, Ocak 17, 2022
Ana SayfaKripto HaberleriKripto para anketi ortaya çıktı: 2022 yılında ne bekleniyor?

Kripto para anketi ortaya çıktı: 2022 yılında ne bekleniyor?

kripto para

Kurumsal yatırımcılarla yapılan bir ankete göre, kripto paralar 2022’de büyük bir düzeltme için “en büyük aday”.

Kripto paraların geleceği

Natixis Yatırım Yöneticileri tarafından yapılan ankete katılanların yarısından fazlası, Bitcoin ve Ether benzerlerinin gelecek yıl geri çekileceğine inanıyor.

Buna karşılık, yüzde 45’i “faiz oranına duyarlı” tahvillerin düzeltmeye tabi olacağına inanıyor, yüzde 41’i hisse senetlerinin soğuyacağını düşünüyor ve yüzde 39’u teknoloji sektöründe bir geri çekilme bekliyor.

Rakamlar kasvetli görünse de, kurumlar kripto paraları bekleyen potansiyel olarak dalgalı sulardan caymış görünmüyor.

Ankete katılanların yaklaşık yüzde 28’i kripto para birimleri ile işlem yapanlar. Bunların yüzde 62’si kriptolarını elinde tutmak niyetinde olduklarını söylerken, yüzde 28’i daha fazla satın alma yapmayı planlıyor.

Düzenleme, 2022’ye kadar önemli bir konu olmaya devam edecek ve kurumların yaklaşık yüzde 90’ı, merkez bankalarının daha fazla benimsemeleri için kripto para birimlerini denetlemesi gerekeceğini tahmin ediyor.

Ancak BTC ve ETH’nin ekonomide oynayabileceği gelecekteki rol belirsiz. Sadece yüzde 28’i bu tür dijital varlıkların bir gün fiat birimlerinin yerini alabileceğine inanıyor. Bu durum ise doların yerini alacağı konusunda kararlı olan, Bitcoin maksimalistleriyle doğrudan bir çelişki içeriyor.

Ankete katılanların yüzde 33’ü kripto paraların “gelişmiş ülkeler için oyun alanını iyileştirmeye” yardımcı olabileceğini düşünürken, sadece yüzde 29’u gelişmekte olan piyasa ülkelerinin Bitcoin’i yasal para olarak kabul etmesi gerektiğini düşünüyor. Başka bir deyişle, çoğu kurum El Salvador’un hareketinin iyi bir fikir olmadığına inanıyor gibi görünüyor.

2022’deki kripto paralar denkleminde çok sayıda bilinmeyen

Koronavirüs pandemisini çevreleyen belirsizlik üçüncü yıla girmeye hazırlanırken, Natixis araştırması ayrıca 2022’ye hakim olabilecek diğer bazı ekonomik eğilimleri de araştırdı.

Ankete katılanların yüzde 73’ü faiz oranlarının artacağını tahmin ediyor ki; bu Bitcoin’in çekiciliğini etkileyebilecek bir şey olarak düşünülüyor.

Ve oldukça endişe verici bir gelişme şu ki; yüzde 68, FED (ABD Merkez Bankası)  para musluklarını kapattığında Wall Street’teki boğa piyasasının titrek bir durma noktasına geleceğine inanıyor.

FED başkanı Jerome Powell, kontrolden çıkan enflasyon seviyelerini kontrol altına almak amacıyla bunun er ya da geç gerçekleşeceğini ima etmişti. Kripto paralar ve hisse senetleri arasındaki korelasyonun son aylarda nasıl arttığı göz önüne alındığında, bu bir endişe kaynağı olabilir. Önümüzdeki hafta, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin bir sonraki toplantısı sona erdiğinde, FED’in düşüncesi hakkında daha fazla şey öğreneceğiz.

Bloomberg Intelligence, borsa geri çekilmeye maruz kalırsa Bitcoin için “ilk rüzgarların” yaşanacağını öngörüyor. Ancak sonuçta dünyanın en büyük kripto para biriminin yaz aylarında yüzde 50’lik bir düzeltmeye maruz kalması nedeniyle, artık daha güçlü bir konumda olduğuna inanıyor.

Kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone, BTC’nin 100.000 dolara ulaşmasının an meselesi olduğunu savunarak yükseliş beklentisini ikiye katlamış durumda.

(Visited 595 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 43,253.00 0.06%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,364.02 0.92%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 499.78 1.20%
cardano
Cardano (ADA) $ 1.42 9.15%
solana
Solana (SOL) $ 148.12 0.45%
xrp
XRP (XRP) $ 0.780387 0.11%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 27.76 0.23%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.177915 3.71%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000031 1.01%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 87.10 0.42%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 92.38 1.20%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 25.73 1.64%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 17.81 7.94%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 146.87 0.74%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.43 3.66%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 2.32 1.35%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 80.94 6.85%