Salı, Ekim 3, 2023
Ana SayfaKripto Para HaberleriKripto cüzdanına yanlışlıkla 200 BTC gelen adama dava açıldı! Bakın mahkeme nasıl...

Kripto cüzdanına yanlışlıkla 200 BTC gelen adama dava açıldı! Bakın mahkeme nasıl bir karar verdi

Kripto cüzdanı, btc, güney kore

Kripto cüzdanına yanlışlıkla 200 Bitcoin gönderildikten sonra parayı kullanmış olan Güney Koreli bir kişi hakkında gönderimi yapan platform tarafından dava açıldı.

Kimliği mahkeme tarafından açıklanmamış olan adam nihai yargılama sonucunda suçsuz bulundu.

2018 yılında bir Güney Kore vatandaşı, kripto cüzdanına birden 200 adet Bitcoin geldiğini farketmiş ve 3 Bitcoin’i  nakde çevirirken diğer BTC’leri farklı cüzdanlarına aktarmıştı.

Kripto cüzdanına gelen milyonlarca dolar

Bitcoin bakiyesi o zamanlar yaklaşık 1,25 milyon dolar iken bugün 9,4 milyon dolar değerinde.

Bitcoin’leri gönderen Yunanistan’daki cüzdanın ait olduğu platform tarafından alt mahkemede açılan davada, kullanıcı, zimmet ve güveni suistimal suçundan 18 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Daha sonradan da bir üst mahkeme tarafından karar onanmıştı. Kullanıcı temyize gittiği ülkenin en üst mahkemesi tarafından ise, suçsuz bulunarak hapis cezası kararı bozuldu.

Kararın gerekçesinde ülke yasalarında Bitcoin bir varlık olarak tanınmadığı için zimmet suçu bulunmadığı, öte yandan gönderici ve kullanıcı arasında net bir ilişki bulunmadığı için güveni suistimal suçunun da mevcut bulunmadığı belirtildi.

76D6882B 02C1 4811 BB92 3B682750D5F0

Yerel bir hukukçu olan Kwon O-hoon, bir çok boyutu olan dosya hakkında Yüksek Mahkeme’nin yeterince incelemeden ve fazla hızlı bir şekilde karar verdiğini iddia etti. Ayrıca buna benzer olaylarda cüzdanlarına yanlışlıkla gelen bedelleri hemen kullanmak konusunda insanların cesaretleneceğini söyledi.

Hukukçu şöyle konuştu:

Zimmet, bir varlığı saklayan kişinin o varlığı alarak yükümlülüklerini ihlal etmesidir. Suistimal, kişinin güvenilir bir ilişkiye ihanet ederek menfaat temin ettiği bir güven ilişkisinde olur. Alt mahkemelerin zimmete para geçirmekten mahkûm etmiş olması garip, çünkü bu suç, iki taraf arasında, birinin diğerine ihanet ettiği yerleşik bir ilişkiyi gerektirir.

Dava emsal teşkil edebilir. Bitcoin’i kullanan cezalandırılmayacak fakat hukuk davasında, yanlış gönderilen mevduatı geri göndermek zorunda kalacağı bir sebepsiz zenginleşme olarak sayılabilir.

Kriptolar bir yatırım içinse ve menkul kıymet gibi hareket ediyorsa, menkul kıymet olarak sınıflandırılmalı ve sermaye piyasası veya menkul kıymetler yasalarında düzenlenmelidir.

Güney Kore ceza yasalarında dijital paralar için henüz düzenleme bulunmuyor.

İlginizi çekebilir:  Coinbase'den SEC'e gövde gösterisi! Kripto lisansını resmen açıkladı

Ülkenin Maliye Bakanlığı daha öncesinde, dijital paraları maddi olmayan varlıklar olarak saydığını açıklamıştı.

(Visited 802 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz