Salı, Ekim 3, 2023
Ana SayfaAltcoin HaberleriKaptan Kirk'ten Vitalik Buterin'e Tebrik

Kaptan Kirk’ten Vitalik Buterin’e Tebrik

Kaptan Kirk Vitalik Buterin'i Tebrik Etti

ABD yapımı Uzay Yolu dizisinde Kaptan Kirk adıyla tanınan 90 yaşındaki efsanevi Kanadalı oyuncu William Shatner, Ethereum’a desteğini dile getirdi.

Shatner, blok zincirinin kurucusu Vitalik Buterin’i  tebrik etti. Ünlü oyuncu özellikle, iş kanıtı konsensüsünden vazgeçmenin ve hisse kanıtına geçmenin çevresel faydalarına vurgu yaptı.

Birçok çalışmanın ve özellikle Dünya Ekonomik Forumu analistlerinin de söylediği gibi, güncelleme sonucunda Ethereum madenciliğinin enerji tüketiminin %99,5 oranında azalması bekleniyor.

Ayrıca, PoW konsensüs mekanizması ile çalışan kripto para birimleri ile işlemlerde kısıtlamaları olan kurumsal yatırımcıların gözünde, ETH’nin konumu teorik olarak iyileşecektir.

Ethereum’un Yeni Baş Ağrıları

Bununla birlikte, geçişin oldukça olumlu sonuçlarına rağmen, Vitalik’in projesinde aynı zamanda yeni sorunlar da ortaya çıktı.

Örneğin, 15 Eylül’den sonraki ilk günlerde, Ethereum ağındaki PoS düğümlerinin %40’ından fazlasının yalnızca iki adres tarafından kontrol edildiği biliniyordu ve bu da birçok kişinin blok zincirinin mevcut merkeziyetsizliğinin sorgulamasına neden oldu.

Bir diğer sorun, SEC Başkanı Gary Gensler’in şu anda PoS üzerinde faaliyet gösteren ETH’nin bir menkul kıymet olarak değerlendirilebileceğini ima eden açıklamasıydı. Gensler, stake ederek gelir elde edilen bir kripto para biriminin, menkul kıymet olup olmadığını belirlemek için Howey testine tabi tutulması gerektiğini söyledi.

Howey Testi Nedir?

1946 yılında portakal ağaçlarının kullanımı nedeni ile çıkan bir dava neticesinde oluşturulan Howey testinde, bir varlığın menkul kıymet olup olmadığını tanımlamak için 4 özelliği taşıyıp taşımadığı inceleniyor.

Davada, WJ Howey Company, portakal bahçelerini dış yatırımcılara sattı. Howey ve yatırımcılar, alıcıların bahçeleri derhal Howey’e kiralayacakları ve ortaya çıkan narenciye ürünlerini hasat edip satacakları bir anlaşmaya vardılar.

İlginizi çekebilir:  Balinalar ETH biriktiriyor: Ethereum'a ETF etkisi

Yargı, bu davada portakal bahçelerinin bir yatırım sözleşmesi ve buna bağlı olarak bir teminat oluşturduğuna karar verdi. Daha sonra Howey Testi olarak bilinen dört ana kriteri uygulamaya aldı.

  • Para karşılığında mı elde edildi?
  • Yatırımdan kar mı bekleniyor?
  • Yatırım ortak bir işletmeye mi yapıldı?
  • Kar üçüncü tarafların çabalarından mı kaynaklı?
(Visited 162 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz