Perşembe, Ağustos 11, 2022
Ana SayfaEditörün SeçimleriKripto Kraliçesi’ni yakalatana FBI’dan 100 bin dolar

Kripto Kraliçesi’ni yakalatana FBI’dan 100 bin dolar

Bulgar dolandırıcı, "One Coin" Ponzi ile dünyanın dört bir tarafındaki insanları dolandırmasından sonra 2017'de ortadan kaybolmuştu

Kripto Kraliçesi’ni yakalatana FBI’dan 100 bin dolar

Ortadan kaybolmadan önce bir kripto para kullanarak insanları milyarlarca dolar dolandırdığı için “Kripto Kraliçesi” (Cryptoqueen) olarak biliniyor. FBI şimdi onu en çok aranan 10 suçlu listesine aldı.

2017 yılından bu yana kaçak olan Ruja Ignatova, OneCoin isimli bir kripto parayla büyük bir Ponzi dolandırıcılığı düzenlemekle suçlanıyor.

FBI, Cryptoqueen’in 2014 yılında kurduğu kripto para girişimi OneCoin aracılığıyla kurbanlarını, 4 milyar doların üzerinde bir miktarda dolandırdığını iddia ediyor.

Tutuklanması için 100 bin dolar

FBI, 42 yaşındaki kadını en çok arananlar listesine koymasının yanında, yakalanmasını sağlayacak bilgiler için 100 bin dolarlık bir ödül teklif ediyor.

Ponzi şeması, Ignatova ve iş ortağının “Bitcoin Katili” olacağını söyledikleri Onecoin’i, blok zinciri ve kendisine sabitlenmiş gerçek bir kripto varlığı bulunmamasına rağmen, bir kripto paraya sahip bir blok zinciri projesi olarak lanse etmiş.

FBI’a göre Ignatova, kripto paraların nasıl işlediğini tam olarak anlamayan ve şüpheci olmayan insanları cezbetmek için kripto paraların etrafındaki coşkudan yararlanmış.

Federal savcılar, OneCoin’in dijital varlık gibi görünen bir Ponzi dolandırıcılığı olduğunu iddia ediyorlar.

FC7BF0E5 E583 4276 87C3 F26EF8358926

Kripto Kraliçesi ve sahte dijital para

Bulgar asıllı Alman vatandaşı olan Ignatova, tokenin eğitim programlarını almaları için yatırımcıları OneCoin’e para göndermeye yönlendirmekle suçlanıyor.

2019 yılında Avukat Geoffrey S. Berman, OneCoin liderlerini aşağıdaki şekilde suçlamıştı:

Büyük getiri ve minimum risk vaatleri verdiler, fakat iddia edildiği gibi bu iş bir ponzi şemasıydı… Sanıklar zenginleşirken yatırımcılar mağdur edildi.

Lüks yaşam ve silahlı korumalar

Geçen Kasım ayında, Ignatova’nın avukatı Martin Breidenbach’a karşı bir davada, kendisinin lüks bir yaşam sürdürdüğü ve ortadan kaybolmadan önce Londra‘da 18 milyon dolarlık çatı katı satın aldığı ortaya çıkmıştı.

“Avrupa Birliği Kolluk Kuvvetleri İşbirliği Ajansı” Europol de, onu Mayıs ayında “Avrupa’nın En Çok Arananlar” listesine almıştı.

FBI, Cryptoqueen’in kahverengi gözlü ve koyu kahverengiden siyaha çalan saçları olduğunu, ancak görünüşünü değiştirmiş olabileceğini, ayrıca kadının silahlı koruma ile seyahat ediyor olabileceğini belirtiyor.

(Visited 147 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 24,440.55 5.97%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,881.58 10.88%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.536526 4.98%
solana
Solana (SOL) $ 44.13 10.95%
xrp
XRP (XRP) $ 0.381105 4.68%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.35 7.54%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.071503 4.42%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 3.34%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 29.60 5.55%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 8.96 6.81%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 9.21 9.08%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 61.85 5.47%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.366587 6.83%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.934091 5.05%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.81 8.24%