Pazar, Mayıs 29, 2022
Ana SayfaEditörün Seçimleriİsviçre, Rusların kripto varlıklarını donduracak

İsviçre, Rusların kripto varlıklarını donduracak

Tarihsel olarak tarafsız olan ülke, Rusya'ya yaptırım uygulanması konusunda Avrupa Birliği’nin peşinden gitmekle kalmadı, aynı zamanda Rusların kripto parasının da peşinden gidiyor.

İsviçre, Rusların kripto varlıklarını donduracak

Financial Times tarafından Cuma günü yayınlanan bir raporda, İsviçre federal hükümeti, Rus vatandaşları ve İsviçre sınırları içinde bulunan işletmelere ait kripto varlıkları dondurmayı planlıyor.

Dondurma işlemleri, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısına yanıt olarak Avrupa Birliği tarafından uygulanmaya başlanan yaptırımlarla aynı zamana denk geliyor.

İsviçre yaptırımları geniş tutuyor

Financial Times’ın bildirdiği üzere, İsviçre Maliye Bakanı Guy Parmelin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın arkadaşları da dahil olmak üzere 223 Rus’un geçen hafta İsviçre devleti tarafından banka hesapları ve fiziksel varlıklarının dondurulduğunu ifade etti. Kripto para yasakları, AB yaptırımlarının ötesinde ek bir yaptırım.

İsviçre Maliye bakanlığının bir yetkilisi, FT’a, İsviçre’nin blockchain endüstrisinin bütünlüğünü korumak istediği için kripto varlıklarının dondurulmasının gerekli olduğunu söyledi. İsviçreli bir girişim sermayesi şirketi olan CV VC’nin bir raporuna göre, Aralık 2021 itibariyle, İsviçre ve komşu prenslik Lihtenştayn, yaklaşık 1.128 blockchain şirketine ev sahipliği yapıyor.

Çarşamba günü, AB, Rusya’nın kripto paraları kullanarak yaptırımlardan kaçma yeteneğini kırma planlarını duyurmuştu. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire şöyle konuştu:

27 AB ülkesi tarafından kararlaştırılan mali yaptırımları atlatmak için kullanılmaması gereken, özellikle kripto varlıklar konusunda önlemler alıyoruz.

Coinbase ve Binance gibi kripto borsalarına Rusya’nın kripto paralara erişimini yasaklama ve dondurma çağrıları, kripto varlıkların sınırsız doğasını ön plana çıkardı. Bir borsa erişimi dondurabilir veya kısıtlayabilirken, soğuk cüzdanda tutulan kriptoya veya emanet cüzdanına el konulması veya dondurulması, sahipleri tarafından  yaptırım yapılmış kanallardan taşımaya çalışılmadıkça daha zordur.

FT’ye konuşan bir yetkili,

Bir kişi kripto anahtarını kendisi tutarsa, nerede olursa olsun, kriptoları teşhis etmek neredeyse imkansız olacaktır. Fakat eğer kripto hizmetlerini kullanırlarsa – fonlar, borsalar vb. – bu hizmet noktalarını hedefleyebiliriz.

(Visited 47 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 29,151.00 1.12%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,795.49 2.29%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.465988 2.17%
solana
Solana (SOL) $ 42.98 4.05%
xrp
XRP (XRP) $ 0.384948 0.27%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.53 2.24%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.082465 1.15%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000011 2.08%
terra-luna
Terra Luna Classic (LUNC) $ 0.000079 33.07%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 25.52 13.55%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.53 2.44%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 4.87 2.87%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 63.22 1.28%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.366369 1.50%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.58571 1.22%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 4.98 3.60%