Cumartesi, Eylül 24, 2022
Ana SayfaKriptopediİnternetin geleceği Metaverse nedir? Metaworlds coinleri nelerdir?

İnternetin geleceği Metaverse nedir? Metaworlds coinleri nelerdir?

İnternetin geleceği Metaverse nedir? Metaworlds coinleri nelerdir?

Son aylarda kriptonun popülaritesindeki artışla birlikte Metaverse de tüm dünyadaki ilgiyi üzerine topladı. Silikon Vadisi’nin yeni takıntısı olan Metaverse, internetin geleceği olmaya hazırlanıyor. 

Web 3, VR ve blok zincir teknolojisini birleştiren Metaverse çılgınlığı, tüm dünyada devam ederken çoktan konser gibi toplu etkinlikler yapılmaya başladı bile. Hatta ilgi öyle büyük ki, şu anda, dünyada birçok alan sanal arazi başlığı altında incelenip satılmaya başlandı. Son zamanlarda Türkiye’de de artan bu çılgınlığı, siyasi toplantılar takip etti.

Sizlere daha önce bildirdiğimiz gibi birkaç önemli toplantı Metaverse evreninde gerçekleştirildi. Kullanıcılarını başka bir gerçekliğe götüren bu evren, hala gelişmeye devam ederken yeni projeler de baş göstermeye başladı. Metaworld, CEEK, Decentraland, Axie Infinity, Alien Worlds gibi birçok proje, hem yatırımcıların hem de oyuncuların dikkatini çekti.

Peki internetin geleceği olarak görülen Metaverse nedir, Metaworlds arsa nasıl alınır, coinler nelerdir, Metaworld oyunu nedir? İşte tüm detaylar…

Metaworlds Rehberi 

Fikrini ilk kez In Snow Crash isimli bilim kurgu romanından alan Metaverse evreni, her gün gelişmeye devam ediyor. İnsanların gerçek dünyadan uzaklaşıp VR ortamında, gerçeğe oldukça yakın bir kaçamak yapmalarına izin vererek, 3D sanal gerçeklik dünyası sunuyor. 

Çevrimiçi bir oyun evreni olarak da adlandırabileceğimiz Metaverse, kullanıcıların avatar oluşturarak birbirleriyle etkileşime girebilecekleri bir dünyadır. Teknoloji firmalarının odağındaki Metaverse evreninde kullanıcıların etkileşime girebilmesinin yanı sıra çok sayıda oyun da yer almaktadır. 

Metaworld ise genel anlamıyla Metaverse evrenine verilen ismin yanı sıra aynı zamanda bir oyundur. Popüler bir kripto oyunu olan Metaworld, kullanıcılara hem kazandırır hem de keyifli vakit geçirmelerine imkan sağlar. Büyülü bir Metaverse evrenine inşa edilmiş olan bu oyun, aynı zamanda eşsiz NFT’lere de ev sahipliği yapmaktadır.  

İşte, artık ileride sık sık adını duyacacağımız ve hepimizin de içinde yer alacağı Metaverse nedir, Metaworlds nedir, Metaworlds arsa nasıl alınır, Metaworlds coinler hangileridir sorularının cevapları…

Metaworlds nedir? 

İnternetin geleceği Metaverse nedir? Metaworlds coinleri nelerdir?

Metaworlds, Metaverse’den ilham alan, 8 milyon kullanıcıya sahip bir Japon kripto oyunudur. Gensokishi Online Project isimli popüler kripto oyununun en son versiyonu olan METAWORLD, Ocak ayında gerçekleşen lansman ile duyurulmuştur. Japonya, Tayvan ve ABD’de toplamda 8 milyondan fazla kullanıcısı bulunan oyun, METAWORLD versiyonunda blok zincir kullanmaktadır. 

NFT ve Metaverse arasında yeni bir deneyim sunan Gensokishi Online, blok zincir teknolojisinin MMORPG’ye dahil olduğu yeni bir Metaverse alanıdır. Ayrıca oyuncuların NFT kullanarak oyun oynayabildiği, yeni Metaverse deneyimleri edinebildiği bir evrendir. 

Oyun içerisinde kullanıcıların seçebileceği cosplay ekipmanları da yer almaktadır. Bu sayede oyuncular moda ekipmanlarıyla eşsiz bir görünüm yakalayarak özel yeteneklere sahip olabilirler. Ayrıca oyunda sınırlı sayıda özel ögeler de bulunmaktadır.  

Kullanıcıların ve kripto dünyasının asıl ilgilendiği özelliği ise arazi bloklarıdır. Sadece oyuncuların yararlanabildiği bu özellik, orijinal bir harita aracılığıyla kullanıcılara NFT şeklinde arazi satın alma imkanı sunar.  

Bu arsa NFT’leri ise birçok alanda kullanılabilmektedir. Örneğin, oyuncular arkadaşlarıyla bu arazilerde bir parti verebilir, çeşitli canavarları yenebilir, değerli eşyalar kazanabilir ve oyunlar oynayabilirler. Ayrıca dünyanın dört bir yanında bu oyunu oynayan diğer oyuncular, birbirleriyle etkileşime girerek NFT’lerini takas edilebilirler.  

