Perşembe, Eylül 21, 2023
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriJPMorgan: Bitcoin fiyatı baskı altında kalabilir!

JPMorgan: Bitcoin fiyatı baskı altında kalabilir!

JPMorgan: Bitcoin fiyatı baskı atında kalabilir!

JPMorgan analistlerinden Nikolaos Panigirtzoglou, Bitcoin madencilerinin coinlerini yılın üçüncü çeyreğine kadar elden çıkarmaya devam edebileceklerini öne sürdü. Madencilerin maliyetleri karşılamak için yaptıkları BTC satışlarının, fiyat üzerinde büyük baskı oluşturduğu tahmin ediliyor.

Madenciler çantalarını boşaltıyorlar

Nikolaos Panigirtzoglou başta olmak üzere JPMorgan stratejistlerinin Cuma günü yayınladıkları bir nota göre, toplamın yüzde 20’sini oluşturan halka açık madenciler, likiditeyi artırmak, maliyetleri karşılamak ve muhtemelen kaldıraç oranını artırmak için Mayıs ve Haziran aylarında BTC satışlarını çoktan yaptılar.

Analistlere göre, özel madenciler de maliyetlerini karşılamak için, faaliyetlerinden kazandıkları blok ödüllerinin büyük bir kısmını satmış ve sermaye piyasalarına sınırlı erişimleri nedeniyle kaldıraçlara daha az girmiş olmalılar.

Madencilerin, maliyetleri karşılamak için Bitcoin’lerini boşaltmaları, kârlılıkları artmazsa 3. çeyreğe kadar devam edebilir. BTC’leri boşaltmaları muhtemelen, Mayıs ve Haziran fiyatları üzerinde baskı oluşturdu.

08F57421 4FA0 4F4D 8837 A4EA9521B28F
Kaynak: Bloomberg

BTC, FED’in faiz oranlarını artırmaya başlaması ve yüksek enflasyon açıklamalarından beri yüzde 50’den fazla düştü. Dijital varlıkların sorunları, Terra çöküşü ve hedge fonu Three Arrows Capital ile ilgili endişelerle iyice derinleşti. Şimdiyse milyarlarca dolarlık madenci kredileri stres altında.

kriptopara madencileri
Satış baskısının azalması, madencilik maliyetlerinin düşmesine bağlı

JPMorgan’a göre fiyat baskılarını hafifletebilecek şey, yılın başından bu yana 18 – 20 bin dolar aralığında olan üretim maliyetinin 15 bin dolar civarına düşmesi olacaktır. Şirket, bunun madencilik donanımının enerji verimliliğindeki bir iyileşme ile mümkün olabileceğini söylüyor.

Bitcoin madenciliğinin maliyetine dair tahminler de değişiyor. Örneğin, Arcane Crypto, ortalama elektrik fiyatları ve yeni madencilik makinelerini göz önüne alarak, büyükçe bir madencilik firması için üretim maliyetinin coin başına yaklaşık 8 bin dolar olduğunu söylüyor.

İlginizi çekebilir:  Bloomberg analisti Bitcoin'de gözden kaçan bir başarıyı ele aldı

Securitize Capital şirketiyse, altyapı ve faiz oranları gibi genel giderleri de hesaba katınca, madencilerin toplam maliyetinin 20 bin doların üzerinde olabileceğini belirtiyor.

Yazım esnasında, BTC, CoinGecko  verilerine göre son düşüşten kurtularak 21.289 dolar seviyesinde bulunuyor. JPMorgan, BTC’nin makul değerinin Mayıs ayında 38 bin dolar civarında olduğunu tahmin ediyordu.

(Visited 243 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz