Perşembe, Ağustos 11, 2022
Ana SayfaKripto Para HaberleriKripto Kışında güvenli stratejiler

Kripto Kışında güvenli stratejiler

Kripto Kışında güvenli stratejiler

Kripto para ekosistemi, “Kripto Kışı” olarak söylenen, geniş bir alandaki düşük fiyat eylemi döneminden geçiyor.

Şimdiki kripto kışı, teknik olarak Bitcoin ve büyük altcoinler geçen yılın Kasım ayında Tüm Zamanların En Yükseklerine (ATH) ulaşmasından sonra başladı. Bu rekorlardan sonra, fiyatlarda yaşanan kademeli düşüşler de BTC’yi 20 bin dolar aralığına, yani yaklaşık 18 ay önceki en düşük seviyeye çekti. 

Kripto kışı, yatırımcıların herhangi bir bahis yapma konusunda oldukça temkinli oldukları bir zamandır. 

Kripto Kışında gezinme

Kripto kışı global bir olgu olsa da, hala piyasalardan uzak durmayan çok sayıda yatırımcı mevcut. Bununla beraber, kripto kışında parayı yönetmek, herkesin sahip olmadığı çok özel bir beceri gerektirir. Bundan dolayı, nispeten temkinli sayılan bazı yatırım stratejileri benimsenmelidir.

Bunlardan bazıları;

HODLING

Dijital para hangi cüzdanda tutuluyorsa o cüzdanda boşta tutulmasını öneren bir terimdir.

Kripto kışında hemen hemen her varlık olumsuz etkilendiğinden, coinlerin değer kaybetme riski de devam edecektir. Kaybetme gerçeği göz önüne alındığında, bu strateji o kadar da mükemmel değil.

Hodling için en iyi iki enstrüman olarak Metamask ve Trustwallet sayılabilir. Bunlarda şifreler ve anahtarlardan dolayı, hesaplar ve verilere yalnızca kullanıcının kendisi erişebilir.

Bitcoin, BTC, HODL

Öte yandan elinizdeki coinleri likidite havuzlarına koyarak ek getiri elde etmek ve çiftçiliğe (farming) başlamak da seçenekler arasındadır. Stabilcoin, Bitcoin ve altcoinlerinizi bu şekilde kullanabilirsiniz.

Staking

Karşılığında bir ödül kazanmak için dijital varlıkların platformda kilitlendiği özel bir yatırım stratejisidir. Ödüller, kilitlenmiş diğer bir tokenle ödenebilir; fakat kazançlar bir Yıllık Yüzde Oranı (APR) modeline göre tahmin edilir. Örneğin, Pancakeswap, CAKE tokenini stake ederek kazanılabilecek farklı tokenlere sahiptir.

Staking, kripto kışı gibi piyasada aşırı oynaklığın olduğu dönemlerde iyi bir stratejidir; ancak bu, her platformun iyi ve uygun olduğu anlamına da gelmez. 

Staking tercih ediyorsanız, piyasadaki en yüksek APR için Pancakeswap veya Nomiswap gibi saygın platformları keşfedebilirsiniz. Toplam getiride, yatırımcılar, tahakkuk edecek yüzdenin, dönem sonunda tokenin değerindeki kaybı hesaba katmadığını unutmamalıdırlar.

ETH, Ethereum, Staking, JPMorgan

Verim Çiftçiliği (Farming)

Farming, doğru platformda ve doğru şekilde yapıldığında çok karlı olabilecek bir stratejidir. Farming, bir havuza belirli bir çift token yerleştirerek bir projeye likidite sağlamak için ödül olarak token toplama sürecidir.

Kullanıcı seçtiği token çiftini bir likidite havuzuna yatırarak, önceden tanımlanmış bir token aracılığıyla ödüller kazanır. Farklı risk seviyelerine sahip çok sayıda çeşitli çift vardır. Stabilcoinlerden oluşan az riskli çiftler, kripto kışında daha çok tercih edilebilir. Stabilcoin çiftleri farklı platformlarda mevcuttur, ancak bazıları rakiplerinden nispeten daha fazla ödeme yapar. Orta büyüklükteki DEX’lerde APR’ler, havuzlarındaki daha az rekabet nedeniyle genellikle daha yüksektir.

Farming yatırım modlarının en teknik olanıdır. APR’ler çok büyük olabilir ve BUSD/USDT gibi stabilcoinlerin hakim olduğu havuzlar olduğu gerçeğiyle birleştiğinde, içerdiği risk daha da aza indirgenmiştir. Bununla birlikte, yalnızca yıllarca istikrar kaydına sahip stabilcoinler benimsenmelidir.

Kripto piyasasındaki kaybınızı telafi edin: Günlük 100 dolar pasif gelir elde etme yöntemleri

Trading

Bugünkü gibi bir ayı piyasasında, traderlar genellikle ödünç aldığı, açık piyasada sattığı ve daha sonra daha az parayla geri almayı beklediği bir trading sistemi olan açığa satışa başvururlar. Bu strateji çok karlı olabilir ancak çok fazla beceri gerektirir ve zaman alıcıdır.

Kabul etmek lazım, uzun süreli fiyat düşüşü dönemlerinde volatilite üzerinden işlem yapma dürtüsü yatırımcılarda baskın olabilir; fakat, özellikle deneyimsiz yatırımcılara risk almamaları tavsiye edilir. Yatırımcılar, alım satım sinyalleri gönderen Telegram kanalları veya diğer platformlar hakkında şüpheci olmalıdırlar.

Kripto kışı

Sakin bir limanda farming

Mevcut kripto kışında, olumlu bir başarı öyküsü, genel sonuçtan ziyade bir istisna olacaktır. Fakat belirli bir strateji, az çok güvenli ve karlı bir sonuç sağlayabilir.

Dönemden en iyi şekilde yararlanan ve piyasa zamanla toparlandıkça değerlemeleri genel olarak artabilen yatırımcılardan, HODLing, trading, staking ve farming gibi getiri sağlayan stratejiler seçen ve güvenilir platformlarla çalışanlar, bu süreci en iyi şekilde geçirebilirler.

(Visited 112 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 24,515.57 6.14%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,889.58 11.37%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.537015 4.83%
solana
Solana (SOL) $ 44.01 10.47%
xrp
XRP (XRP) $ 0.38131 4.66%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.37 7.51%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.07169 4.66%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 2.98%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 29.54 4.82%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 9.02 7.52%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 9.17 8.16%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 61.82 5.29%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.366342 6.50%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.937201 5.26%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.89 10.47%