2021 yılında ‘Yılın Oyunu Altın Ödülü’nü kazanan Gensokishi, 3DMMO (3D Mass Multiplayer Online) teknolojisine dayanmaktadır. Yeni bir fantezi dünyası ve ekonomisi yaratmayı hedefleyen oyun, üç tür blok zincir tabanlı oyun türünü de kapsamaktadır; Free to Earn (bedava oyna), Play to Earn (kazanmak için oyna) ve UGC to Earn (kazanmak için içerik).  

Gensokish’in Metaworld’ü şu an için ücretsiz bir oyun platformudur. Aynı zamanda NFT’ler aracılığıyla kullanıcılara kâr getiren ödüller sağlar. Tüm bunların yanı sıra ‘kullanıcılar tarafından oluşturulan içerik (UGC)’ kavramını da tanıtır.  

Metaworlds UGC nedir? 

UGC (Kullanıcılar Tarafından Oluşturulan İçerikler), oyuncuların modaya uygun ekipman oluşturmasına imkan sağlar. Oyunun fantezi dünyası oluşturma amacını karşılayan bu imkanın yanı sıra UGC, Metaverse arazi alanında da kullanılır.

UGC, arazileri satın almalarına, bireysel ve kurumsal oyuncuların NFT üretip satabilmelerine, yapı ve nesneleri serbestçe düzenleyebilecekleri bir işlev sunar. Gerçeğe yakın bir doğal ortam, AI karakterlerinin ve canavarların yerleştirilmesi, çeşitli şirketler, üreticiler, oyun ve animasyonların BtoCtoC girişini gerçekleştirir.  

Modaya uygun ekipman üretim hakkı olan oyuncular, favori moda ekipmanlarını oluşturarak NFT itemleri olarak kaydedebilirler. Birçok ürün yapmak ve satmak için mümkün olan bu özellik, gelecekte, kurumsal marka ve animasyonlar gibi çeşitli üreticileri piyasaya sokmayı amaçlar.

Metaverse arazi satın alma özelliği ise, haritadaki nesnelerin özgürce yeniden tasarlanmasına imkan sağlar. Oyuncuların, kendi NFT’lerini canavarlar için nadir bulunan eşyalar olarak ayarlayabilme ve diğer oyunculara bırakabilme seçeneği de sunulur. Ayrıca haritalar için bir giriş ücreti koyarak haritalardan gelir elde etme imkanı sağlar.  

İnternetin geleceği Metaverse nedir? Metaworlds coinleri nelerdir?

UGC ekipmanları kiralanabilir!

Metaworld evrenindeki avatarların kıyafetleri ve ekipmanları, diğer oyunculara kiralanabilmektedir. Yani, oyuncuların NFT olarak satın aldığı ya da tasarladığı bu öğeler, diğer oyunculara kiralanarak ekstra bir gelir elde etme imkanı da sağlar.

Modaya uygun bu ekipmanların kiralanabilmesi için, sisteme belirli miktarda MV ödemesi yapılması gerekmektedir. Daha sonra oyunculara istenilen ekipman kiralanabilir. OpenSea üzerinde satılan bu ekipmanlar son derece pahalı olduğundan satın alınamayabilir. Bu sebeple kiralama yöntemi, gücü yetmeyen oyuncular için kurtarıcı bir seçenektir!

Oyuncuların her karakterinin en fazla 7 farklı moda ekipmanı olabilir. Ekipmanın sahibi, birden fazla kişiye kiralama işlemi yaparak daha fazla gelir elde edebilir.

Metaworld Play to Earn  

Oyna-kazan mantığı üzerine kurulu bu oyunda oyuncular, Metaverse dünyasındaki istekleri kabul ederek arkadaşlarıyla maceraya katılabilir ve bundan para kazanabilirler. Ayrıca oyunda değerli eşyalar elde etmek için güçlü düşmanları yenerek NFT satışı ve ROND (oyun içi para birimi) yoluyla gelir elde edebilirler.  

Örneğin, oyuncular oluşturdukları öğeleri NFT’ye çevirerek satabilirler. Bu özellik de oyunda ana ‘kazanmak için oyna’ öğelerindendir.  

Öte yandan bazen nadir bulunan eşyalarla beklenmedik gelirler de elde edebilmek mümkündür. Metaworlds’teki tüm öğelerin sabit bir dağıtım miktarı da vardır. Bu sebeple nadir bir eşya aldığınızda, oyuncu sayısı ve talep arttıkça nadir eşyanın da değeri artacaktır.  

Metaworlds Coinleri Nelerdir? 

Oyunculara büyülü bir evren sunan Metaworlds aynı zamanda iki farklı token’a da sahiptir: MV ve ROND. Oyunun ana para birimi MV’dir. Satın almalar ve stake için kullanılan MV, toplamda 2 milyarlık arzı ile Polygon tabanlı bir yardımcı program token’ıdır.  

MV token özellikleri

 • Modaya uygun ekipmanların satın alınmasında kullanılır. 
 • Modaya uygun ekipmanlara güç verir.
 • Özel fiyatlarla ücretli öğelerin satın alınmasında kullanılır.
 • Oyunun yönetişim token’ı gibi, oyunun ilerleyişindeki kararlarda oy kullanma hakkı sağlar.
 • Stake edilebilir. MV stake edilmesi karşılığında ROND kazandırır.
 • Kapalı A/B testine katılma hakkı tanır.
 • UGC işlevine sahiptir.
 • Hizmet başladıktan sonra güncellemeler için destek sağlar.
 • Arazi-canavar oluşturma ve müzayedelere katılma hakkı sağlar.
 • Oyun içi takaslarda komisyon birimi olarak kullanılır.  

ROND token özellikleri:

 • ROND, oyun içinde kullanılabilen bir tür ekosistem para birimidir. 
 • Stabilcoin gibi hareket eder ve kripto para borsasında takas edilebilme imkanına sahiptir.
 • Fiyatı, kripto para borsasının fiyatıyla bağlantılıdır.
 • Değeri oyun içindeyken bile değişir, oyun içi silah alımlarında arbitraj ticaretini benimser.  

ROND token nasıl kullanılır? 

 • ROND, oyun içinde öğe, temel silahlar ve koruyucuları satın alırken kullanılır. 
 • Yalnızca belli koşullar altında katılabilinen moda öğelerinde kullanılır.
 • Temel ekipmanların güçlendirilmesi ve eğitilmesi için kullanılır.  
 • MAP’ler arasında geçiş yapılmasını ve süreyi kısaltmayı sağlar.  
 • Etkinliklerde giriş ücreti olarak kullanılır.
 • UGC haritalarındaki giriş ücretlerinde kullanılır.
 • Görev almak için meydan okuma ücreti olarak kullanılır.  

Metaworlds Coinleri Nasıl Alınır? 

Metaworld oyununda kullanılan token’lar yukarıda da bahsettiğimiz üzere RONE ve MV’dir. GensoKishi Metaverse (MV), oyunun resmi web sitesine göre 5 farklı kripto para borsasında listelenmiştir. Bu borsalar ise Bybit, Gate.io, Uniswap, MEXC ve QuickSwap’tır.

MV token satın almak için öncelikle bu borsalara üye olunmalıdır. Gereken kimlik doğrulama işlemlerinden sonra ise tüm bu 5 borsadan USDT karşılığında MV almak mümkündür. QuickSwap borsasında ayrıca MATIC işlem çiftiyle de MV satın alınabilmektedir.

ROND token ise oyun ekosisteminde bir stabilcoin gibi iş görür. Oyunda kazanılan RONE token’ları, kripto para borsalarında takas edilebilir. Ayrıca oyun içinde birçok değerli öğelerin alımında, giriş ücretlerinde ve çeşitli alanlarda kullanılabilir.

İnternetin geleceği Metaverse nedir? Metaworlds coinleri nelerdir?

Metaworlds Arsa Nasıl Alınır? 

Metaverse evreninin bu kadar popüler olmasındaki bir başka etken ise kullanıcıları arsa sahibi yapmasıdır. Bu evrende kullanıcılar ellerindeki kripto varlıklar karşılığında arsa sahibi olabilir, arsanın yönetiminden sorumlu olabilirler. 

Metaworld oyununda sunulan bu sanal arazilerin tüm hakları kullanıcıya aittir. Oyun içinde arazi satın alabilen kullanıcılar, haritadaki nesneleri özgürce yeniden tasarlayabilirler. Ayrıca kendi NFT’lerini oluşturabilir ve bu NFT’leri arazide görünen canavarlar için nadir bulunan eşyalar olarak ayarlayabilirler. Diğer oyunculara da bırakılabilecek bu arazilere haritadan bir giriş ücreti ayarlanabilir ve gelir elde edilebilir. 

Metaworld’de arazisi olan oyuncular, bu arazilerde, arkadaşlarıyla birlikte parti verebilir ya da çeşitli aktiviteler düzenleyebilirler. Araziler aynı zamanda bir NFT olduğundan, GensoKishi’nin de yer aldığı OpenSea NFT borsasında satışa sunulabilir. Bu sebeple oyuncular, arazilerinde ne kadar özgün değişiklikler yaparsa, elde edebilecekleri gelir miktarı da o kadar yüksek olacaktır.

Son olarak…

Sizler için tüm detaylarıyla anlattığımız Metaworlds rehberinin sonuna geldik. Eğer sanal evrendeki CEEK nedir ya da Metaverse ETP gibi detaylı bilgiler paylaştığımız, yeni ve popüler projeleri Metaverse haberleri kategorimizden görüntüleyebilirsiniz.

(Visited 339 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz