Salı, Ekim 3, 2023
Ana SayfaAltcoin Haberleriİşte gerçek dünyada faydalı olan 10 kripto projesi

İşte gerçek dünyada faydalı olan 10 kripto projesi

İşte gerçek dünyada faydalı olan 10 kripto projesi

Investopedia’nın bir raporu, piyasadaki kripto paraların çoğunun gerçek dünyada hiçbir faydasının olmadığını, yani kripto projesinin arkasında spekülasyonun ötesinde değer yaratacak hiçbir ürün veya hizmetin olmadığını tahmin ediyor.

İnternetin kendi doğuşunda deneyimlediğine benzer şekilde, blok zincirinin neredeyse sonsuz kullanım durumları, aşırı doygunluk için olgunlaşmış bir yatırım ekosistemi yarattı. 

Investopedia araştırmasına göre, piyasa değerine göre ilk 100 kripto paradan sadece 36’sı piyasaya hazır bir ürün veya hizmet sundu. Yüzlerce yeni kripto, NFT ve Merkezsiz Otonom Kuruluşlar (DAO’lar) ortaya çıkarken, gerçek oyuncuları hype’dan ayırmak giderek zorlaşıyor. 

Kripto projesinde gerçek dünyadaki fayda neden önemli?

Tıpkı internetin ilk aşamalarında olduğu gibi, dünyaya değerli, gerçek bir değişim getirmeye çalışan projeler, medyanın gündemine gelmesi, çabuk bir şekilde para kazanmaya çalışan projelerden daha uzun sürdü. Amazon, eBay ve Microsoft gibi firmalar, internetin arkasındaki teknolojiyi daha büyük bir şeyin temeli olarak kullanan bir ürünle dünyaya çığır açan bir değişiklik getirdi. 2001 yılındaki ‘dotcom’ balonunun patlamasından sonra binlerce web sitesi yok oldu, fakat bazıları büyümeye devam etti ve tarihin en büyük şirketleri arasında yer alıyorlar.

Bugün benzer bir durum blockchain ile oluyor. Gerçek dünyaya faydalı bir ürün ortaya çıkarmaya çalışan projelerin, piyasa spekülasyonuna dayanan projelerden daha uzun dayanması muhtemel. Tedarik zinciri yönetimi, telekom ve reklamcılık gibi gerçek dünya hizmetlerinden NFT pazar yerleri, metaverse oyunları ve blok zinciri ağları için ölçeklendirme çözümleri gibi dijital ürün ve hizmetlere kadar, kamu hizmeti bir kez daha spekülatif yatırımlardan daha uzun ömürlü olduğunu kanıtlayacaktır. İşte blockchain ve Web3’te fayda sağlayan on proje:

altcoin tahmin

VeChain (VET)

VeChain, firmaların tedarik zinciri lojistiğini izlemesi ve yönetmesi için kurumsal bir blok zinciri çözümü sunar. Ağ, firmaların tedarik zinciri yönetimini düzenlemesine ve en karmaşık tedarik zincirlerinin bile sorunsuz bir şekilde akmasına olanak sağlamak için bozuk defter teknolojisi adı verilen bir mekanizma kullanır. VeChain ayrıca etik iş uygulamalarını teşvik etmek için küresel tedarik zinciri şeffaflığını geliştirmeyi hedefliyor ve ağ aynı zamanda okyanus temizleme projeleri hakkında bilgi depolamak, süreci iyileştirmek ve iletişimi kolaylaştırmak için kullanılıyor. 

Tüketiciler için VeChain, bir ürünün orijinalliğini anında takip etmelerine yardımcı olacak perakende çözümler de sunuyor. Bu hizmet, lüks çantalar ve tasarım ürünleri gibi yüksek değerli perakende ürün üreticilerinin şeffaf bir kimlik doğrulama çözümü sağlamalarına olanak sağlamak için RFID ve blok zinciri teknolojisini kullanır. Bu çözüm, ilk ve ikinci el perakendecilerin, ürünlerin kimliğini doğrulamasını sağlayarak sahte ürünlerin satışını önleyecektir.

3air 

3air, Afrika’yı yüksek hızlı ve yaygın olarak bulunan geniş bant internete bağlamak için çalışıyor. Şirket, hava yoluyla yüksek hızlı internet ve telefon sağlamak için K3 Last Mile adlı bir teknoloji kullanıyor. Kıta genelindeki istasyonlar, 50 kilometrelik bir bağlantı yarıçapının yanı sıra, 150 televizyon istasyonuna ve IP telefona erişim sağlayacak. 

3air projesinin diğer kısmı, Afrika’daki kullanıcılara merkezsiz ve uygun fiyatlı bankacılık ve DeFi erişimi sağlamayı hedefliyor. Amaç, 3air’in birden fazla gelir akışı, merkezsiz kimlik yönetimi, NFT mülkiyeti ve daha fazlasını sunan platformu aracılığıyla Afrika’yı dijital ekonominin ön saflarına getirmek. 3air’in DeFi bankacılık çözümleri, Afrikalıların dijital ortamda ürün, hizmet ve fırsatlara kolayca erişmelerini sağlayacak.

bu yeni polkadot tabanli altcoin gelecek vadediyor e1649605806586

Polkadot (DOT)

Polkadot, blok zinciri ağlarının Layer-1 düzeyinde işlevlerini değiştirmeden birbirleriyle kolayca etkileşime girmesine olanak tanıyan bir ölçekleme çözümü ve birlikte çalışabilirlik platformudur. Polkadot, Ethereum ve Solana gibi Layer-1’lerin yanında paralel ağları çalıştırmak için parachain denilen bir mekanizma kullanır. Parachain ağları daha sonra Röle zinciri adı verilen diğer bir ağla iletişim kurar ve bu ağ daha sonra bilgiyi diğer parachainlere dağıtabilir. 

İlginizi çekebilir:  Ünlü analist yatırımcıların ilgi göstermediği altcoini açıkladı

Diğer birlikte çalışabilirlik çözümleri, farklı Layer-1’ler üzerine kuruludur ve dApp geliştiricilerinin ek geliştirmelerini gerektirebilir. Polkadot, diğer blok zinciri ağları ile sorunsuz entegrasyona izin verir ve çeşitli Layer-1’lerde yüksek işlem ücretleri olmadan test projeleri dağıtmak isteyen geliştiricilere hizmetler sunar.

axie infinity toplulugu heyecanla bekliyordu

Axie Infinity (AXS)

Axie Infinity, oyna-kazan oyununda NFT’leri oyun karakterleri olarak kullanan bir oyun platformudur. Oyuncular, oyun oynamak, diğerleriyle savaşmak veya Axies NFT’leri basabilir ve toplayabilir. Oyuncular, AXS adı verilen yerel tokeni kazanıp, diğer kripto ve fiat paralarla ile takas edilebilirler.

Filipinler’de birçok oyuncu günlük olarak oynayarak geçimini sağlayabiliyor. Axie Infinity en popüler olan olsa da, son aylarda düzinelerce başka oyna-kazan oyunu ortaya çıktı.

ApeCoin (APE) nedir? APE coin geleceği ve yorumu 2022

ApeCoin (APE)

Bored Ape Yacht Club NFT projesi 2021’de hızla değer kazandığında, çoğu kişi NFT değerlerinin geçerliliğini sorguladı. Koleksiyonda milyonlarca dolara satılan birkaç NFT ile bu ultra özel kulüp, gösterilecek büyük bir paranın üzerinde oturuyordu. Fakat o zamandan beri, Kulüp etkinlikler başlattı (gerçek dünyada ve dijital dünyada), bir sahip ağı kurdu, bir token başlattı ve metaverse’e genişleme planlarını duyurdu.

Sigara içen bir karikatür maymunun resmini satın almak için bir milyon dolardan fazla Ethereum’u vermek çoğu insan için değmese de, Bored Ape Yacht Club kurulduğu günden bu yana fayda sağlamayı başardığına şüphe yok. Kendini işine adamış ve son derece yüksek profilli bir ünlü sahipleri topluluğu, gerçek dünyada çok aranan olaylara erişim ve bazı eski moda internet nüfuzu ile Bored Ape, bugün piyasadaki çoğu NFT projesinden daha fazla fayda sağlayabilir.

Audio (AUDIUS)

Müzik endüstrisi yıllardır blockchain ile bütünleşmeye çalışıyor. Birçok büyük plak şirketi, 2000’lerin başında internetin rekor satışlar üzerindeki gücünü hafife aldıktan sonra, endüstri artık NFT’ler ve blok zinciri müzik akışı hizmetleri için can atıyor. Audius, alana girmek için en umut verici platformlardan . 

Audius, çeşitli müzikle entegre hizmetler sunar. Kullanıcılar, projelerine fon sağlayarak, müziklerini NFT olarak alarak veya müziklerini bir akış hizmetiyle aktararak sanatçıları destekleyebilir. Hayranlar ayrıca, NFT’ler olarak konser biletleri satın alabilirler. Ayrıca, bir NFT’nin kolay kimlik doğrulaması ile sahte bilet dolandırıcılığı neredeyse imkansız hale gelir.

LINK, EWT, UBT

Chainlink (LINK)

ChainLink, daha büyük internet ile etkileşim kurmak için tasarlanmış kurumsal düzeyde bir oracle ağıdır. İşletmeler için proje, Ethereum ağı dışındaki işlemlerin akıllı sözleşmeler olarak saklanmasını sağlar. Başka bir deyişle, işletmelerin blockchain teknolojisiyle tam olarak entegre olabilmesi için ChainLink oracle ağına ihtiyaçları olacaktır.

Coachella Collectibles

Bu proje kendi yerel tokenine sahip olmasa da, uzun vadeli NFT’ler için kullanım durumunu göstermektedir. Sadece 10 NFT’den oluşan Coachella Collectibles NFT koleksiyonu, Coachella Valley Müzik + Sanat Festivali’ne ömür boyu özel VIP girişi sunacak. NFT sahipleri, dünyanın en büyük müzik festivallerinden birinin keyfini çıkarabilir ve özel ürün, içerik ve etkinliklere erişim ile ek ödüller kazanabilirler.

200 milyon dolarlik finansman sonrasi helium artik nova labs oldu

Helium (HNT) 

Helium, “Halkın Ağı” olarak adlandırdığı şeye katılan kullanıcılar için ödüller sağlar. Platformun kablosuz bağlantı konusundaki yaklaşımı, madencilerin verilerini uygun fiyatlı, halka açık bir ağla paylaşmaları için kripto teşvikleriyle kablosuz bağlantı noktaları sağlamayı amaçlıyor.

Verasity (VRA)

Verasity, dijital reklamcılığın önce hiç olmadığı şekilde düzenlenmesini amaçlayan AdTech’teki diğer hizmetlerle daha büyük e-spor topluluğuyla entegre şekilde tasarlanmış bir kripto cüzdanıdır. Blockchain teknolojisi, internette görülmemiş düzeyde bir şeffaflık sağlar ve VeraVeiws çözümü, şirketlere yıllık milyarlarca dolara mal olan reklam dolandırıcılığı denen bir olguyla mücadele eder. 

Makalede geçen, blok zinciri için çeşitli kullanım durumları, teknolojinin bağlantıda devrim yaratacağı yolların sadece küçük bir bölümünü temsil ediyor. Hemen her sektörde ihtiyaç duyulan değişim fırsatları blok zinciri ile sağlanıyor. Gelişen Web3 endüstrisi, kripto projeleri arasında gerçek dünya faydasını giderek daha yaygın hale getiriyor.

Bugün medyada yer alan düzinelerce popüler meme token projesinin varlığına rağmen, çok sayıda fayda tabanlı projenin medya vızıltısından daha uzun zaman dayanması ve etki yaratması muhtemeldir.

(Visited 443 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz