Salı, Haziran 6, 2023
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriKorku ve Açgözlülük Endeksi dip yaptı! En son o zaman bu seviyedeydi…

Korku ve Açgözlülük Endeksi dip yaptı! En son o zaman bu seviyedeydi…

Korku ve Açgözlülük Endeksi, 2020 Mart ayından bu yana en düşük seviyeye ulaştı

Bitcoin COVID-19 çöküşünün ardından yaşadığı dönemi anımsatırken piyasalarda bir dejavu yaşanıyor. Korku ve Açgözlülük Endeksi 2020 Mart ayının ardından en düşük seviyeye ulaştı. Bitcoin, 2017’de ulaştığı en yüksek seviyeleri yeniden test edemeyecek gibi düşünceler arasında bugün 30.500 dolar seviyelerine ulaştı.

20.000 dolarlık retest çok olası görünmüyor

TradingView’den elde edilen verilere göre BTC/USD günlük kapanışın geçici olarak 30 bin dolar üzerine çıkmasının ardından tırmanışa geçti. Ancak parite tam anlamıyla yukarıya mı yoksa aşağı yöne mi hareket edeceğine karar vermedi. Bu yüzden yeni haftaya girerken dalgalanmalar devam ediyor.

Popüler kripto para analisti Credible Crypto, büyük düşüşün sonunda geçen hafta yaşanan ve son on ayın en düşük seviyelerine kadar inen BTC için daha iyimser bir alternatif sundu. Credible Crypto tarihsel normlara dayanarak, Twitter hesabında Bitcoin’in 20.000 dolar veya daha düşük seviyeleri test etmesi için çok az sebebin olduğunu savundu.

Twitter hesabından, “Geçmişteki büyük ayı piyasalarının tepeden yüzde 80 düşüşe dayanan 13.000-14.000 dolar civarındaki BTC argümanı, 65 binin döngü zirvesi olduğu gibi büyük bir varsayımda bulunmamızı sağlıyor.” paylaşımında bulunarak BTC’nin 3 ay sonra 65 binlik yeni bir ATH’ye geçeceğini öne sürdü.

Bitcoin’in 3.600 dolar dibine geri çekilip çekilmeyeceği konusunda şüpheler var

Credible Crypto’ya Bitcoin fiyatının Mart 2020 COVID-19 çöküşü sırasında 14.000 dolar civarlarındaki ve 2019 yılındaki zirve fiyatından 3.600 dolar dibine geri çekilip çekilmeyeceği sorulduğunda, oldukça şüpheci bir şekilde yanıt verdiği görüldü.

İlginizi çekebilir:  SEC'in Binance'e açtığı dava sonrasında kripto volatilitesi düşük kalmaya devam ediyor

Analist sorulan soruya şu şekilde cevap verdi:

Bunu beklemiyorum. Ancak bu mümkün olabilir mi? Evet, fakat daha önce de söylediğim gibi, önceki döngülerde yaşanan zirvelerin yeniden test edildiği hiç görülmemişti. Bu yüzden de bunun gerçekleşeceğini düşünmüyorum.

Kripto analisti Michaël van de Poppe için mesele, risk varlıklarına biraz nefes alma alanı sağlamak için doların diğer itibari para birimleri karşısında yükselişini soğutmasıydı. Van de Poppe, ABD doları endeksinin (DXY), yirmi yılın en yüksek seviyesi olan 105 puandan aşağı inmesi gerektiğini düşünüyor.

4985103D 5862 4229 B342 CB66FDA48CDA
ABD dolar endeksi (DXY) 1 günlük mum grafiği. Kaynak: TradingView

Poppe, Twitter hesabından şu şekilde bir paylaşım yaptı:

DXY’nin şu anki durumuna bakarsam, bu senaryoyu sürdüreceğini düşünüyorum. Düzeltici bir hareket göreceğimizi varsayarsak, yüksekler likidite için süpürüldü. 103,7 puan kaybedersek, riskli varlıklar üzerinde daha fazla aşağı yönlü baskı alacağımızı düşünüyorum.

Korku ve Açgözlülük Endeksi 2020 Mart sonrasını yansıtıyor

Bu arada  Korku ve Açgözlülük Endeksi, kripto genelindeki çoğunluğun artık her şeyin olabileceğine dair fikir birliğini yansıtıyor. BTC eğiliminin ise aşağı yönde olacağı düşünülüyor.

FB470751 136B 4607 A209 16EAE7F04444
Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi (ekran görüntüsü). Kaynak: Alternative.me

Piyasalar arası bir duyarlılık göstergesi olan Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, 17 Mayıs’ta 8/100’e ulaştı. Bu, Coronavirüs’ün neden olduğu düşüşten iki hafta sonra yani 28 Mart 2020’den bu yana en düşük değere ulaştığı anlamına geliyor. 

O zaman, şimdi olduğu gibi, Bitcoin fiyatı zaten en düşük seviyelerinden toparlanıyordu. 30.500 dolarda olan parite, önceki haftaya göre yüzde 28 arttı.

(Visited 173 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz