Pazar, Mayıs 22, 2022
Ana SayfaKripto HaberleriKripto dolandırıcılarına dikkat! En çok bu yöntemi kullanıyorlar...

Kripto dolandırıcılarına dikkat! En çok bu yöntemi kullanıyorlar…

Kripto dolandırıcılığı

Kripto dolandırıcıları kendilerine hedef olarak genellikle yaşlı ve sektöre yabancı kişileri seçiyorlar.

Kripto paranın popüler hale gelmesiyle dolandırıcılıklar da çoğaldı. Bazı dolandırıcılar, yatırımcıları kripto paraya “yatırım yapmalarını” sağlayarak dolandırırken, diğerleri de kripto paranızı çalmanın yollarını bulur. Ve çoğu durumda, kripto paranızı takip ederek kurtarmak neredeyse imkansızdır.

Başlıklar

Kripto dolandırıcılarının yöntemleri

55 yaş ve üstü yetişkinlere yardım etmeye yönelik çevrimiçi bankacılık ve emeklilik platformu olan Sagewell Financial‘ın CEO’su Sam Zimmerman, dolandırıcıların kullandığı bazı yaygın yöntemler olduğunu söylüyor.

İnsanlardan yatırımlarını kriptoya dönüştürmelerini isteyerek, transfer etmeleri için kandırmak en çok kullanılan dolandırıcılı yöntemlerinin başında yer alıyor.

Dolandırıcılar, yatırımcıları genellikle Ponzi planının parçası olarak sahte bir hesap ya da borsa platformu aracılığıyla kripto yatırımı yapmaya ikna ediyorlar.

Dolandırıcıların sahte paralar yarattığını ve yaşlıları arayarak yatırımlarını bu paralara ya da ICO’lara yapmak için ikna etmeye çalıştıklarını anlatan Zimmerman insanları uyarıyor.

Bazı kişiler gerçek hisse senetlerine, halka arz yatırımları konusunda deneyime sahip olabilir. Ancak bazıları da “kısa yoldan kazanmak” istedikleri için gerekli incelemeleri yapmayabilirler.

Dolandırıcılar, bir suçu araştıran yetkililer gibi davranarak aradıkları kişinin dolandırıldığını ve aklanmak için varlıklarını bir “devlet hesabına” yatırmalarını isteyebilirler.

Ülkemizde de kendini devlet yetkilisi olarak tanıtan ve evdeki ziynet eşyalarını kendilerine teslim etmeden aklanamayacaklarını söyleyen dolandırıcılar bulunmaktadır.

Flört uygulamalarında kripto dolandırıcılığı

Sadece yatırımcılar değil, aynı zamanda birilerine kripto paralarını vermeleri için kandırılan insanlar da vardır. Kripto dolandırıcıları ayrıca başka bir yol olarak flört uygulamalarını da kullanmaktadır.

Federal Ticaret Komisyonu, Ekim 2020’den Mart 2021’e kadar aşk dolandırıcılıklarında kaybedilen paranın yaklaşık yüzde 20’sinin kripto para olarak gönderildiğini söylüyor.

Genel olarak kripto dolandırıcılığı; güvenlik kodları gibi özel ve kişisel bilgileri elde etmeye veya birisini güvenliği ihlal edilmiş bir dijital cüzdana kripto para göndermesi için kandırmaya çalışmakla yapılır.

Zimmerman’ın tavsiyesi, her zaman anlamadığınız yatırımları sormanızdır. Birçok kişi kripto parayı duymuş ve bazılarının elde ettiği aşırı kârlarla ilgili haberleri görmüştür.

Bu nedenle Zimmerman ek olarak şunları söylüyor:

Paranızı kripto paraya çevirmenizi isteyen insanlara karşı özellikle dikkatli olun. Kriptoya dönüştürüldüğünde, büyük ölçüde düzensiz, korumasız ve sigortasızdır ve kurtarılması neredeyse imkânsız hale gelir.

(Visited 114 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Seren Barlakhttp://wwww.trendkoin.com
Adnan Menderes Üniversitesi mezunu olan Seren Barlak, 3 yıl çeşitli platformlarda content writer ve rewriter olarak çalışmış ayrıca çevirmenlik ve içerik editörlüğü görevlerinde de bulunmuştur. Uzun bir süredir kripto para sektörü ile ilgilenen Barlak, blockchain, gaming ve yurtdışı platformlarda yayınlanan diziler hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 29,458.00 0.58%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,976.19 0.57%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.529265 2.15%
solana
Solana (SOL) $ 50.41 1.37%
xrp
XRP (XRP) $ 0.415047 0.62%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 10.00 2.82%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.084725 0.18%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 0.80%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 0.00012 1.10%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 29.85 2.92%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 7.06 2.22%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.22 2.07%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 69.93 1.65%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.433292 0.52%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.648571 1.81%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 6.09 5.10%