Cumartesi, Ağustos 13, 2022
Ana SayfaKripto Para HaberleriTwitter CEO'su Jack Dorsey'den DEX sinyali

Twitter CEO’su Jack Dorsey’den DEX sinyali

jack dorsey, dex

Square ve Twitter CEO’su Jack Dorsey sadece Bitcoin’i sevdiğini söylemekle yetinmiyor. BTC’yi internetin küresel para birimi yapma hayalini gerçekleştirmek için elinden gelen her şeyi yapıyor.

Temmuz ortasında Dorsey , merkezi olmayan finansal hizmetlerin oluşturulmasını kolaylaştırmayı amaçlayan yeni bir iş olan TBD’nin lansmanını duyurdu . Bugün kendisi, bölümün merkezi olmayan bir borsa (DEX) geliştirmekten sorumlu olacağını açıkladı.

Jack Dorsey, platform hakkında daha fazla bilgi vermedi. Bu nedenle, hala geliştirmelerin devam ettiği değerlendiriliyor.

DEX nedir?

dex

DEX’ler veya merkezi olmayan borsalar, kullanıcılarının bir aracıya ihtiyaç duymadan kripto para birimleri ve token alışverişi yapmalarına izin veren platformlardır. Akıllı bir sözleşmede oluşturulan kod sayesinde her şey merkezi olmayan ve otomatik bir şekilde yapılır.

Genel olarak avantajları, anonim olmaları, doğrulama süreci olmadan protokolle uyumlu herhangi bir token ile entegre olabilmeleri, KYC gerektirmemeleri ve akıllı sözleşme ile yeni etkileşimler tasarlayarak paralel iş geliştirmeye izin vermeleridir.

Dezavantajlara gelince, işlemler yavaştır ve pahalı olma eğilimindedir, çünkü her işlemin bir blokta çıkarılması gerekir ve karmaşıklıkları arttıkça akıllı sözleşme etkileşimleri daha pahalı hale gelir.

Ek olarak merkezi olmayan borsalar, kodlarının genel yapısı nedeniyle saldırı ve istismarlara daha yatkındır. Bir başarısızlık durumunda, hizmetten sorumlu merkezi bir birim olmadığı için mağdurların sorumlu tutacakları kimse yoktur.

Merkezi olmayan borsalara örnek olarak Uniswap , Sushiswap, PancakeSwap, Bancor, Balancer vb. verilebilir. Buna karşılık, en ünlü merkezi borsalar arasında Coinbase, Binance , Kraken, Huobi, FTX ve diğerleri bulunur.

Jack Dorsey Bitcoin merkezli bir DEX istiyor fakat bu göründüğü kadar kolay değil

Karmaşıklıkları nedeniyle, DEX’ler ikinci nesil blok zincirler üzerine kurulma eğilimindedir. Bitcoin, yalnızca tokenlerin gönderilmesine ve alınmasına izin verdiği için birinci nesil bir blok zinciridir. Ethereum ve Binance Smart Chain, programların ve akıllı sözleşmelerin oluşturulmasını sağladıkları için ikinci nesil blok zincirlerdir. Yani, Touring Complete oldukları için karmaşık işlemlerin programlanmasını desteklerler.

Ancak Jack bir Bitcoin maksimalistidir ve DEX’inin temelde 1 numaralı kripto para birimine yönelik olmasını istemektedir.

Amacına nasıl ulaşmayı planladığı hakkında fazla bilgi yok. Yine de, Square’deki TBD Genel Müdürü Mike Brock’un açıkladığı gibi, kodun çoğu büyük olasılıkla RSK’da geliştirilecek. Bu katman 2 çözümü, Bitcoin ağında akıllı sözleşmelerin yürütülmesini sağlar.

Birkaç yıldır var olan merkezi olmayan, Bitcoin odaklı bir platform olan Bisq, bir tür entegrasyon sunmak için Jack ile iletişime geçti. Twitter’ın CEO’su bu fikri beğendi. Belki yakın gelecekte başka bir entegrasyon gerçekleşebilir.

(Visited 161 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 24,498.56 1.15%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,984.32 2.86%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.560515 3.91%
solana
Solana (SOL) $ 46.55 4.28%
xrp
XRP (XRP) $ 0.379868 0.52%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.39 0.32%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.073846 2.66%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000013 0.76%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 29.19 0.05%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 9.16 0.75%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 9.03 1.00%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 63.56 1.81%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.369765 1.33%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.01 8.97%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.91 0.32%