Salı, Haziran 28, 2022
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriKripto analisti Bitcoin yatırımcılarını uyardı: Daha fazla “Ayı Piyasası”na hazır olsunlar!

Kripto analisti Bitcoin yatırımcılarını uyardı: Daha fazla “Ayı Piyasası”na hazır olsunlar!

Kripto analisti Bitcoin yatırımcılarını uyardı: Daha fazla “Ayı Piyasası”na hazır olsunlar!

Meşhur bir kripto analisti, piyasa birkaç haftadır toparlanmaya çalışırken Bitcoin’in (BTC) nereye gittiğini belirlemek için rafine bir teknik analiz ölçüsü kullanıyor.

YouTube’daki yeni bir videosunda Benjamin Cowen, 741 bin abonesine Bitcoin’i analiz ederken Heikin-Ashi mumlarını kullanmayı tercih ettiğini çünkü metrik, önceki iki mumdan gelen verileri dahil ederek fiyat hareketi hakkında daha kapsamlı bir hikaye sunduğunu söyledi.

Heikin-Ashi mumlarına bakmamızın nedeni, eğer bakmazsanız ve sadece mumun renginin açılış kapanışa bağlı olduğu normal mumlara bakarsanız, aynı hikayeyi anlatmaz veya gerçekten anlatılması isteneni vermez. Yükseliş trendinde hala kırmızı mumlar ve düşüş trendinde de hala yeşil mumlar göreceksiniz.

 

Heikin-Ashi mumları yalnızca açılış ve kapanışı değil, aynı zamanda yüksek ve alçakları da hesaba katar ve önceki mumlara bağlıdır. Dolayısıyla, piyasanın momentumunu ölçmenin daha kullanışlı bir yolu olup, yukarı yönlü kısa vadeli tüm hareketlerin gürültüsünü bir anlamda kesmenize yardımcı olur.

Kripto analisti, Bitcoin’in son birkaç ayı döngüsündeki grafik davranışına bakarak, bu sonbahara kadar yatırımcıların hayal kırıklığı yaratacak rakamlar görebileceğini öne sürdü.

İşte bu nedenle, ayı piyasası devam edeceği için yatırımcıların hazırlıklı olmaları gerektiğini söylüyorum. Eğer geçmiş bir göstergeyse, bir ayı piyasasında olduğumuzda, 200 günlük hareketli ortalama gibi şeyler direnç olarak tutmaya başlıyorsa, bu aslında bir ayı piyasasının oldukça iyi bir göstergesi.

3469FCAE A629 477A 810D C7DB9FB69C92
Kaynak: Benjamin Cowen/YouTube

Cowen, 2011’den beri BTC’nin ömrü boyunca 3 aylık mumlarda ardı ardına kırmızı mum modelini vurgulayarak sonuca varıyor.

Üç ayda bir Heikin-Ashi mumlarına bakalım. Şimdi bu çok ilginç çünkü üç aylık Heikin-Ashi’lere bakarsanız, arka arkaya üç tane aldığımız bir dönem, dört tane aldığımız bir dönem, dört tane aldığımız bir dönem ve sonra bir başka dönem olduğunu görebilirsiniz.

 

Yani, 13’ün ortalaması, dörde bölerseniz, üçün biraz üzerinde, bu konuda ortalama bir tür. Dolayısıyla, kırmızı kalması beklenen çeyreklerin üçün biraz üzerinde olacağını, yani gelecek çeyreğin dahi hala kırmızı gelebileceğini iddia edebilirsiniz.

 

İşin komik yanı, bir sonraki çeyrek yeşil olabilir ama Heikin-Ashi yalnızca önceki çeyreğin momentumundan taşındığı için hala kırmızı olabilir, bu yüzden bunu unutmamak gerekiyor.

(Visited 305 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 20,485.00 1.93%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,171.03 2.65%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.475812 1.96%
solana
Solana (SOL) $ 36.02 7.42%
xrp
XRP (XRP) $ 0.340535 4.36%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 7.48 4.56%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.067576 7.09%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.00001 7.38%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 18.65 6.59%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.52 1.50%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.04 7.29%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 53.49 4.32%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.314816 5.77%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.509633 5.22%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 3.44 8.30%